maly_bimbrownik

Fairey Firefly F.Mk.I i F.Mk.V

On 22/04/2019 at 18:55, Fury_2ndAD_PL said:

skręca beznadziejnie.

ja tym potrafiłem niemieckiego Jaka-1B wykręcić - oczywiście w konfiguracji czystej czyli bez wszelkich podwieszek

Klapy Youngmana używane w FIrefly'u w ustawieniu bojowym działają praktycznie jak dodatkowy płast skrzydła. Może nie robi to z samolot dwupłata ale skręca dużo lepiej.

Nie są to klapy Fowlera i zają jednak pewien zauważalny opór ale w sumie i bez tego nie jest to demon prędkośći.

Ba - krążą nawet takie opowieści:

In fact, Firefly F.1 Z1908 was sent to the US for such trials at a Joint Fighter Conference, where it was flown against various British and American fighters, including a captured Japanese Mitsubishi A6M2 Type O 'Zero.' When its flaps were lowered to the mid-position, the FireflY could out-turn the Zero.
Greer, Fairey Firefly in Action, p6

• Upvote 1
medal medal medal

Żeby móc tak zrobić, trzeba go rozpędzić. I tu jest problem. Trzeba było by nim przy nurkować przed skręcaniem. Różnica między nim, a na przykład Spitfirem jest taka, że Spit jest w stanie sam rozpędzić się w lekkim skręcie.

O FIreflyu wyrobiłem sobie bardzo złe zdanie, właśnie po tej "pamiętnej" walce z Bf 110. Nie miałem wtedy nawet szans się rozpędzić bo zaatakował mnie zaraz po starcie (o dziwo lotnisko w ogóle nie strzelało). Przed tym incydentem miałem "jedynie" złe. Głównie z powodu beznadziejnego wznoszenia się.

1 hour ago, przybysz86 said:

Klapy Youngmana

A to nie są klapy Fowlera?

Nie twierdze że to samolot bezużyteczny i beznadziejny. Jedynie w moim mniemaniu jest kiepski. Wynika to z mojego sposobu walki, preferuje maszyny szybkie nad zwrotne. Oczywiście jest fajnie jak maszyna jest w miarę uniwersalna, ale nie zawsze się takie trafi.

Edited by Fury_2ndAD_PL

8 minutes ago, Fury_2ndAD_PL said:

A to nie są klapy Fowlera?

nie. Klapy Fowlera wysuwają się najpierw do tyłu a potem odchylają w dół przez co w pierwszej fazie prawie nie generują zbytnio oporów (powierzchnia czołowa się nie zmienia a rośnie powierzchnia płata)
rPAkl8.gif

Samoloty z Klapami Folwera to np P-38, Ki-43, Ki-44

W przypadku klap Youngmana od razu tworzy się niejano nowy płat. Dalej jego kąt natarcia jest taki sam jak skrzydła więc nie ma aż tyle oporu ale to nie to samo.

8 minutes ago, Fury_2ndAD_PL said:

preferuje maszyny szybkie nad zwrotne.

mam to samo.

Ja tylko mówię, że wiele osób niedocenia Firefly'a bo nie zdają sobie sprawy jak bardzo klapy w nim pomagają a samolot ten potrafi ztrollować "prawdziwe" myśliwce jeśli tylko masz troche wysokosci zeby pojsc w nurka i nabrac predkosci przed zakretem bo zgadzam sie ze do takich manewrow potrzeba jej troche a wypala sie nader szybko

Edited by przybysz86
  • Like 1
  • Thanks 2
medal medal medal

4 minutes ago, przybysz86 said:

Klapy Fowlera wysuwają się najpierw do tyłu a potem odchylają w dół przez co w pierwszej fazie prawie nie generują zbytnio oporów (powierzchnia czołowa się nie zmienia a rośnie powierzchnia płata)
W przypadku klap Youngmana od razu tworzy się niejano nowy płat. Dalej jego kąt natarcia jest taki sam jak skrzydła więc nie ma aż tyle oporu ale to nie to samo.

O widzę że muszę się jeszcze dokształcić :good:

Co do Świetlika to jak wygląda sprawa z Mk.V? Latałeś na nim? Z tego co pamiętam powinien mieć mocniejszy silnik.

Just now, Fury_2ndAD_PL said:

Co do Świetlika to jak wygląda sprawa z Mk.V? Latałeś na nim? Z tego co pamiętam powinien mieć mocniejszy silnik.

Nie mam az tyle doswiadczenia z mk V.

Jedyne co moge powiedziec to oczywistosci ktore idzie sie domyslec patrzac na samolot ze skreca gorzej ale roluje lepiej oraz lata ciut szybciej.

Moim zdaniem nie jest juz tak trollowy jak mk I - w sensie idzie się wybronić ale trudniej wykręcić myśliwce nawet na klapach.

medal medal medal

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.