Jump to content

Chcesz zacząć latać w SB? Pomożemy!

Cześć - był podobny temat na forum międzynarodowym ale chyba podupadł. Myślę jednak, że warto takie coś spróbować tutaj lokalnie.

Generalnie jeśli jesteś graczem symulacji i czujesz się już tutaj jak ryba w wodzie na pewno jesteś w stanie pomóc mniej doświadczonym kolegom.
Sam wiem, że nie tylko samo latanie jest już wyzwaniem ale reguły EC (czy jak to się tam po polsku nazywa - Nieskończona Konfrontacja?) są skomplikowane, momentami średnio logiczne i nigdzie nie opisane.

Proponuję format znany z forum angielskiego:

Nick w grze:

Doświadczenie:

W czym mogę pomóc:
Uwagi:

Co sądzicie o czymś takim?

Edited by przybysz86
  • Upvote 1
medal medal medal medal medal

Co by dać dobry przykład zacznę od siebie

Nick w grze: przybysz86

Doświadczenie: W WT od 2014, w lotniczych symulacjach od 2005. Prywatnie mam skończony podstawowy kurs szybowcowy (w tym 10 lotów samodzielnych) oraz interesuje się techniczną stroną lotnictwa, szczególnie wojskowego.
Grywam też w IL-2 GB oraz IL-2 CloD

W czym mogę pomóc:  Możemy zacząć od podstaw EC (reguły gry) ale mogę Ci też pomóc w nauce walki powietrznej.
Latam głównie myśliwcami ale pozostałe role nie są mi obce ( poza bombowcami torpedowymi bo wiele tego w SB nie ma ostatnio). Latam każdą nacją i staram się każdej nacji nauczyć po równo więc wydaje mi się, że mogę pomóc w różnych stylach gry (choćby trzymając się słynnego choć mylnego podziału na TnB, BnZ i EF).

Latałem zarówno samodzielnie jak i w grupach zorganizowanych więc mogę Cię nauczyć walki 1v1 ale także walki 2v2 czy grupowej (choć więcej niż 2v2 to rzadkość).

Jeśli chcesz możemy zmieniać się rolami w parze i możesz się sprawdzić jako lider a ja będę Twoim skrzydłowym.

Niestety nie mam doświadczenia w maszynach odrzutowych więc tutaj nie pomogę.

Uwagi: Gram zwykle wieczorami czasu polskiego (po 19) a w weekendy różnie - czasem cały dzień a czasem mnie po prostu nie ma i już.
Jeśli chcesz pogadać to pisz PM na forum albo w grze (jeśli nie odpisuje w grze to pewnie odszedłem od kompa więc pisz na forum) to podam Ci mój discord i możemy latać razem.
Możesz wspomnieć, że chcesz bym Ci pomógł bo mnie trochę ludzi w grze po prostu do znajomych dodaje i nie biegam i nie zaczynam prawić każdemu od razu morałów jak ma latać bo sam bym nie chciał by mnie ktoś pouczał ;)

3 hours ago, Fury_2ndAD_PL said:

Jak dla mnie spoko. W sensie że mam wypełnić zaznaczone podpunkty?

patrz ten post.

@galakty - da się gwoździkiem na górze działu temat przybić? :)

Edited by przybysz86
  • Upvote 1

Więc

Nick w grze: Fury_2ndAD_PL

Doświadczenie: Siedzę w tej grze od 2013, z tym że w symulacji od ok 2016. Wcześniej grałem jeszcze w IŁ-2 Forgotten Battles i IŁ-2 1946. Ogólnie główna moja dziedzina to bombowce i szturmowce, ale na myśliwcach też sobie dość dobrze radze. Jestem fanem awiacji praktycznie od dziecka i zdobyłem w tej dziedzinie pewnego rodzaju doświadczenie, niestety nie praktyczne. Interesuję się techniką i technologią w dziedzinie lotnictwa tłokowego. 

W czym mogę pomóc: Mogę cię nauczyć: startów, lądowań, podstaw pilotażu, podstaw walki, latania na bombowcach i szturmowcach na poziomie zaawansowanym. Latam również na odrzutowcach, ale głównie na bombowcach. Również mogę przedstawić ci zasady rządzące się na EC, jak i opisać zasadniczo taktykę i sposób walki z większością maszyn z jakimi się spotkasz. Ogólnie jestem otwarty na nowe "doznania" i liczba oblatanych przeze mnie maszyn stale rośnie.

Uwagi: Gram w najróżniejszych godzinach, ale najczęściej w przedziale 14-17 powinienem dać sie złapać oraz po 20. Z tym że mam małe dziecko więc często wszystko idzie w zupełne banany ;) . Ale jeśli ci to nie przeszkadza z chęciom z tobą polatam, może nawet mój skrzydłowy by do nas dołączył.

Edited by Fury_2ndAD_PL

1 hour ago, _Heahmund_ said:

Spoko jestem zainteresowany. jednak najbardziej ustawieniami myszki i klawiatury niż waszymi dokonaniami. Jest gdzies jakis poradnik?

Tu będzie problem. Zasadniczo na myszce nigdy nie grałem w SB, ale z tego co słyszałem to jest tragedia. Najlepszym wyjściem był by joystick ale nie każdego stać żeby "na próbę" wydać co najmniej 150zł.

Możliwe że nawet pad będzie lepszy, ale nie wiem. Jedyne co mogę ci doradzić w tej sprawie, to odpal lot testowy i kombinuj.

1 hour ago, _Heahmund_ said:

Spoko jestem zainteresowany. jednak najbardziej ustawieniami myszki i klawiatury niż waszymi dokonaniami. Jest gdzies jakis poradnik?

na forum anglo języcznym coś polecali ale ja od zawsze męczyłem JS więc nie wiem nawet czy to co piszą ma sens ale skoro piszą to dla kogoś widać ma ;)

Ze swojej strony wiem jedno - mysz daje Ci maksymalnie 50% możliwości. Może być dobra na początek ale może warto rozważyć kupienie taniego JS?
Nowe Saiteki Evo są od 200pln więc używane może da się bliżej 100 kupić. Oczywiście dla jednych 100-200pln jest spoko ceną a dla innych jest to poza ich możliwościami dlatego nie mówią, że koniecznie musisz iść tą drogą.

Ja zaczynałem od jakiegoś używanego gówna z allegro za 30zł. Kupiłem na próbę kiedy zaczynałem swoją przygodę z IŁem-2. Mimo tego że nie był jakiś super (szczególnie widzę to teraz) to i tak był o niebo lepszy niż latanie na klawiaturze. Nawet nie wiem czy dało się ustawić sterowanie na myszce.

Przejrzałem na szybko allegro i widzę że w cenie do 50zł można znaleźć już nawet w miarę dobre, używane modele (znaczenie lepsze od tego z czym zaczynałem).

Podepnę się z pytaniem - kto w Warszawie mieszka, i ma te wszystkie free tracki, joye i resztę sprzętu pokonfigurowaną że to działa? Parę razy robiłem podejście do symulacji, ale za każdym razem poległem na konfigurowancji. Może jak trochę polatam na działającym oprzyrządowaniu to łyknę symulacyjnego bakcyla na tyle, żeby przemóc początkowe problemy.

medal medal medal medal medal medal medal medal

1 minute ago, AdBl0k said:

@przybysz86 @Fury_2ndAD_PL czy na EC SB zalicza osiągnięcia do nalepek "zdobądź xxx punktów"?

Możesz podać jakiś przykład takiej nalepki? zobacze czy u mnie to odkrywa bo w sumie to co chcialem to mam. Co jakiś czas coś wpada ale z jakiego powodu to już nie śledzę

2 minutes ago, AdBl0k said:

"Arrow" z tego tygodnia - 5x 2000 punktów wymaga.

nie grałem Japończykami w tym tygodniu więc nie pomogę aczkolwiek wszystkie inne nalep[ki zlicza więc te pewnie też

17 minutes ago, MasterBLB said:

Podepnę się z pytaniem - kto w Warszawie mieszka, i ma te wszystkie free tracki, joye i resztę sprzętu pokonfigurowaną że to działa? Parę razy robiłem podejście do symulacji, ale za każdym razem poległem na konfigurowancji. Może jak trochę polatam na działającym oprzyrządowaniu to łyknę symulacyjnego bakcyla na tyle, żeby przemóc początkowe problemy.

Ale czy to oznacza, że sprzęt masz czy przymierzasz się do kupna?  bo piszesz o porażce konfiguracyjnej.

Z doświadczenia wiem, że raczej ciężko będzie się przyzwyczaić nawet w godzinę do cudzego sprzętu więc nie wiem czy taka sesja coś CI da. Jeśli masz już graty to po prostu możemy pomóc skonfigurować a jeśli nie masz to proponuje zacząć skromnie od czegoś prostego i dokładać kolejne klocki z czasem. Każda zmiana wymaga potem przestawienia się niestety ale cóż

22 minutes ago, AdBl0k said:

"Arrow" z tego tygodnia - 5x 2000 punktów wymaga.

No może być z tym problem. Zasadniczo to nigdy bitwy w EC nie liczyło jako jednej bitwy w tego typu ewentach. Możliwe że coś zmienili, ale wątpię. Jutro sobie strzele coś na japońcach to napiszę. Resztę naklejek zalicza normalnie bo mają proste wymagania, np. "20 fragów (RB x3, SB x6) więc łatwo się to liczy. Poza tym mają już przewidzianą opcje robienia ich na SB.

36 minutes ago, MasterBLB said:

Ja niestety jestem z Łodzi (tak, niestety). Jeżeli masz jakiś sprzęt to co najwyżej możemy doradzić, jeżeli masz sprzęt taki jak ja albo @przybysz86 to możemy podesłać ci swoje ustawienia. Ale z tego co piszesz to wnioskuję że nie masz sprzętu w ogóle, więc krucho. Ja z tego wszystkiego co wymieniłeś to mam tylko myszkę (używam tylko do kontroli wieżyczek w bombowcach), joystick (poza wiadomym to ogólne ustawienia trymerów, rozglądanie się na grzybku i przepustnica) a konkretnie mam Ravcore Javelin; i do tego jeszcze klawiatura jako uzupełnienie wszystkiego (trymery precyzyjnie, MEC, podwozie, klapy, itd.)

Zasadniczo jedynie co ci mogę podpowiedzieć w sprawie joya to to:

On 20/04/2019 at 21:41, Fury_2ndAD_PL said:

Ja zaczynałem od jakiegoś używanego gówna z allegro za 30zł. Kupiłem na próbę kiedy zaczynałem swoją przygodę z IŁem-2. Mimo tego że nie był jakiś super (szczególnie widzę to teraz) to i tak był o niebo lepszy niż latanie na klawiaturze. Nawet nie wiem czy dało się ustawić sterowanie na myszce.

Przejrzałem na szybko allegro i widzę że w cenie do 50zł można znaleźć już nawet w miarę dobre, używane modele (znaczenie lepsze od tego z czym zaczynałem).

Samego ustawiania się nie bój, odpal sobie kreator sterowania i po troszeczku układaj co potrzebujesz. Jak coś spaprzesz możesz spokojnie to naprawić bez ponownego uruchamiania kreatora. Samo ustawianie sterowania jest dość upierdliwe i sam się w tym gubię. Więc jak będziesz mieć problem z konkretnym zagadnieniem, np. "rozglądanie się działa, ale jak puszczam grzybek to natychmiastowo centruje" to spokojnie ci z tym pomożemy, nawet screeny "dobrego" ustawienia możemy podesłać.

Edited by Fury_2ndAD_PL

Guest
16 hours ago, Fury_2ndAD_PL said:

...joystick (poza wiadomym to ogólne ustawienia trymerów, rozglądanie się na grzybku i przepustnica) a konkretnie mam Ravcore Javelin;

Rozglądanie się za za pomocą grzybka jest znacznie upośledzone, przecież to jest dopiero cała przyjemność rozglądać się za pomocą własnoręcznie zrobionego tracka. A hat switcha (czy jak to tam po murzyńsku) (w Javelinie jest on dość nietypowy, taki spłaszczony) używam do szybkiego spojrzenia w tył w prawo i w lewo, w samej walce to już raczej tylko tracka, a grzyb + klawisz shift służy do ustawiania trymerów.

Kupiłem Ravcora, bo słyszałem, że jest precyzyjny a i ciekawy konstrukcyjnie, drążek wzorowany jest zdaje się na tym z bf109, zresztą chyba wszystkie inne w tym przedziale cenowym mają dla mnie albo zbyt futurystyczną albo trochę dziecinną estetykę. Mimo krótkiego okresu użytkowania sporo już przeszedł (pęknięta sprężynka w podstawie, złamany spust a dwa kluczowe guziki (A1 i A2, u mnie przybliżanie widoku i centrowanie go) przestały wydawać dźwięk przy naciskaniu (pewnie przez to ciągłe gniecenie), reagują teraz na lekkie muśnięcie. Moje ustawienia na osiach (nieliniowość i czułość: Przechył 1.1 i 95%, Pochył 1.2 i 40%, Odchył 1 i 20%. Niektórzy mają wszędzie 100%, mówi się, że czułości nigdy za wiele, ale to już chyba lekka przesada.

Ale ciekawy jestem porównania Thrustmaster T.16000M z RJ, który lepszy, bardziej precyzyjny?

Edited by Guest

42 minutes ago, Kovssky said:

Rozglądanie się za za pomocą grzybka jest znacznie upośledzone, przecież to jest dopiero cała przyjemność rozglądać się za pomocą własnoręcznie zrobionego tracka. A hat switcha (czy jak to tam po murzyńsku) (w Javelinie jest on dość nietypowy, taki spłaszczony) używam do szybkiego spojrzenia w tył w prawo i w lewo, w samej walce to już raczej tylko tracka, a grzyb + klawisz shift służy do ustawiania trymerów.

Tymczasem ja tu używam myszki do rozglądania się i mimo tego że dziwnie to brzmi to i tak jak dla mnie jest to jeden z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemów z rozglądaniem się, do tego dochodzi duża precyzja (no chyba że jesteś praworęczny i próbujesz lewą ręką sterować, w takim wypadku życzę powodzenia :D), czyli raczej kropek nie przegapisz, podczas walki z kimś też raczej małe masz szanse że zgubisz drugą osobę.

42 minutes ago, Kovssky said:

Mimo krótkiego okresu użytkowania sporo już przeszedł (pęknięta sprężynka w podstawie, złamany spust a dwa kluczowe guziki (A1 i A2, u mnie przybliżanie widoku i centrowanie go) przestały wydawać dźwięk przy naciskaniu (pewnie przez to ciągłe gniecenie), reagują teraz na lekkie muśnięcie. Moje ustawienia na osiach (nieliniowość i czułość: Przechył 1.1 i 95%, Pochył 1.2 i 40%, Odchył 1 i 20%. Niektórzy mają wszędzie 100%, mówi się, że czułości nigdy za wiele, ale to już chyba lekka przesada.

Ale ciekawy jestem porównania Thrustmaster T.16000M z RJ, który lepszy, bardziej precyzyjny?

Nigdy nie rozumiałem dlaczego ludzie ustawiają sobie nieliniowość, mi osobiście to bardzo przeszkadza w wyczuciu samolotu i ogólnie lataniu, dlatego też wszystko ustawiłem na 1.0, czułość każdej osi też mam ustawione na maksa bo im mniej się ustawi tym większe jest opóźnienie między ruchem joya, a reakcją samolotu w WT, co raczej nie pomaga przy celowaniu i czasem przy manewrowaniu. Chociaż dobra, może to jest zależne od joya i akurat na moim można spokojnie latać z takimi "standardowymi" ustawieniami.

Co do samego T.16000M, mam go i po roku użytkowania już nie jest tak wspaniały jak na początku użytkowania (tak naprawdę to go kupiłem trzy lata temu, ale leżał sobie po prostu bo jakoś się odbiłem od SB), przyciski u podstawie praktycznie nie działają (chociaż mi to nie robi różnicy bo nigdy ich nie używałem), trzeba się trochę wysilić żeby je wcisnąć, chociaż to pewno przez to że ich nie używałem, innym problemem jest przycisk od strzelania tez z tyłu, czasem po prostu wciskam i nic się nie dzieje, innym problemem jest to że joy nie wraca do 0 pozycji jak go puszczę, lekko się wychyla w jedną stronę przez co samolot lekko rolluje i musiałem ustawić martwą strefę w ustawieniach żeby to jakoś zniwelować (ale i tak nie udało mi się do końca).

Ogólnie to jest mój pierwszy joy więc nie mam porównania z innymi za bardzo, chociaż nawet w obecnym stanie dobrze się sprawdza.

Edited by RideR2
medal medal medal medal

Sprzęt już mam, Saitek X50 pro czy jakoś tak, razem z pedałami, do tego jakiś koślawy free track, ale kurzą się pod biurkiem od jakiś 3 lat. Ale chodzi mi o to, że po prostu nigdy mi nie starczało cierpliwości aby się z tym wszystkim babrać kiedy żeby polecieć na AB wystarczy mi chwycić myszę w dłoń. Dlatego umyśliłem, że jak na czymś sprzęcie obczaję jak fajnie się lata to może mnie to zmobilizuje do zmuszenia tego do działania - bo wiem, że jak już raz to ruszy to utrzymanie będzie dużo prostsze, ot np różne ustawienia nieliniowości dla poszczególnych maszyn.

Strasznie trudno się zaczyna na tym SB. Wziąłem He 111 H-16, wystartowałem, zniszczyłem bazę, powrót na lotnisko i przy lądowaniu rozwaliłem śmigła oraz koła. Ponownie to samo tylko tym razem się rozbiłem. Po tym wziąłem Bf 110 G-2 i wpadłem w korkociąg przez złe ustawienia trymów. Jutro po obligacjach popróbuję na czymś lżejszym.

medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Guest
8 hours ago, MasterBLB said:

...jakiś koślawy free track

Wrzuć Pan zdjęcie tego tracka :DD:popcorn:

9 hours ago, MasterBLB said:

...kurzą się pod biurkiem od jakiś 3 lat. Ale chodzi mi o to, że po prostu nigdy mi nie starczało cierpliwości aby się z tym wszystkim babrać kiedy żeby polecieć na AB wystarczy mi chwycić myszę w dłoń.

Własnoręcznie zrobiony z drobnych części kokpit samolotu pasażerskiego:

Spoiler

p1.thumb.jpg.ab5e5e385dc39871648a2982bdd

...a Pan nie ma cierpliwości aby wyjąć joya spod biurka :lol2:

7 hours ago, AdBl0k said:

....popróbuję na czymś lżejszym.

będzie jeszcze trudniej :lol2:

@MasterBLB moim zdaniem łatwie Ci będzie znaleźć kogoś kto do CIebie podjedzie i Ci pomoże sprzęt podłączyć i powie co i jak bo też nie każdy może chcieć do własnego domu ludzi z internetu (nie ważne jak fajnych i rzeczowych) zapraszać

9 hours ago, MasterBLB said:

np różne ustawienia nieliniowości dla poszczególnych maszyn.

tu sprawa jest prosta - zerowa nieliniowość dla wszystkich maszyn. nie kombinuj. im ster jest bardziej 1:1 tym masz lepsze czucie. jasne - każda maszyna lata inaczej (uroki SB) ale nie znormalizjesz ich wszystkich chocby dlatego ze kazda inaczej przeciaga i czasem trzeba wejsc w przeciagniecie zeby osiagnac cel.

To co ja proponuje to na razie nie podpinac head tracka tylko samo sterowanie i pocwiczyc w locie testowym. Jesli uda Ci sie wystartowac, zrobic krąg nad lotniskiem i wylądować to dowiesz sie wiele o swoich nastawach. Jak cos daj znac na prv. podam Ci mojego discorda, zrobimy sobie sesje customowej bitwy i przeprowadze Cie przez proces startu i lądowania.

Może to wydaje się nudne ale takie latanie daje duż o więcej niż spawn na 5km i kręcenie beczek bo dopiero precyzyjne lądowanie pokazuje jak panujesz nad maszyną i często musisz panować blisko prędkośći przeciągnięcia na dużych kątach a to się przydaje w walce też.

Podobnie wiele uczy "nudne" latanie w formacji

Mogę Cię przeprowadzić krok po kroku. Polecę Ci jakiś łatwy samolot, sam wezmę podobny i np będizsz mógł ze mną leciec do samego lądowania i będę mógł patrzeć na twoje parametry jak prędkość i wysokość zebyś mial trochę łatwiej.

Kiedyś tak LuftMausa uczyłem i nawet naumial się chłopak samodzielnie lądować za 2 czy 3 podejśćiem a nie gral wcześniej w symulacje o ile wiem

Bardzo się cieszę, że powstał ten temat. Sam się przymierzam do przesiadki z RB na SB i zakupu pierwszego joya od czasów „X-Wing vs. Tie fighter”. 

Zastanawiają mnie następujące rzeczy:

- jest sens siadania do SB jak ma się powiedzmy 1-1,5 godziny czasu na to?

- jeśli chciałbym z czasem zainwestować w zabawę więcej to czy w ogóle jest sens zakupu w pedałów? Czytałem, że ludzie kombinują z pedałami od ścigałek i budują inne bajery. Ale czy warto? 

medal medal

37 minutes ago, chmooreck said:

Co do sprzętu polecam zakup w kolejnosci:

joy -> śledzenie ruchów głowy (freetrack/edtracker) -> pedały -> przpustnica

potwierdzam - jedyna słuszna kolejność. Ja robiłem odwrotnie i kupiłem od razu HOTAS (joy + przepustnica) przez co długo nie miałem budżetu na inne rzeczy a head-track jest dużo bardziej przydatny. Pedały też więcej wnoszą niż najlepszy HOTAS

• Thanks 1
  • Upvote 1

Właśnie wystartowałem i wylądowałem na locie testowym simulator battles Bfem 109 E-4 przy sterowaniu mouse joyem - fakt trochę koślawo (jakieś 80o na lewo od pasa wzniosłem się w powietrze), a lądowanie było z podskokiem i zatarciem silnika (trochę mało jak na mój gust IAS było bo ze 170, ale na klapach do lądowania utrzymał mi się w powietrzu), ale to to mam opanowane. Wbrew pozorom AB to dobra szkoła do nauki manewrów, w tym także latania na przeciągnięciu.

Mi chodzi o to, żebym motywacji nabył do grzebania się w tych ustawieniach, a tej z tego co obserwuję póki nie polatam na czymś, co już działa to nie nabędę. Z drugiej strony masz @przybysz86 rację mówiąc, że z tym zaprosinami w gości może być tak sobie z chęciami. No i jest impas jaki trwa od lat...

@MasterBLB na początek podłącz jakkolwiek bez nieliniowości etc.

Potem zapisz aktualne ustawienia i odpal control-wizarda w WT to Cie poprowadzi krok po kroku

Na start potrzebujesz tylko osie a reszte można robić z klawiatury.

Wszystko nie zajmie więcej niż 15 min

Nawet na boki nie musisz patrzec na razie bo wiesz gdzie masz lotnisko - celem jest wystartować, polecieć jeden krąg nad-lotniskowy i wylądować - da się zrobić patrząc tylko do przodu.

Edited by przybysz86

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...