Jump to content

Nowy Laptop do pykania w WT

Jak na razie mam dwóch kandydatów:

Dell Inspiron 5577

Procesor: Intel Core i5-7300HQ

Pamięć RAM: 8GB DDR4

Ekran: 15,6" (1920x1080)

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1050 4GB

Dysk: 1TB HDD + 180GB SSD

HP Pavilion Gaming

procesor: Intel Core i7-6700HQ

pamięć RAM: 16GB DDR3

karta graficzna NVIDIA: GeForce GTX 950M 4GB

dysk: SSD 128GB M.2 + HDD 1000GB

Ekran: 15,6" (1920x1080)

Pojemność dysku (GB): 1128

Oba są za około 3400 PLN. Nie wymagam aby oba ładnie chodziły na filmowym, ale średnia grafika mi wystarczy wraz z nadmiarem FPS.

Lubie sb podczas expienia na YT jakieś muzyczki puszczać i ogólnie podczas nabijania wysokości (a to trwa) net przeglądać.

Dell.jpg

HP.jpg

medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Guest

Musi to być laptop? Za 3400 zł otrzymasz kartę, która już teraz jest bardzo mocno średnia (żeby nie powiedzieć słaba). Z tych dwóch to jedynie GTXa 1050 można rozpatrzeć, GTX 950M to dinozaur, który jest praktycznie 2x wolniejszy od GTXa 1050... 

Na tą chwilę do WT i średnich ustawień zapewne wystarczy, ale bardzo szybko zacznie brakować mocy i będziesz musiał schodzić z detalami w dół. Wydawanie tylu pieniędzy żeby uciągnąć średnio-wysokie przez rok to spore marnotractwo pieniędzy. Poszukałbym czegoś z GTXem 1050 Ti chociaż, a najlepiej to 1060 które wystarczy na dłużej (i będziesz miał zapas). 

Generalnie podsumowując, wydasz 3400 zł na nowy sprzęt o wydajności używanego peceta za 800-1000 zł. Jeśli to nie przeszkadza to śmiało.

• Upvote 1

Jak miał bym wybierać dla siebie to był by to Dell, a dlaczego ?

- lepsza grafika, a to praktycznie najważniejszy element komputera biorąc po uwagę że:

- procesory mają podobne osiągi, a więcej niż 4 rdzenie do gier i tego co potrzebujesz ci wystarczy,

- szybszy ram (może i mniej go ale 8 Gb na dzisiaj wystarcza, system z WT nie zużywa mi więcej niż 5 GB).

- to moje subiektywne odczucie, ale zdaje się że Dell'e są mniej awaryjne, szczególnie od serii Pavilion.

- Dell jest po prostu nowszy technologicznie, a jak wiemy w świecie komputerów to ma znaczenie.

Do lepszej grafiki to tak z tysiąc jeszcze musiał byś dołożyć, a może jakiś Pecet zamiast laptopa ?

Edited by EvilBambus
medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Ja bym na twoim miejscu dołożył dwie stówy i wybrał coś z Gtx1050 Ti. 

Tu masz porównanie zwykłej 1050 z 1050 Ti,  jest spora różnica. Na pewno ją  odczujesz podczas grania. 

1403912935_DesktopScreenshot2018_08.23-1

Propozycje....

https://www.ceneo.pl/56318797#tab=spec

https://proline.pl/hp-omen-15-ce031nw-15-6-cali-fhd-i7-7700hq-1tb-8gb-gtx1050ti-4gb-noos-p1189074

• Like 2
medal medal

• 6 months later...

Odkopię trochę temat, ale przymierzam sie powoli do ogarnięcia laptopa. Teraz lapki z dyskami SSD+HDD są +/- w cenie tylko HDD. Czy ktoś posiada takowego? Jak się to sprawuje - rzeczywiście odpala system szybciej, czy to tylko "chłyt" marketingowy? 

medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Komp z SSD łotpala się szybciej i faktycznie komfort pracy jest lepszy, system + gierka w którą rypiesz na bieżąco ląduje na SSD a reszta śmieci na HDD.

Cza dodać że są różne podłączenia tych SSD, sata, nvme i co tam jeszcze, ale nawet taki dysk na sata robi różnicę. Ceny coraz bardziej lecą w dół i nie wiem ile potrzebujesz miejsca na dane, możliwe że sam SSD ci wystarczy.

Edited by EvilBambus

Dzięki za szybką odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytanek:

1. Zauważyłem, ze w cenie ok 4 tysi pojawiają się ekrany 17,3 cala. Czy warto brać takie pod uwagę? Duża różnica w "ogarnianiu całokształtu obrazu" (nie wiem jak to lepiej wyrazić?) pomiędzy standardowym 15,6 cala?

2. Jakieś konkretne marki są godne polecenia? Do tej pory użytkuję ASUSA R556LJ i zadowolony jestem z tej marki - cichej pracy, mało się grzeje. 

3. W tym przedziale cenowym królują karty graficzne: Gtx1050, Gtx1050 Ti, a i znaleźć można Gtx1060. Benchmarki wskazują,że ta ostatnia najmocniejsza. Czy jest na tyle najmocniejsza, że różnica jest zauważalna dla ludzkiego oka? Inaczej - czy na tyle góruje nad Gtx1050, że opłaca się dołożyć parę stów? 

Edited by derbo81

Wszystko zależy jakiego rodzaju matryca jest zastosowany i jaką rozdzielczość oferuje, większa nie zawsze znaczy lepsza (zawsze możesz podłączyć zewnętrzny monitor a ceny używanych są naprawdę atrakcyjne). Jeżeli chodzi o grafikę to według mnie lepiej od razu brać mocniejszą bo potem na ogół nie będzie możliwości jej wymiany. Jak już znajdziesz coś co cię interesuje to nie kieruj się tylko marką, lae raczej poszukaj testów i opinii o tym konkretnym sprzęcie w necie.

• Upvote 1

Ale SSD ma też swoje wady. Ich przeżywalność na fabrycznym poziomie pracy jest niska - szczególnie modeli z niskiej półki. Trzeba o taki dysk odpowiednio dbać (popularnie się mówi "nadpisywać zerem").

Jeżeli chodzi o GPU, to tak, 1060 jest znacznie mocniejsza. Tym bardziej odczujesz to w mobilnych GPU. Ale ważny jest też CPU, jak będzie słaby to i super GPU nic nie poradzi ...

Ogólnie to musi być laptop ? W tej cenie już zmontujesz znacznie silniejszego PC

PS. A jeżeli już to polecam drugą generację HP Omen (mam, najlepsze chłodzenie z tej półki cenowej). Jest też Lenovo Legion (ale tam coś nie halo z matrycami było w któryś, no i bardziej się grzeje)

Edited by StaszekJones
medal

22 hours ago, StaszekJones said:

Ogólnie to musi być laptop ? W tej cenie już zmontujesz znacznie silniejszego PC

Samo pudełko na pewno. Mam w chacie stacjonara. Płyta MSI ze zintegrowanym Radeonem HD 8570D i prockiem A8-6600K 8 GB RAM DDR3. Zasilacz to Chieftec 500 albo 600 W.  Zapewne dałoby radę do niego wsadzić lepszą kartę graficzna raczej bez problemu, zasilacz by raczej pociągnął, ale jest jeden "mały" problem. Reszta domowników. Piec stał się kompem domowym, gdzie trzymamy zdjęcia i filmy rodzinne, do pisania, netu, filmów, drukowania etc. Taki komp ogólnego użytku. Aby uniknąć domowych "wojen o dostęp do kompa" sprawiłem sobie lapka - wspomnianego Asusa R 556LJ - w sumie do tego samego co stacjonar+do pykania w WoT, potem w WT. Po kilku latach lapek po prostu zestarzał się do pykania (a i tak nie był kupowany początkowo pod gry), a PC jako komp użytku ogólnego daje radę nadal (i pewnie jeszcze długo będzie dawał). Dlatego chciałbym owego lapka wymienić na coś bardziej pod gry- bo okazało się, że do tego głównie go używam. Wszak jakieś inne ewentualne programy na nim śmigać będą,a i film z neta przed snem też obejrzeć da radę.

Lenovo Legion w oczy mi się rzucił, ale właśnie o takie niuanse mi chodzi. Wygoda użytkowania też jest ważna, jak i serwis (w razie - odpukać w niemalowane - czego).

ZłyBambusie, dzięki za przydatne rady, ale przez Ciebie monitor piwem oplułem :D

Edited by derbo81

Myślałem, porównywałem i mam dylemat:

1. Mocniejsza karta graficzna (gtx 1060) kosztem starszego procka i5-7300HQ

https://www.komputronik.pl/product/613383/lenovo-legion-y720-15ikb-80vr00jupb-.html

2. Słabsza karta (gtx 1050 ti) , ale mocniejszy procek i5-8300H:

https://www.komputronik.pl/product/546693/acer-nitro-5-nh-q3lep-001-480gb-ssd.html

obie maszyny mają po 8 gb ramu i porównywalne ceny.

A może lepiej trochę zacisnąć pasa i dorzucić 500 golda do takiego:

1. Lepszy proc i7-8750H, 12 gb ramu, karta gtx 1050 ti:

https://www.komputronik.pl/product/606192/acer-nitro-5-nh-q3lep-003-480gb-ssd-12gb.html

2. proc i5-8300H, aż 16 gb ramu, gtx 1050 ti, ale firma zupełnie mi nieznana. Poza tym musiałbym dokupić win10 oddzielnie:

https://www.komputronik.pl/product/501403/dream-machines-g1050ti-15pl29.html

Może kto pomoże w wyborze?

Edited by derbo81

• 2 weeks later...

Osobiście jestem gorącym przeciwnikiem używania lapków do gier (prędzej czy później pada każdy) ale...

Wybrał bym:

https://www.komputronik.pl/product/606192/acer-nitro-5-nh-q3lep-003-480gb-ssd-12gb.html

Procesory w lapkach to absolutnie nie to samo co CPU w stacjonarnych maszynach. Cała architektura (choć nazewnictwo i symbolika podobna) jest nastawiona na oszczędność energii kosztem wydajności. Inaczej laptop uruchomiony na baterii, padłby po paru minutach :-) a przecież ma być komputerem przenośnym. A czy szybszy CPU czy GPU to w zasadzie szczegół. Markowi producenci tak balansują configami by jedno dorównywało drugiemu (w laptopach stricte "gamingowych"). Słowem, by procesor nie czekał na kartę lub odwrotnie. Bądź tylko świadom że za cenę powyżej 4k kupisz słabą maszynkę która nie uciągnie średnich ustawień w WT.

W temacie zaglądania do kieszeni... Jak masz telefon z Orange (umowa) to możesz sobie nabyć ciekawego lapka na raty (będą Ci dopisywać ratę do kolejnych rachunków).

https://www.orange.pl/sklep?offerType=SIMFREE_INST&loyalty=0&processType=INSTALMENT_SALES_OF_GOODS&serviceplan=MOB_PO_INSTALMENT_SALES_OF_GOODS

Nie mają wszystkiego na składzie i trzeba obserwować stronę. Jak na razie (z ciekawszych propozycji) pokazały się HP OMEN i Lenovo Legion (w różnych configach).

Edited by RysiekG_PL
  • Upvote 1
medal medal

Prędzej czy później to każdy komp pada ;) 

Czyli lepiej dołożyć i wybrać mocniejszy proc. Poczekam do maja, możne komunistom jakieś zniżki dadzą ;)

Pewnie się skuszę, ale w tej wersji:

https://www.komputronik.pl/product/606211/acer-nitro-5-nh-q3lep-003-240gb-m-2-1tb-hdd.html

Na szybki start 240 GB SSD (system+programy+ gra) wystarczy, 1 TB magazyn na śmieci różnorakie jest, a drugie 8 GB ramu sobie za kilka miechów dokupię. No chyba ze ma 2x4 GB RAM wsadzony i zajęte obydwa sloty. Czy gdzieś to można wcześniej sprawdzić ?

Grzanie, głośność pracy, serwis (odpukać w niemalowane) itp. ergonomiczne rzeczy pewnie w tej kategorii cenowej są zbliżone (a więc pomijalne, a więc po co dopłacać do marki) ?

On 31/03/2019 at 12:51, RysiekG_PL said:

Bądź tylko świadom że za cenę powyżej 4k kupisz słabą maszynkę która nie uciągnie średnich ustawień w WT.

Nie rozumiem zbyt o co Ci chodzi:

1. Czy za 4k kupię laptop niewiele mocniejszy od obecnego (i5-5200U + 8 GB RAM + nvidia GeForce 920M z 2GB) z 2015 roku ?

2. Na obecnym lapku gram na nieco obniżonych ustawieniach średnich wyciągając na czołgach 45-50 FPS, więc nie chce mi się wierzyć, że WT na X razy wydajniejszym procku + X razy wydajniejszej karcie będzie chodził na ustawieniach średnich. Test co prawda na Dagor 4.0, i pececie, ale jakiś punkt odniesienia jest (ustawienia grafy widać w 2 sec):

a na Alienware'y mnie nie stać...

Guest
52 minutes ago, derbo81 said:

a na Alienware'y mnie nie stać...

Za to laptop za ponad 4k i 1050 Ti pod maską to oferta życia ;) 

Za 4k złożyłbyś PC z RTX 2060. Ten laptop już teraz jest słaby, za rok będzie struclem, niestety. 

• Upvote 2

21 hours ago, derbo81 said:

Test co prawda na Dagor 4.0, i pececie

Pisałem już o tym w odniesieniu do CPU ale oczywiście tyczy się to również GPU. Byśmy się zrozumieli i byś był tego świadom... np.:

6 rdzeni 2.2GHz to absolutnie nie to samo to 6 rdzeni w CPU desktop'owym (przy podobnej architekturze)

i

GTX 1050Ti w lapku to nie to samo to GTX 1050Ti w desktopie.

Myślę że nie ma sensu robić tu wywodów o architekturze, rozwiązaniach, itp. Wystarczy się oprzeć o pobór prądu w podobnych config'ach z lapka i desktopa - wszystko w temacie.

Różnica jest znaczna więc nie sugeruj się testami ze "stacjonarek". Chcesz się czegoś dowiedzieć (sprawdzić jak szybko działa dana karta pod WT) to szukaj testów o lapkach. Zwróć uwagę na CZAS trwania testu i temperaturę karty (jeśli takie informacje są zamieszczone, a są, bo sprawdzałem parę filmików). O ile na starcie jest ok'y to już po 20-30 minutach temperatury drastycznie lecą w górę i spadają klatki, potem karta zwala zegary (by się nie usmażyć) i tak "w kółko Macieju". Nawet przy dodatkowym chłodzeniu (podstawki z cooler'ami i inne pierdy) trzeba lawirować pomiędzy ustawieniami w grze a odprowadzaniem ciepła z lapka. Jeśli tego nie zrobisz to będziesz miał ciągłą dyskotekę z FPS'ami (i zacznie się stękanie na forum jaki to Gaijin jest be, "bo serwery maja do d..." albo "dostawca neta robi mnie w ch..."). Nie jest sztuką odpalić grę na maksymalnych ustawach (nawet na GTX 1050Ti powinno się to udać) skoro po 30 minutach karta będzie miała 90st. :-). Mówię tu oczywiście o laptopach "gamingowych" z lepszą sekcją chłodzenia.

Jeśli jesteś świadom tych ograniczeń - kupuj. A który ?... sprawa jest prosta: Im więcej dasz - tym więcej dostaniesz. Cudów nie ma.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
medal medal

@RysiekG_PL

Super, dzięki za takie przedstawienie sprawy, o takie niuanse właśnie mi chodziło. Świadomość o niższej wydajności lapkowych wersji CPU i GPU to dawno mam, ale patrząc po różnych benchmarkach odnosiłem wrażenie,że obecne lapkowe wersje i5 czy i7-8xxx oraz 1050ti mobile nie są aż tak strasznie mniej wydajne od pecetowych.

Czyli karta może, ale chłodzenie jest "ciutkę" przysłabe i na dłuższą metę jej nie pozwoli wydolić - to się chyba throtling nazywa? A więc trzeba by obniżyć ustawienia graficzne na starcie, a zatem i mamy mniejszy "zapas" wydajności karty w wypadku zmiany silnika graficznego gry na nowszy.....Wąskie gardło w miejscu, gdzie bym się nie spodziewał :( 

@galakty

Owszem, za 4k kupię PC z RTX 2060, aleeee... tylko samo pudło. Do zestawu muszę doliczyć monitor+klawiaturę+Win10 (+ na upartego UPS - lapek ma baterię -to oczywiście żart :) . 

@DukeNukem64

Wiadomo - by jak najdłużej służył, a straty w ustawieniach grafy wraz z wprowadzaniem coraz nowszych wersji Dagora były jak najmniejsze.

Heh, zamiast alternatywy mam dylemat ;) muszę to wszystko przemyśleć i rozważyć - czy zestaw PC, czy lapek. I nie chodzi tu tylko o stosunek cena/wydajność, ale o ergonomię i meble w chacie :)

Jeszcze jedno pytanie - W razie zakupu PC - czym (prócz ceny oczywiście ;) sugerować się przy kupnie monitora (jakieś 22 cale)? Może jakiś polecany producent/model ? Podobno dobre matryce TN i IPS w pewnym momencie osiągami pokrywają się. A może to taki chwyt marketingowy z tymi matrycami i nie ma to znaczenia, bo ludzkie oko nie wyłapie różnic?

• Thanks 1

Guest

Monitor do gier  24 calowy do 550zł - AOC G2460VQ6. Trochę kolory zażółcone, ale to pewnie ten filtr światła niebieskiego, można w ustawieniach pogrzebać. Jest też  21.5 calowa wersja tego monitora. Częstotliwość odświeżania 75 Hz - trzeba ustawić w windowsie. Tu recenzje - zdaje się jest lepszy od niektórych IPS-ów.
-  youtube.com/watch?v=V8B2BcWwJo8 (AOC G2460VQ6 - Monitor dla gracza w dobrych pieniądzach)
-  https://pclab.pl/art74068-4.html (Dobry obraz za niewielkie pieniądze?)

Może jeszcze dodam, że po zainstalowaniu nvidia experience nastąpił spadek fps-ów ze 130-145 (ustawienia filmowe+, 1920x1080)) na EC do ok.90.  Oczywiście odinstalowałem ten badziew.

Mam GeForce GTX 1060 6GB i AMD Ryzen 5 2600, pamięć 16GB RAM, SSD 512gb. Cały komp za 3300zl. Oczywiście trzeba doliczyć monitor, windows i UPS.

Edited by Guest

Jeżeli zdecydujesz się na PC - co polecam szczególnie do grania, to monitor wydaje mi się że 24"-27" najbardziej optymalny wybór. Możesz też rozejrzeć się za jakimi używanymi monitorami.

Tutaj też co nieco piszą jaki zestaw aktualnie warto kupić w danym przedziale cenowym:

https://www.purepc.pl/artykuly/zestawy_komputerowe

@EvilBambus Taka kolubryna to chyba dla mnie za wielka jest. Kumpel ma 24 calówkę na biurku i jak u niego jestem to mam wrażenie, ze zaraz dostanę zeza rozbieżnego - monitor jest zbyt duży, bym ogarnął go całego wzrokiem siedząc przy biurku.

@Kovssky Po co mi win 10 pro? Home tańszy.

Edited by derbo81

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...