Poradnik dotyczący taśm amunicyjnych. Opracowany na podstawie danych wyciągniętych z gry, z innego forum oraz wiedzy od graczy z United Legions. 

Zacznijmy od skrótów. Jak idzie zauważyć każda amunicja ma swoją nazwę i do czegoś służy:

Ball - Omni-purpose [Kulka] (Standardowy rodzaj amunicji. Nie przebija pancerzy)

T - Tracer [Smugowe] (Tzn, że pocisk pozostawia za sobą dymek widoczny za dnia i w nocy przez co pomaga skorygować celność. Zadaje niewielkie obrażenia podobne do Ball'a)

FI - Fragmentation incendiary [Odłamkowo-zapalajace] (Amunicja zapalająca i fragmentująca się, która w momencie uderzenia rozpada się na kawałki.)

FI-T - Fragmentation incendiary tracer [Fragmentacyjno-zapalajaco-smugowe] (To samo co wyżej, lecz dodano amunicję smugową)

IT - Incendiary tracer [Zapalająco-smugowe] (Powoduje zapłon celu wraz ze smugaczem)

AI - Adjustment incendiary [Wskaźnikowo-zapalające] (Amunicja z pociskiem wybuchającym w momencie uderzenia w cel, nie przebija pancerza)

IAI - Immediate-action incendiary [Natychmiastowo działajacy zapalający] (Amunicja zapalająca z natychmiastowym zapłonem. Nie przebija pancerza)

AP - Armor-piercing [Przeciwpancerne] (Do rażenia celów opancerzonych)

AP-I - Armor-piercing incendiary [Przeciwpancerno-zapalające] (Powoduje zapłon podczas rażenia celów opancerzonych)

AP-IC - Armor-piercing incendiary (cermet core) [Przeciwpancerno-zapalające z rdzeniem z cermetu] ( Cermet jest to materiał ceramiczny, który według wikipedii zapewnia twardość. Czyli, że ta amunicja jest lepsza od zwykłej przeciwpancerno zapalającej i bardziej penetruje pancerz.)

AP-T - Armor-piercing tracer [Przeciwpancerno-smugowe] (Do rażenia celów opancerzonych wraz ze smugaczem)

API-T - Armor-piercing incendiary tracer [Przeciwpancerno-zapalająco-smugowe] (Do rażenia celów opancerzonych wraz z zapłonem i smugaczem)

APCR - Armor-piercing composite rigid [Przeciwpancerne z rdzeniem kompozytowym] (Do rażenia celów opancerzonych, amunicja podkalibrowa, tzn że jest szybsza i ma większe obrażenia)

SAPI - Semi Armor-piercing incendiary [Przeciwpółpancerno-zapalająca] (Jest to jeden pocisk zapalający, który jest przeznaczony do rażenia celów pancernych)

APHE - Armor-piercing High-explosive [Przeciwpancerno-Burzące] (Amunicja rażąca pancerz, w której jest ładunek wybuchowy i w momencie uderzenia zadaje wiecej obrażeń niż w zwykłej amunicji AP)

HE - High-explosive [Burzące]  (Czyli, że w momencie wybuchu pocisku powstaje fala uderzeniowa zadając więcej obrażeń)

HEI - High-explosive incendiary [Burząco-zapalające] (Powstaje fala uderzeniowa wraz z zapłonem)

HET - High-explosive tracer [Burząco-smugowe] (Powstaje fala uderzeniowa wraz ze smugaczem)

HEF - High-explosive fragmentation [Burząco-odłamkowy] ( Powstaje fala uderzeniowa i fragmentacja pocisku)

HEF-T - High-explosive fragmentation tracer [Burząco-odłamkowo-smugowe] ( Powstaje fala uderzeniowa, wraz z fragmentacją pocisku i smugaczem)

HEFI-T - High-explosive fragmentation incendiary tracer [Burząco-odłamkowo-zapalająco-smugowe] (Powstaje fala uderzeniowa, wraz z efektem kasetowym, mieszanka amunicji smugowej i zaplającej)

HEI-T - High-explosive incendiary tracer [Burząco-zapalająco-smugowe] (Mieszanka amunicji burząco-zapalająco-smugowej)

HVAP-T - High-veloicity armor-piercing tracer [Przeciwpancerno-smugowe o wysokiej predkości] ( Do rażenia celów opancerzonych wraz ze smugaczem o wysokiej prędkości, czyli że te pociski są szybsze od normalnych)

Dodajmy małą informację, że gdy przy amunicji widzimy taką małą gwiazdkę (*) oznacza to, że ten rodzaj amunicji wybucha po przelocie ponad jednego kilometra.

1502236.jpeg- Kliknij, aby powiększyć.
1. Kolejność ułożenia pocisków w taśmie.
2. Rozwinięcie skrótów pocisków (wyżej są przetłumaczone i opisane)
3. Kaliber działka lub KM.
4. Przycisk żeby kupić amunicję.

Zanim przejdziemy do dobierania amunicji do naszych samolotów, powinniśmy zwrócić uwagę na kolejność ułożenia pocisków w taśmie (patrz na obrazek nr 1). Im więcej jest napisane np. AP,HE tym lepiej. Gdy np. amunicja składa się z takiej kolejności jak w P-47 Thunderbolt taśma z pociskami smugowymi T/T/T/T/T/AP-I to nie polecam tej taśmy ponieważ zadamy mało obrażeń i trzeba będzie dużo wystrzelać tej amunicji żeby coś zniszczyć, ponieważ jest aż 5 pocisków smugowych, które zadają mało obrażeń (Obrażenia takie jak pocisk "Ball" i tylko jeden pocisk przeciwpancerny. 

Teraz postaram się opisać jak najtrafniej do czego powinniśmy używać taśmy amunicyjne takie jak:

1)Uniwersalna - W karabinie maszynowym (Shell rack 1) zawiera zestaw amunicji zapalającej do rażenia celów opancerzonych jak i nie opancerzonych. Pociski są smugowe, czyli widoczne dla nas jak i dla przeciwnika. My widzimy gdzie strzelać, ale niestety on widzi gdzie uciekać. W działku (Shell rack 2) taśma uniwersalna jest taka sama jak w karabinie maszynowym tylko, że dochodzi do tego najczęściej amunicja burząca lub odłamkowa. 

Uwagi:
-Taśma uniwersalna jest dobra dla pilotów, którzy lubią atakować cele naziemne jak i powietrzne.
-Warto instalować tą amunicje w KM ponieważ jest najtansza, a wcale nie jest gorsza wystarczy popatrzeć na kolejność pocisków.

2)Przeznaczona do  zwalczania celów powietrznych - W KM (Karabinie Maszynowym) zawiera zestaw amunicji zapalającej oraz smugowej do rażenia celów opancerzonych. W Działku taśma ta jest już rozbudowana o amunicję burzącą i odłamkową.

Uwagi:
-Taśma amunicyjna do zwalczania celów powietrznych jest dobrą taśmą dla pilotów, którzy obrali sobie za główny cel niszczenie bombowców.
-Jeżeli tą taśmę zainstalujemy w km to w działku opłaca się zainstalować amunicję burząco zapalającą.
-Jeżeli tą taśmę zainstalujemy w działku i nasz samolot ma KM kalibru 7 to opłaca się zainstalować taśmę APIT (Patrz pkt.4)

3)Przeznaczona do zwalczania celów naziemnych i opancerzonych - Zestaw amunicji przeciwpancernej, burzącej, odłamkowej wraz z amunicją zapalająca i smugową. Różnica jest taka, że taśma do zwalczania celów naziemnych jest wzbogacona dodatkowo o amunicję burzącą, a taśma do celów opancerzonych nie ma amunicji burzącej. 

Uwagi:
-Amunicja do celów naziemnych jest najskuteczniejsza do niszczenia pojazdów.
-Amunicja do celów opancerzonych jest amunicją, którą można nazwać uniwersalną, ponieważ nadaje się do niszczenia bombowców jak i celów naziemnych, lecz tych drugich w mniejszym stopniu.
-Duża różnica cenowa tych taśm dla samolotów rosyjskich, a taka sama cena w niemieckich.

4)Z pociskami typu APIT, APT, IT oraz smugowymi - Jak idzie zauważyć w każdej tej taśmie są takie same mieszanki amunicji - przeciwpancernej, zapalającej i smugowej.

Uwagi:
-Amunicja ta jest dobra gdy zainstalujemy ją do KM o kalibrze 7

5)Przeznaczona do ataku z zaskoczenia - Według doświadczonych graczy najlepszy zestaw amunicji jaki może być. W tej taśmie są prawie same pociski przeciwpancerne, burzące czy odłamkowe. Nie ma smugaczy przez co jest bardzo ciężko trafić, lecz przeciwnik potrzebuje kilku sekund zanim się zorientuje że coś go bije. A te sekundy są ważne.

Uwagi:
-Na HB nie polecam dla graczy początkujących
-Najlepiej strzelać z bliska około 0.3 km ponieważ łatwiej trafić 
-Powinniśmy ustawić celownik w trakcie wyboru samolotu

Copyright by Yakuza94. Zakaz kopiowania bez zgody autora.
Jeżeli macie coś do dodania to proszę pisać.

Tak ja mam coś do dodania kolor czerwony jest tylko dla moderatorów :) a i jeszcze jedno taki temat już jest, ale ten jest lepiej opisany więc zostawiam.
Orson.
  • Upvote 36
medal

Przydatny poradnik.

Tylko czemu wszystko jest skopiowane 2 razy? 

Tak od siebie dodam. Na małe kalibry lepiej spisuje się amunicja AP. Ile razy dostałem krótką serią od Chaiki i od razu skrzydło czerwone/czarne .. Na amunicji HE w takim kalibrze to nie działa, zbyt małe ładunki wybuchowe. 

• Upvote 1
medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Fragmentacyjny? Lepiej by brzmiało odłamkowy, tak będzie bardziej po polsku, wracając do tematu, poradnik świetny na pewno się przyda.

• Upvote 3
medal medal medal

FI - Fragmentation incendiary [Fragmentacyjno-zapalajace] (Amunicja zapalająca i fragmentująca się, która w momencie uderzenia rozpada się na kawałki.)

'fragmentująca się'? Myśle, że powinieneś napisać 'odłamkowo-zapalająca'.

Pozdrawiam.

Całkiem przyjemny poradnik.

Do małych kalibrów:

Na wszystkie cele - najlepsze są pociski przeciwpancerne lub przeciwpancerne zapalające.

Nie polecam w ogóle używania pocisków smugowych w km, tak długo jak nie są to pociski przeciwpancerne zapalające.

Do działek:

Przeciwko dobrze opancerzonym celom takim jak IL-2, FW czy ciężkie bombowce najlepszym rodzajem amunicji jest pocisk przeciwpancerny-zapalający. (AP-I)

Przeciwko myśliwcom najlepsze są pociski odłamkowe i burzące. (HE lub HE-I)

• Upvote 1

APHE - Armor-piercing High-explosive [Przeciwpancerno-Burzące] (Rażąca pancerz w momencie wybuchu pocisku powstaje fala uderzeniowa)

APHE miał przebić pancerz i z opóźnieniem zdetonować ładunek rażąc załogę czołgu/pojazdu odłamkami. A Twój opis wskazuje na pocisk typu HESH ;) Popraw to.

medal medal

Co do SAPI (Semi Armor Piercing Incendiary) to jest raczej po prostu przeciwpancerna amunicja zapalająca przeznaczona do działek, coś jak AP-I do 12.7. Nie słyszałem o amunicji do celów półpancernych :).

medal

Bo Semi znaczy pół. Zależy jak kto interpretuje .. Może być w połowie przeciwpancerna, albo do połowo opancerzonych  :lol:

medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal medal

Bardzo fajnie opisane. Długo czekałem na jakiś ogarnięty poradnik dotyczący ammo  :good: 
Mam nadzieje, że będzie on aktualizowany wraz z zmianami w patch'ah. I takie pytanko (do moderatorów), może dobrym pomysłem było by przyczepienie tego tematu?

medal medal medal medal

Dla mnie to znaczy, że połowa masy pocisku SAPI, to ładunek zapalający, a druga połowa to rdzeń, który przebija pancerz.

medal

Przepraszam skopiowało mi się 2x poprawiam. Faktycznie fragmentation tłumaczy się na odłamkowy... już poprawiam. Co do 

APHE - Armor-piercing High-explosive [Przeciwpancerno-Burzące] (Rażąca pancerz w momencie wybuchu pocisku powstaje fala uderzeniowa)

O pocisku burzącym brałem informację z wikipedii, więc tak go opisałem. Niech będzie jak głosi wikipedia ;) Ewentualnie jak będzie więcej takich uwag to poprawię. 

Co do SAPI (Semi Armor Piercing Incendiary) właśnie z tym miałem problem i moja znajomość angielskiego podpowiadała mi że amunicja skuteczniejsza do rażenia celów pół pancernych np. wozów opanerzonych. Skoro tak mówisz to zaraz to poprawię.

"Mam nadzieje, że będzie on aktualizowany wraz z zmianami w patch'ah." Też mam taką nadzieję :)

Pocisk practice to pocisk ćwiczebny. Coś jak ślepaki?? Nie opisywałem ich bo raczej nikt tego chyba nie używa ;)

medal

Amunicja P practice- uważam ze to błąd w tłumaczeniu, powinno być Phosphorus czyli fosforowe(zapalające).

Gdyby tak było, to by się po prostu zwała Incendiary, bo tak się zwie po angielsku zapalająca. Niezależnie od materiału zapalającego, który zawiera.

medal

Gdyby tak było, to by się po prostu zwała Incendiary, bo tak się zwie po angielsku zapalająca. Niezależnie od materiału zapalającego, który zawiera.

Radze poczytać eng wiki, można powiedzieć ze fosforowe mając lepsze właściwości zapalające od chocby nitrocelulozowych,  dostały swoja własna kategorie.

Jaki widzisz sens w pociskach ćwiczebnych bądź ślepakach?

http://en.wikipedia.org/wiki/Incendiary_ammunition

Czytałem i nie widzę powodu by amunicje P, nazywać amunicją fosforową. Pociski zapalające wykorzystywały wiele rodzai materiału, do spowodowania pożaru rażonego celu. Dlatego tym bardziej nie widze powodu, by nazywać te pociski amunicją fosforową. 

Dla dobitki, to może dymne też nazwiemy fosforowymi, skoro w większość z nich, do wytwarzana dymu, używany jest fosfor?

medal

Możesz nazywać je jak chcesz dodaj tylko do tego Fosforowe Dymne, poprawność zachowana.

Nadal nie widzę jednak sensu używania ammo ćwiczebnej, znajdziesz go?

Moze i moja teza z fosforem jest błędna ale ma więcej sensu niz practice, która można tez było porostu nazwa ball, nieprawdaż?

Edit:

oddaje honory practice to poprostu stalowa amunicja używana na hiszpankach

Ball, znaczy kulowa, znaczy to żeliwna/stalowa/szklana kula.

Co do practice, to po prostu ćwiczebna, ale raczej nie do nawalania w inny samolot, a w naziemne cele, lub (nie jestem pewien) holowane w powietrzu.

medal

Przepraszam skopiowało mi się 2x poprawiam. Faktycznie fragmentation tłumaczy się na odłamkowy... już poprawiam. Co do 

O pocisku burzącym brałem informację z wikipedii, więc tak go opisałem. Niech będzie jak głosi wikipedia ;) Ewentualnie jak będzie więcej takich uwag to poprawię. 

Skoro brałeś z wikipedii to gdzie tu masz coś o fali uderzeniowej?

Cytat z wiki:

Niektóre rodzaje są dodatkowo wyposażone w niewielki ładunek kruszący, który detonuje w momencie uderzenia lub z niewielkim opóźnieniem, powodując większe zniszczenia. Takie pociski są określane w terminologii angielskiej jako APHEArmour Piercing High Explosive.

i opis HESH:

Pocisk taki składa się z cienkościennej skorupy wypełnionej plastycznym materiałem wybuchowym i zapalnika dennego. W momencie trafienia w cel plastyczny materiał wybuchowy tworzy na nim płaski placek, który jest detonowany przez zapalnik. Powstające w wyniku wybuchu fale uderzeniowe po wniknięciu w pancerz interferują w pobliżu jego wewnętrznej powierzchni przez co powstają naprężenia, w wyniku których od wewnętrznej strony pancerza powstają odpryski skutecznie rażące wnętrze wozu bojowego. Pierwszy raz zastosowany w latach 40. XX w. Obecnie słabo skuteczny przeciwko nowoczesnemu pancerzowi wielowarstwowemu, ale z powodzeniem stosowane przeciwko różnego rodzaju umocnieniom i elementom fortyfikacji, np. przeciw murom.

Zwróć uwagę na tekst oznaczony zielonym kolorem.

medal medal

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.