Sign in to follow this  
Thulle_

Torpédový člun Fairmile D


Seznámení s britskými námořními silami zahájíme se slavným
torpédovým člunem Fairmile model D, respektive s jeho ranou verzí.


Během roku 1941 měli britští námořní konstruktéři napilno s vývojem a testováním nových dělových a torpédových člunů pro Royal Navy. Důvodem byla snaha reagovat na německé Schnellbooty - rychlé torpédové čluny, které operovaly v kanálu La Manche a narušovaly britské vojenské i obchodní námořní trasy. Požadavky na podobu nového člunu byly jasné - plavidlo mělo být univerzální platformou pro nesení různé výzbroje, a rovněž nemělo být pomalejší než 30 uzlů, aby člun dokázal se Schnellbooty držet krok. Během testů pak konstruktéři došli k závěru, že ideálním technickým řešením bude člun s hranatou přídí i zádí a se zaobleným dnem schopným pojmout čtveřici lodních šroubů. Tento design byl navíc kompatibilní s válečnou vojenskou výrobou ve válkou svírané britské ekonomice - čluny modelu D byly vyráběny či konvertoványze starších člunů Fairmile v malých loděnicích podél britského pobřeží. Tak se zrodil Fairmile model D, univerzální dělový a zároveň i torpédový člun, který byl takřka okamžitě námořníky překřtěn na "Dog Boat" (doslova "Psí člun"). Přezdívka zřejmě čerpala inspiraci z označení plavidla, ale postupem času se ukázalo, že čluny Fairmile se staly skutečnými hlídacími psy britských vod.


04_fairmile_d_450_00f438dc6db452b273587b 07_fairmile_d_450_b90f854aadca263ed9e783

Fairmile model D byl jedním z nejvíce vyráběných člunů celé 2. sv. války. Různé výrobní série se lišily primárně ve výzbroji - dělostřelecká a kulometná výzbroj byla postupně vylepšována a posilována, na člun byly později přidány torpédomety a hlubinné nálože, a mnoho z Fairmilů bylo přestavěno na čistokrevné torpédové čluny. Dnes se ale podíváme na jeden z raných kusů tohoto plavidla. Jde o poměrně velkou loď, která na délku měří 35 metrů, je poháněna čtyřmi motory o celkovém výkonu 5000 kon a dokáže tak dosáhnout maximální rychlosti 32 uzlů (cca 60 km/h). Co se výzbroje týče, tato verze byla vyzbrojena jedním automatickým dvouliberním kanónem 2-pdr QF Mk.IIC na přídi a dvojící kanónů Oerlikon Mk.V ráže 20 mm na zádi; můstek pak byl osazen dvěma velkorážnými kulomety Vickers Mk.III ráže 12,7 mm a dvěma kulomety Vickers No.5 Mk.I ráže .303 (7,7 mm). Tato varianta člunu Fairmile sice nenesla torpédovou výzbroj, měla ale pár hlubinných náloží Mk.VII.


fairmile_d_1920x1080_logo_com_b0d641af1a

Download Wallpapers: 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440


Ve hře bude člun Fairmile model D hrát roli plovoucí dělostřelecké baterie. Nejsilnější stránkou člunu jsou rychlopalné kanóny, jejichž střelivo sestává prakticky pouze z vysoce výbušných tříštivých střel. Trojice kanónů poskytuje široké palebné pole a maximální efektivity dosahují při střelbě do stran.Celkem osm kulometů slouží jako spolehlivá záloha kanónů. Na druhou stranu ale Fairmile model D nenese žádný pancíř (pouze střelci mají k dispozici pancéřové štíty), dosahuje pouze průměrné rychlosti a na vodě je poměrně neohrabaný. Dobrý kapitán člunu Fairmile proto musí dbát především na vlastní ochranu a ochranu své posádky. Na mořích War Thunderu pak bude Fairmile model D sloužit jako prostředek palebné podpory. Pokud tedy toto britské plavidlo ochráníte, odmění se vám mohutnou palebnou přehradou své početné výzbroje.


06_fairmile_d_300_240640626e48049472d135 10_fairmile_d_300_c9bca011b2c82d46ae0c5f 08_fairmile_d_300_cc1ae0ec371f37b5217a11

Fairmile model D je připraven k boji a bude zdarma dostupný všem účastníkům
uzavřeného betatestu námořních sil ve War Thunderu. Vítejte na palubě!


War Thunder tým

Nadcházející jednotky námořních sil:

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

já sice vím že wikipedie není vždy přesná a člověk musí některé údaje brát s rezervou, nicméně mě stejně zarazil rozdíl ve výzbroji uvádavý vámi a údaji na wiki. podle wiki by verze D měla mít 2x šestiliberku, oproti vámi danné jedné dvouliberky a 4x 20 mm proti vašim 2.

medal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pánové,sorry,ale sedí jim to .. 

Sami píšou,že je to ranná verze,navíc ,Britové,běžně předělávali verze B,C na variantu D ( trup a 4 lodní šrouby zůstávali,měnili se motory,výzbroj a nádstavby ) .

no a zas až tak striktně se nedrželi toho,aby každý člun byl stejný jak ten předchozí ... 

 

 

 

  • Upvote 1
medal medal medal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.