Jump to content

Jak zbudować własny FreeTrack 3 point IR LED

imag0310xq.jpg

Składniki:

- 3 diody IR o jak największym kącie świecenia (kupiłem HIRB5-43G-D)

- 2 słomki ;)

- rezystor odpowiednio dobrany

- mały przełącznik dwupozycyjny

- 1 m kabla dwużyłowego cienkiego (aż nadto)

- pudełeczko plastikowe, ja użyłem dekla z gniazdka RJ-45

- klej kropelka

- cyna + lutownica

- taśma izolacyjna

- wiertarko-wkrętarka

- kabel USB który można z jednej strony "zepsuć"

- ładowarka telefonowa z wyjściem USB o napięciu 5V

Najpierw trzeba wybrać diody i poznać ich parametry: napięcie zasilania, prąd pracy. Potem kalkulatorem obliczamy sobie odpowiedni rezystor do zakupienia w układzie szeregowym.

Zamiast słomek można użyć czegoś bardziej sztywnego ale nie miałem nic pod ręką a na słomki nie narzekam no i mamy ładnie prostujące się końcówki.

Wiercimy 4 dziury w pudełku wiertłem 5 mm, dla 2 słomek, przełącznika i kabla USB. Pod słomki wiercimy pod skosem. Przyklejamy przełącznik do pudełka oraz kabel USB. W pudełko, które zastosowałem idealnie na przedzie wchodzi dioda 5 mm średnicy, dajemy tylko kropelkę kleju i jest git. Lutujemy wszystko do kupy, mocując diody taśmą na końcach słomek, słomki w pudełku zaginamy do ścianki i kleimy.

Słomki można zrobić krótsze bo ten mój model jest trochę większy niż zalecane wymiary na stronie FreeTrack ale działa bez zarzutu. Do boku pudełka od strony słuchawek przyklejamy jakiś klips, im większy tym lepiej będzie trzymał. Kabel USB polecam jednak użyć cieńszy bo nie będzie tak obciążał klipsa. Zasilanie z ładowarki bo niby podłączając do kompa można sobie usmażyć płytę (tak pisali nie wnikałem).

Kamerę jeśli nie mamy polecam Microsoft VX-800, kosztuje 60+ zł, nie trzeba usuwać filtra IR, rozdziałka VGA 30 fps.

Najlepsza jednak będzie kamera która wyciąga 60 fps (więcej nie trzeba), np. PS3 Eye (SLEH-00448) - można dostać na alledrogo za ~25 zł, z tym że może być konieczność usunięcia filtra IR - ja musiałem usuwać, płynność jednak jest o wiele lepsza niż przy 30 fps.

Oczywiście instalujemy FreeTrack, ustawiamy jak trzeba i cieszymy się rozglądaniem po kokpicie :)

Koszt: kilka PLN.

Co do ustawień FT to nie ma sensu podawać czułości na osiach (sensitivity) oraz krzywych gdyż to zależy od zbyt wielu czynników: wielkości twojego modelu, odległości od kamery, kąta widzenia kamery itd.

Podam jedynie te które są uniwersalne:

Smoothing - im mniej tym lepiej ze względu na responsywność i płynność działania. Jeśli ustawisz zbyt niską wartość to obraz będzie lekko drżał ale opóźnienie będzie najmniejsze. Zbyt wysokie wartości powodują natomiast efekt "pływania" obrazu przy obracaniu głową oraz zauważalne opóźnienie względem rzeczywistych ruchów głowy. Dla kamery ps3 eye mam na wszystkich osiach 30.

Zakładka Profile / Advanced

Zoom Smoothing Multiplier - mnożnik normalnego smoothingu kiedy mamy obraz przybliżony (zoom), czyli jeśli ustawimy 2 to smoothing na zoomie będzie 2 x 30. Osobiście zostawiam na 1 gdyż dobrze jest mieć taką sama reakcję przy zoomie jak i bez.

Dynamic Smoothing Reduction - stopień redukcji smoothingu przy gwałtownych ruchach głową, przydatne dla tych którzy jednak używają wysokiej wartości smoothing. Polecam jednak zostawić na 1.

Avarage - procent klatek które będą brane do wyciągnięcia "średniej" - kolejna opcja która wprowadza opóźnienie i upłynnia ruch. Przykładowo dla kamery 60 fps ustawienie 10% powoduje że ciągle jesteśmy 6 klatek do tyłu bo program wyciąga z nich średnią. Ustawienie 100% powoduje jedno sekundowe opóźnienie na nasze ruchy. Nie ma sensu tego używać zostawiamy na 1%.

View relative translation - zmienia zachowanie virtualnej głowy. Przykładowo: wykonujemy pochył do przodu czyli zoom, następnie oglądamy się za siebie o 180, efekt może być dwojaki. Albo zobaczymy fotel pilota na max oddaleniu - czyli tak jakby to było w rzeczywistości, został wykonany pochył do przodu więc obracając się widzimy fotel z większej odległości. Druga możliwość - widzimy fotel na zoomie bo wykonaliśmy zoom patrząc w przód.

Kolejny przykład to oglądanie się za siebie przy jednoczesnym wychyleniu ciała prawo/lewo. Pierwsza możliwość to po obróceniu głowy w prawo o 180 żeby wychylić głowę bardziej w kierunku owiewki będziemy musieli pochylić ciało również w prawo - czyli tak jak w rzeczywistości. Druga możliwość to po obróceniu głowy w prawo o 180 trzeba będzie pochylić ciało w lewo - czyli tak jak to widzimy na monitorze - owiewka jest z lewej a fotel z prawej.

Każdy musi sprawdzić sobie jakie ruchy wykonuje bardziej instynktownie i takie pozaznaczać osie.

Ja mam wszystko odznaczone.

No backward Z movement - blokada ruchu na minus w osi Z (brak oddalenia).

Wersja v2.

IMAG0365.jpg

Macie pytania to walcie.

Edited by HeartOrHead
  • Upvote 8

Guest

Płytę możesz sobie usmażyć tylko jak zrobisz jakieś zwarcie, w innym wypadku nie ma obawy (zresztą muszę przyznać, że zwarcie na usb zrobiłem sobie już dwa razy i nic się nie stało :)). Wielkość modelu radzę dobrać pod obiektyw swojej kamery, u mnie przy standardowej wielkości punkty były za blisko siebie i przy ruchach w pionie nachodziły jeden na drugi.

Kamera z diodami IR to jednak droga zabawka. Chciałbym zbudować coś takiego w miarę możliwości tanio i abym nie miał elektrowni na głowie.

medal medal

Taka kamerka to wydatek nie przekraczający pięciu dych http://allegro.pl/kamera-internetowa-a4tech-pk-333e-podczerwien-i3081859018.html
Mam taką samą i spisuje się jak najbardziej ok
A to mój clip z odblaskami. Zrobienie go zajęło mi całe 5 minut. Odblaski zrobiłem z materiału który jest naszywany na te żółte kamizelki drogowe :Ds
Działa bez problemu nawet w słoneczne dni.

Edited by k0v4L
  • Upvote 1

Czyli wystarczy ta kamerka która ma zwykłe podświetlenie LEDowie + taki 3 punkowy odblask?

W zwykłe ledowe w kamerze to bym się nie bawił - przecież to ci będzie walić w oczy, średnio przyjemne granie. Kamera z diodami ale IR - jak w pilocie TV.

Jeśli ta kamerka A4-TECH PK-333E co podał ankuman85 ma diody IR to z miłą chęcią bym zbudował swój FreeTrack na czymś takim + odblaski na czapce.

medal medal

A4-TECH PK-333E diody w tej kamerce to diody IR. Ich światło jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Trzeba tylko zakleić (np. taśmą izolacyjną) czujnik na górze kamerki, żeby diody świeciły także w dzień.

Nie . nie widze promieni tego swiatła . na poczatku gdy byl to prototyp w poczatkowym statium  to byl z tym problem . teraz gdy zostal ulepszony to nie ma z tym zadnych problemow . 

jesli robicie tracka to bierzcie pod uwage ze  jeli to maja byc diody to zamontujcie takie ktore sa  " przytłumione " nie walace po oczach do przodu .  punkty musza byc  dosc male . okolo 5-10 mm ale intensuwnie swiecące

Czy przy tym konfigu wymagane jest zdjęcie filtra z kamerki? Czy działa nie robiąc żadnej modyfikacji na kamerze?

Jedyna "modyfikacja" jakiej dokonałem to taśma izolacyjna o której wspomniałem wcześniej. Nie trzeba się bawić z żadnymi filtrami, czy rozkładaniem kamery. Po podłączeniu i uruchomieniu FT trzeba tylko poświęcić minutę, czy dwie na ustawienia kamerki (naświetlenie, wzmocnienie itp.), robimy to z poziomu free tracka.

Uwaga na kamerki A4Tech bo od pewnego momentu zaczęli je produkować ze zwykłymi diodami a nie ir. Kupować tylko takie które mają zaznaczone w opisie, że są na podczerwień bo wyglądają tak samo i mają taki sam kod produktu.

Zapraszam do nas na forum . zamiescilem tutaj zdjecia i opis jak zbudowac free tracka 

http://303clan.enjin.com/forum/m/11577298/viewthread/6057497-free-tracker-by-achmed

O kurcze, radio też sam zbudowałeś?  ;)s

65e4cc4181001d04gen.jpg

Przy którym? Z diodami IR na klipsie czy z diodami IR w kamerze i odblaskami?

Diody IR w kamerze + odblaski.

Uwaga na kamerki A4Tech bo od pewnego momentu zaczęli je produkować ze zwykłymi diodami a nie ir. Kupować tylko takie które mają zaznaczone w opisie, że są na podczerwień bo wyglądają tak samo i mają taki sam kod produktu.

Trochę mnie tym zasmuciłeś, ale i tak prawdopodobnie kupie z tego linka co podał akuman tam wyraźnie w tytule napisali, że jest to podczerwień. Jak nie będzie to mam prawo do zwrotu.

medal medal

Z braku czasu udało mi się jakaś prowizorkę zbudować i muszę przyznać, że jestem ZACHWYCONY! Trochę muszę jeszcze dopracować konstrukcje i dopiero teraz w pełni zrozumiałem jak to działa więc pewnie zamieszczę swoje spostrzeżenia dla jeszcze nie mających FT co i jak aby mogli zbudować coś dla siebie.

Jak ktoś ma jakieś propozycje jak najlepiej skonfigurować w programie aby komfortowo grać w WT byłbym wdzięczny.

medal medal

Jak ktoś ma jakieś propozycje jak najlepiej skonfigurować w programie aby komfortowo grać w WT byłbym wdzięczny.

Ja używałem FT z jedną diodą. Działał bardzo płynnie i mniej obciążał procesor. Osie miałem tak skonfigurowane, że obracając głowę w prawo , oprócz obrotu obrazu, dawałem też 10% do przesunięcia głowy poziomo. W ten sposób patrząc do tyłu widziałem co jest za fotelem. Tak zamo z patrzeniem do góry i osią Y. Jeśli samolot przeciwnika był za ramką kabiny, wystarczyło trochę przekręcić głowę i przesunięcie poziome w X i Y powodowało, że stawał się widoczny. Minus jest taki, że nie działa zoom.

Miałem przez chwile jednopunktowy i szczerze nic specjalnego, dopiero kiedy zrobiłem 3 punktowy moja szczena opadła :D Naprawdę jest kolosalna różnica w graniu i można poczuć się jakby siedziało się kokpicie! Jak ktoś się waha to go zachęcam jak najbardziej, bo to już nawet nie chodzi o przewagę w FRB ale zupełnie nowe wrażenia z grania :)

medal medal

Otóż to. Granie z joyem i freetrackiem/trackiirem to super sprawa. Samo latanie daje mnóstwo frajdy. Ale zbudowanie jest łatwiejsze niż dobrze skonfigurowanie go. 

Chętnie poczytam jak Wy swoje FT ustawiliście. 

ja mam tak, ale muszę jeszcze zoom dopracować i utrzymywanie wzroku gdzieś na godzinę 10-11 i 1-2 nie za bardzo mi się podoba.

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/692/ft1as.jpg/]ft1as.jpg[/URL]

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/441/ft2l.png/]ft2l.png[/URL]

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/689/ft3hr.png/]ft3hr.png[/URL]

medal medal medal medal medal medal

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...