Sign in to follow this  
kheynom

HMAS Nepal (G 25)

news_n_class_com_7261300cd40720877414d22

Stáhnout tapetu: 1280x1024 1920x1080 2560x1440

Ve zkratce: Brity postavený torpédoborec třídy N pro australské Královské námořnictvo.

 
Něco z historie
 

Kýl HMAS Nepal byl položen v září 1939 ve Velké Británii pod původním jménem “Norseman”. Jako jedna z posledních lodí třídy N byla spuštěna na vodu v prosinci 1941, ale brzy poté byla poničena stále ještě v loděnicích při německém náletu.

 

Navzdory vážnému poškození bylo plavidlo opraveno a přejmenováno na Nepal jako připomínka přispění Nepálu britské válečné snaze. Po dokončení oprav byla loď v květnu 1942 zařazena do služby v Královském australském námořnictvu, ačkoliv zůstávala v britském vlastnictví.

 

V červenci 1942 byla HMAS Nepal začleněna do britské východní flotily a krátce nato vyplula do Keni. V září se HMAS Nepal zúčastnila bojů u Madagaskaru. Předtím, než na jaře 1943 zamířila zpět do Austrálie kvůli renovaci se loď podílela na doprovodu konvojů a prováděla protiponorkové hlídky.

 

Po dvouměsíční renovaci HMAS Nepal vyplula znovu v červnu 1943 a v roce 1944 se zúčastnila několika velkých operací jako doprovod letadlové lodi. V srpnu 1944 pak došlo k další renovaci.

 

HMAS Nepal zústala aktivni v Tichomoří až do konce 2. sv. války, než byla v říjnu 1945 vyřazena ze služby RNA. Krátce poté byla loď znovu zařazena do řad britského Královského námořnictva a dostala rozkaz vrátit se zpět do Británie.

 

V poválečných letech se HMS Nepal dočkala několika oprav a modifikací, krátce sloužila v roli minolovky a výcvikového plavidla. Počátkem 50. let byla HMS Nepal součástí rezerv flotily a čekala na navrhovaná vylepšení. Tato vylepšení ale byla později zrušena a bylo rozhodnuto loď sešrotovat. Leden roku 1956 znamenal konec 14-leté služby HMS Nepal, když byla prodána ke sešrotování firmě British Iron & Steel Corporation.

 

image image
 

Ve War Thunderu najdete torpédoborec HMAS Nepal na 3. úrovni v CBT tech. stromu britského Královského námořnictva. Ve srovnání s třídou Tribal jsou torpédoborec třídy N menší, lehčí a o něco rychlejší.

 

I když svým vzhledem HMAS Nepal velmi připomíná třídu Tribal, je o něco menší a s menším výtlakem. To je kvůli tomu, že torpédoborce třídy N měly dvě kotelny a třída Tribal o jednu navíc. Díky této změně má loď jen jeden komín, což znamená méně překážek pro protiletadlovou výzbroj a tedy i jejich lepší palebné pole.

 

I když tato změna přinesla klady ve formě větší manévrovatelnosti a efektivity protiletadlové výzbroje, bylo to na úkor odolnosti. Menší a stísněnější kotelny znamenají, že jediná dobře mířená salva může vyřadit celý pohon lodi, což z plavidla do opravy činí nehybný cíl. Navíc je osádka Nepálu ve srovnání s třídou Tribal menší - nemáte zde tolik prostoru pro případné nahrazení ztrát.

 

 

Kuriozita: Během německého náletu, který silně poškodil HMAS Nepal (tehdy ještě pod jménem HMS Norseman), byla loď po přímém zásahu bombou prakticky rozpůlena.

 

Co se týče palebné síly, je HMAS Nepal srovnatelný s třídou Tribal, byť s několika rozdíly. Hlavní výzbroj je identická, tvoří ji šestice 120mm děl rozmístěných po dvojicích ve třech věžích, kterým asistuje víceúčelové 102mm dělo. Protiletadlová obrana se od Tribalu liší - najdete zde jedno 40mm čtyřče a šest samostatných 20mm kanónů Oerlikon. Dalším rozdílem je přítomnost pěti výmetnic 533mm torpéd místo klasických čtyř.

 

n_class_06_1280h720_09eb4bd1ca61ba23b740

 

Kolem a kolem je HMAS Nepal dobrou alternativou k torpédoborci třídy Tribal - zejména pro kapitány, kteří preferují obratnější plavidlo, ale nechtějí dělat ústupky v palebné síle. Zároveň ale HMAS Nepal disponuje unikátními silnými a slabými stránkami, které je nutné ovládnout, pokud chcete z tohoto válečného plavidla vymáčknout maximum.

 

Staňte se testerem a určitě si HMAS Nepal vyzkoušejte v uzavřené betě Královského námořnictva ve War Thunderu. Klidnou plavbu, kapitáni!


tým War Thunderu

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.