Jump to content

Chcesz zacząć latać w SB? Pomożemy!

Guest

Po pierwszym uruchomieniu WT trzeba przejść samouczek arcade(na i-15). Ale to racja, aby zacząć latanie na symulacji najpierw trzeba wejść do samouczka "Start i lądowanie"
(ŁaGG-3). Tylko właśnie nie pamiętam czy wystarczy tylko wejść czy trzeba go ukończyć. Chociaż nieraz takie świeżaki zaraz na początku bitwy pytają jak uruchomić samolot (włączyć silnik) :008:. Z tego by wynikało, że nie przechodzą samouczka, no chyba, że wszyscy zapominają takiej podstawowej rzeczy. No i miałem również wrażenie, że sterowanie jest tam trudniejsze, jakby zbugowane.

Nie dodałem, że rookies, którzy rozpoczynają grę, oprócz tego, że pytają jak uruchomić silnik, są jeszcze zdziwieni, że samolot im skręca podczas kołowania, a przecież w tutorialu jest wyraźnie powiedziane, że należy kontrować sterem kierunku. A już po samym wzbiciu w powietrze nie należy puszczać drążka i trzeba się czasem trochę napocić stabilizowaniem fruwania lotkami i a czasem sterem kierunku. I powtórzę, żeby wzbić się w powietrze należy mieć pewność czy ster wysokości działa poprawnie. I w ogóle sprawdzić w ustawieniach czy stery nie reagują ze zbyt dużym opóźnieniem. Błędem może okazać się też zbytnie szarpnięcie sterem wysokości przy starcie, samolot reaguje wtedy zbyt wysokim uniesieniem dzioba.

Edited by Guest

6 hours ago, ContRAs said:

Po pierwszym uruchomieniu WT trzeba przejść samouczek arcade(na i-15). Ale to racja, aby zacząć latanie na symulacji najpierw trzeba wejść do samouczka "Start i lądowanie"
(ŁaGG-3). Tylko właśnie nie pamiętam czy wystarczy tylko wejść czy trzeba go ukończyć. Chociaż nieraz takie świeżaki zaraz na początku bitwy pytają jak uruchomić samolot (włączyć silnik) :008:. Z tego by wynikało, że nie przechodzą samouczka, no chyba, że wszyscy zapominają takiej podstawowej rzeczy. No i miałem również wrażenie, że sterowanie jest tam trudniejsze, jakby zbugowane.

ŁaGG-3 trzeba wystartować i wylądować, a moje latanie kończy się na starcie po wzniesieniu się w powietrze samolot wpada w korkociąg i gleba.:(

medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

22 minutes ago, chmooreck said:

Skoro zaraz po starcie masz korek, to pewnie masz za małą prędkosć, spróbuj go przytrzymać dłużej na ziemi.

Za małą prędkość? Ale samouczek sam podpowiada, że mam startować. Ok, spróbuję przytrzymać go dłużej na ziemi.

Tylko że ja startowałem bez klap.

Edit.

Poza tym zauważyłem że nigdy nie zrobiłem tego tutoriala w SB, tylko w RB, a i tak mogłem latać w SB :D 

Edited by RideR2
medal medal medal medal

Pozmieniałem trochę ustawienia joya i udało mi się ukończyć samoczek, nawet bez większych problemów.

Pobrałem parę misji z WTLiva, przygotowanych przez kolegę @RideR2 i albo coś robię źle, albo mam joya źle ustawionego, ponieważ wykonywanie manewrów jest bardzo gwałtowne.

Mam podejrzenia, że za późno i za mocno skręcam joyem, albo mam na nim za dużą czułość.

Do bitwy jeszcze nie wbijałem, ale kto wie może w weekend się zdecyduję.

Niemniej jednak jest to cholernie wciągające. :)

Latam na razie na uproszczonym sterowaniu, bo te wszystkie trymery to mnie trochę przerażają.:(

3 minutes ago, adamL555 said:

albo coś robię źle, albo mam joya źle ustawionego, ponieważ wykonywanie manewrów jest bardzo gwałtowne.

Mam podejrzenia, że za późno i za mocno skręcam joyem, albo mam na nim za dużą czułość.

Czułość zostaw na 100%, zmniejszenie wprowadza tylko laga i jest gorzej na dluższą metę. Opanowanie joya zajmie Ci około trzech miesięcy.

Po prostu lataj/ćwicz - będzie coraz lepiej.

Możesz spokojnie latać na opcji full-real (pełne symulacyjne). Dopóki nie ustawisz klawiszy pod trymery i MEC (ręczne sterowanie silnikiem - manual engine control) i nie będziesz ich wciskał, to nic się nie będzie działo, a tak to przynajmniej w opcjach klawiszy będziesz miał podgląd pod wszytkie możliwe opcje.

Domyślnie trymery są na 0% (dopóki nie ustawisz stałych - też klawiszem, który trzeba wpierw przypisać), a MEC na początku każdej bitwy jest wyłączony (jest w automacie; chłodnica, kąt nachylenia łopat, sprężarka, wszystkie te bajery same się ustawiają tak jak komputer uważa za optymalne).

MEC jest w automacie wszędzie, można go przełączać na manual oraz używać nawet w RB i AB.

Edited by Nightwolf_

• 3 months later...

Mam takie pytanie do doświadczonych graczy SB.

Podczas latania bombowcem, np. He-111, czy na locie testowym B-17, muszę cały czas trzymać joystick e położeniu lekko w prawo tzn. ster kierunku i leki przechylenie, a jak się przełączę na strzelców lub na celownik bombowy to samolot zaczyna skręcać, a po kilkunastu minutach takiego grania najzwyczajniej w świecie zaczyna mnie boleć ręka od ciągłego utrzymywania prostego kierunku lotu.

Już próbowałem trymowania, ale pewnie coś robię źle.

Jakby mi mógł ktoś podpowiedzieć jak utrzymać samolot bombowy w prostym locie bez utrzymywania ciągle kierunku lotu?

45 minutes ago, adamL555 said:

Mam takie pytanie do doświadczonych graczy SB.

Podczas latania bombowcem, np. He-111, czy na locie testowym B-17, muszę cały czas trzymać joystick e położeniu lekko w prawo tzn. ster kierunku i leki przechylenie, a jak się przełączę na strzelców lub na celownik bombowy to samolot zaczyna skręcać, a po kilkunastu minutach takiego grania najzwyczajniej w świecie zaczyna mnie boleć ręka od ciągłego utrzymywania prostego kierunku lotu.

Już próbowałem trymowania, ale pewnie coś robię źle.

Jakby mi mógł ktoś podpowiedzieć jak utrzymać samolot bombowy w prostym locie bez utrzymywania ciągle kierunku lotu?

Hej.
Bez zagłębiania się w szczegóły - śmigło samolotu gneruje zawsze trochę więcej ciągu z jednej strony (zwykle tam gdzie łopatki idą w dół) niż z drugiej. Masz zatem lekki moment skrętny jeśli samolot nie ma parzystej liczby symetrycznie rozłożonych śmigieł, które kręcą się w różne strony (jak P-38 czy Do-335).
Więcej w temacie:
https://en.wikipedia.org/wiki/P-factor

Polecam poczytać o opcji trymowania. Trymowanie (dostępne w większości maszyn) w WT jest zaimplementowane w bardzo uproszczonej formie ale, też bez zagłębiania się w szczegóły, pozwala ustawić ster w połozeniu innym niż neutralne więc de facto trzyma ster lekko (lub mocno) skręcony za Ciebie.

Edited by przybysz86
medal medal medal medal medal

19 minutes ago, przybysz86 said:

Hej.
Bez zagłębiania się w szczegóły - śmigło samolotu gneruje zawsze trochę więcej ciągu z jednej strony (zwykle tam gdzie łopatki idą w dół) niż z drugiej. Masz zatem lekki moment skrętny jeśli samolot nie ma parzystej liczby symetrycznie rozłożonych śmigieł, które kręcą się w różne strony (jak P-38 czy Do-335).
Więcej w temacie:
https://en.wikipedia.org/wiki/P-factor

Polecam poczytać o opcji trymowania. Trymowanie (dostępne w większości maszyn) w WT jest zaimplementowane w bardzo uproszczonej formie ale, też bez zagłębiania się w szczegóły, pozwala ustawić ster w połozeniu innym niż neutralne więc de facto trzyma ster lekko (lub mocno) skręcony za Ciebie.

Dzięki, ale to niestety po angielsku, równie dobrze mogłoby być po chińsku, myślę, że moje zrozumienie byłoby podobne. Chociaż będę próbował.:(

Wiem, że ster można jakoś ustawić poprzez trymowanie, raz nawet mi się to udało i samolot leciał w miarę prosto bez trzymania joya, ale nawet nie wiem jak to zrobiłem. :)

6 minutes ago, adamL555 said:

Dzięki, ale to niestety po angielsku, równie dobrze mogłoby być po chińsku, myślę, że moje zrozumienie byłoby podobne. Chociaż będę próbował.:(

Wiem, że ster można jakoś ustawić poprzez trymowanie, raz nawet mi się to udało i samolot leciał w miarę prosto bez trzymania joya, ale nawet nie wiem jak to zrobiłem. :)

niestety nie kojarzę dobrego tutoriala po polsku ale może ktoś inny wie gdzi takowy jest i CI odpowie.

9 minutes ago, przybysz86 said:

niestety nie kojarzę dobrego tutoriala po polsku ale może ktoś inny wie gdzi takowy jest i CI odpowie.

Na filmikach gościu pokazuje wszystko dokładnie na locie testowym, więc spróbuję to zrobić podobnie, nie powinno to być jakoś bardzo trudne, muszę tylko mieć czas to ogarnąć.

W każdym razie dzięki.:)

Czyli tak tłumacząc prosto, za pomocą trymu ustawię ster na jakieś odchylenie na stałe i dopóki nie ruszę steru tak będzie on ustawiony?

To samo dotyczy steru wysokości i lotek?

Edited by adamL555

1 minute ago, adamL555 said:

Na filmikach gościu pokazuje wszystko dokładnie na locie testowym, więc spróbuję to zrobić podobnie, nie powinno to być jakoś bardzo trudne, muszę tylko mieć czas to ogarnąć.

W każdym razie dzięki.:)

właśnie miałem to sugerować.

Ogólnie masz 3 trymy - po jednym dla każdego steru. Działa to tak, że jak ustawisz trym steru kierunku na 10% w prawy to de facto działa to jakby ktoś za Ciebie trzymał ster o 10% w prawo i tyle (w rzeczywistości tak to nie działa ale jak pisalem WT ma bardzo uproszczone wymodelowanie w tym aspekcie) czyli inaczej przesuwa "neutrum"

Z filmików zaś ogarniesz, które klawisze i jak tam wszystko ustawić.

Chyba jedyne co moge powiedzieć to, że wartości dodatnie oznaczaja w prawo albo do góry (zależnie który ster) a ujemne lewo/dół.

56 minutes ago, PL_Mirko said:

@adamL555
Jeżeli nie ogarnąłeś do końca trymowania, proponuję zerknąć do tematu na naszym klanowym Forum: Mocowanie trymerów SB Air
Może Ci się coś przyda z tego materiału do zastosowania w grze.

Ok, dzięki, coś tam zaczynam próbować w lotach testowych.

Jedno małe pytanie, bo tego nie udało mi się rozkminić: ster kierunku jak ustawiam na plus np. +4% to ster zmienia kierunek na prawo czy na lewo i to samo przy -4%??

To samo lotki, obie ustawiają się jednocześnie np. +4% (tutaj to rozumiem, że to wychylenie do góry)?

Tak jak na układzie współrzędnych - plus na prawo i w górę, minus na lewo i w dół.
Trymy mam zbindowane na hacie (grzybek) dżoja. Jeżeli samolocik zadziera nos czyli idzie na plus, muszę to skorygować, wyrównać - naciskam grzybek w dół i trym osiąga wartość minus. Większość wirtualnych maszyn GER  wymaga ustawienia trymu wysokości na -4, a takie Iszaki kiedyś, na początku mojej przygody na SB Air, nawet na -10...

Jeżeli samolocik przechyla się na lewe skrzydło czyli idzie na minus, koryguję to naciskając hat na prawo, trym przechodzi na wartość plus.
Jeżeli miałbyś więcej pytań - zapraszam na  Discord PLSM   - jestem prawie codziennie wieczorem na kanale "W powietrzu".

medal medal medal

10 hours ago, PL_Mirko said:

Tak jak na układzie współrzędnych - plus na prawo i w górę, minus na lewo i w dół.
Trymy mam zbindowane na hacie (grzybek) dżoja. Jeżeli samolocik zadziera nos czyli idzie na plus, muszę to skorygować, wyrównać - naciskam grzybek w dół i trym osiąga wartość minus. Większość wirtualnych maszyn GER  wymaga ustawienia trymu wysokości na -4, a takie Iszaki kiedyś, na początku mojej przygody na SB Air, nawet na -10...

Jeżeli samolocik przechyla się na lewe skrzydło czyli idzie na minus, koryguję to naciskając hat na prawo, trym przechodzi na wartość plus.
Jeżeli miałbyś więcej pytań - zapraszam na  Discord PLSM   - jestem prawie codziennie wieczorem na kanale "W powietrzu".

Ale na grzybku możesz ustawić trymy tylko dla dwóch osi? Czyli masz ustawione lotki i ster wysokości, a ster kierunku?

Ja mam trymy po prostu pod WS/AD/QE oraz takie jakby ogólne auto-trymowanie (nie do końca auto, raczej jakby semi-auto) pod - i reset trymerów pod =.

Jak lecę bombowcem, ustawiam joyem kurs mniej-więcej tak żeby leciał prosto, ale zamiast tak siłować się z joyem przez całą drogę, wciskam '-' i puszczam joya (ewentualnie delikatnie korygując trymery ręcznie), od czasu do czasu tylko lekko korygując kurs joyem. Ustawienia trymerów są różne dla różnych prędkości, ładunek bądź jego brak też ma znaczenie.

Łatwo podczas lotu bombowcem spamiętać sobie typową prędkość przelotową, wartości trymerów (kiedy już sobie je ustawisz podczas lotu) i na następnym raz od razu ręcznie ustawić trymery już na pasie na odpowiednie, wcześniej przetestowane wartości.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...