_Awful_

TANKLAR: Tanklar ile ilgili aklına ne takıldıysa sorabileceğin konu

2,024 posts in this topic

15 hours ago, turunc said:

bu farkın aslında geçerli bir nedeni yok ama sorduğunda oyuncu az bekleme süresi artmasın filan diye birşeyler geveliyorlar.

bu konuda ben geçende "isteyen çok beklemeyi göze alıp sadece kendi br sindeki oyuncularla eşleştirilsin" şeklinde bir öneride bulundum op arkadaş kimsenin ilgisini çekmiyor bahanesi ile başlığı kilitledi.

bu saçma br sisteminin en büyük felaketi şu; oyundaki ağır tanklar zaten kendi br sindeki tanklar tarafından bile zor vurulabilirken birde senin tankından 1 br yüksek ağır tankı karşına koyduğunda snin o tankı delmen imkansız haline geliyor vede oyun oyun olmaktan çıkıyor.

basit şekilde örneklemek gerekirse 3.7 rus maçına giriyorsunuz karşınızda m4a3e2 ler geliyor vede bu tankı delmeniz imkansız.dolayısı ile karşı takımdaki 4 ağır tank herbiri 10ar kille tek başlarına maç kazanıyorlar sende elemanlara meze oluyorsun.

şimdi moderatör kardeşlerim belki bana yine kızacaklar ama bazen eleştirilere açık olmak gerekiyor.benimde bir ara sizler gaijin tarafında bizler oyuncu penceresinden bakıyoruz sözümle başlayan ve ilerleyen ve maksadı aşan yazışmalar sonucunda cezalar geldi ardarda.haklıydılar o aşamadan sonra.ancak eleştirilere savunmacı değil çözümcü ve orta yoldan yaklaşılmalı diyorum.global sitelerde oyuncular en sert şekliyle oyunun bazı dinamiklerini yada gaijinin oyun kriterlerini eleştirebiliyorken biz bu özgürlüğe pek sahip olamıyoruz ne yazık ki.(kızmak yok beyler :D ).herneyse bu olayın başka bir boyutu.biz geçelim BR sistemine...

syndrome23 ün dediğine göre BR ler +-1.0 olarak belirleniyormuş eşleştirmelerde.tam olarak eşitlemek bana görede olası değil.ama aralığı daraltmak oyuncuların en azından mücadele edebilmesini ve oyun zevkini arttırır diye düşünüyorum.kaldı ki 1.0 nispeten daha makul.gerek zırh değerleri gerekse mermi kapasiteleri bakımından daha yaklaşık bir eşleştirme sunar.

şunuda unutmamak gerekir diye düşünüyorum. bu bir oyun ama şu ana kadar karşılaştığım en gerçekçi ve en zevkli oyun.pek çok kişide böyle düşünüyor.örneğin wot diyorlar oyunu yüklememle silmem bir oldu.armored warfare yüklememle silmem bir oldu.tabi ki hataları olacak anacak bazen çok bariz be adaletsiz olduğunu düşündüğümüz şeyleri dile getiriyoruz kendimizce.haklarını yememek lazım bazı durumlarda moderatörlerde oyun içi hatalar olduğunu dile getiriyor.

0

sina diye bir harita var çöl haritası burada taştan evler var bir evin arkasına geçtim güvenli diye karşımda tank muhribi vardı ateş etti mermi evin içinden geçti merminin gelişine bakıyorum duvardan geçiyor ama duvarda herhangi bir hasarda yok bu bugmu yoksa geçiyormu o evlerin içinden mermiler

0

1 hour ago, fenerbahce10 said:

sina diye bir harita var çöl haritası burada taştan evler var bir evin arkasına geçtim güvenli diye karşımda tank muhribi vardı ateş etti mermi evin içinden geçti merminin gelişine bakıyorum duvardan geçiyor ama duvarda herhangi bir hasarda yok bu bugmu yoksa geçiyormu o evlerin içinden mermiler

O ve onun gibi bazı çöl haritalarında (zaten 3 tane çöl haritası var oyunda) Kerpiçten evlere ateş ettiğin zaman mermiler evlerin içinden geçip gider. Bu şekilde çok tank vurmuşluğum var :DDD

0

1 hour ago, YavruKurt147 said:

O ve onun gibi bazı çöl haritalarında (zaten 3 tane çöl haritası var oyunda) Kerpiçten evlere ateş ettiğin zaman mermiler evlerin içinden geçip gider. Bu şekilde çok tank vurmuşluğum var :DDD

bende güvendeyim diye rahat rahat takılıyodum evmi çadırmı belli değil :)

0

41 minutes ago, fenerbahce10 said:

bu arada gerçekçi tank savaşlarıyla ilgili rehber tarzında bir video varmı türkçe olarak 2 kere girdim gerçekçi beni vuran tankları göremedim hiç uzak mesafeden atış yapıyorlar ne haritada yerleri gözüküyor nede bakınca görebiliyorum 

çok az ve maalesef türkçe konuşup gerçekçi maç videosu çeken biri de yok. bu yüzden ben bu işe girmeyi planlıyorum :)

bu arada ahşap ve kerpiç yapıların arkasına saklanmak büyük gaflet. ben de süreli o duvarlardan ve tren vagonlarının arkasından vuruyorum insanları :D 

1

1 hour ago, syndrome23 said:

çok az ve maalesef türkçe konuşup gerçekçi maç videosu çeken biri de yok. bu yüzden ben bu işe girmeyi planlıyorum :)

bu arada ahşap ve kerpiç yapıların arkasına saklanmak büyük gaflet. ben de süreli o duvarlardan ve tren vagonlarının arkasından vuruyorum insanları :D 

iyi olur yaparsan ben izlerim :)

0

19 hours ago, fenerbahce10 said:

bu arada gerçekçi tank savaşlarıyla ilgili rehber tarzında bir video varmı türkçe olarak 2 kere girdim gerçekçi beni vuran tankları göremedim hiç uzak mesafeden atış yapıyorlar ne haritada yerleri gözüküyor nede bakınca görebiliyorum 

gerçekçi tank savaşlarının en çok sevdiğim yönü,ağırlıklı pusu stratejisine uygun olması.hiçbir şekilde ne haritada ne de normal bakış açısıyla belli mesafedeki oyuncuların görünmemesi.o yüzden eğer pusu kurabileceğin ki bu pusular diğer oyuncuların noktaları ele geçirmek için hareket edecekleri yerleri yada noktaları çok iyi gören bir konumda olmalı.çok fazla hareketli olmamalı.özellikle ağaçlık ,kayalık alanların arkası veya bina arkaları gibi aracını rahatlıkla koruyabileceğin noktalar olmalı.sürekli dürbün ile çevre kontrolü yapmalı.hareketli yada durağan bir hedef gördüğünde nişancı moduna geçerek( ki basit savaşlardan mesafe ayarlarına alışmış olmak lazım) hedefe atışlar yapmalısın.asla kritik hasar yada imha veremeyeceğin hedeflere kurusıkı atıp yerini belli etmemen gerekiyor. diye düşünüyorum.yada mesafe ayarlarına alışıncaya kadar nişancı modunda mesafe ölçümünü kullanıp zamanla alışabilirsin.

ayrıca SYNDROME23 ün dediği gibi kerpiç binalar,tren vagonları,çadırlar gibi noktalara gizlenmemen lazım.hepimiz bunu kötü şekillerde tecrübe etmişizdir :D bu işi çok iyi bilen oyuncuların elini taşın altına koyarak , yeni tanka başlayan oyuncular için, ciddi anlamda, temelden başlayarak daha kapsamlı bilgilerin bulunabileceği eğitim videoları hazırlamaları gerekiyor diye düşünüyorum.

Edited by TR_sToRm
0

Oyunda -1/+1 BR'ye göre eşleşme olmasına karşın oyuncu sayısı azaldığında, eşleşme süresini kısaltmak için -1.3/+1.3 eşleşmeler olmaktadır. BR 6.0 olan tanklar BR 7.3 olan tanklarla eşleşebilmektedir. Durumu kendi lehinize çevirmek için 7.0 veya 7.3'lük tankınızın yanına 6.3 ve/veya 6.7'lik tank koyarak bu maçlara düşme şansınız vardır. Bu tür maçlarda maksimum dört oyuncu BR 7.0 - 7.3 olurken diğerleri 6,3 - 6.7 aralığından seçilmektedir. Uygulamalı göstermek için bir seri videoda çektim. Sistemin bu şekilde çalışmadığını iddia eden veya bu küçük detayı bilmeyen oyuncular olabilir diye. ;)Youtube üzerinden  "War Thunder - BR Sistemini Trollemek #X" serisi videolarda bunları görebilirsiniz. Reklam amaçlı değil, sistemin nasıl çalıştığını göstermek için roundun başından sonuna kadar alınmış bir kayıttır. Bu seri 1-2-3-4-5... devam etmektedir, günlük olarak yaptığım bir olaydır. ;) 6.3 vs 7.0'larla başlayıp, 5.7 vs 7.0, 6.0 vs 7.3'lerle devam ediyor. Gece geç saatlerde yaptığım maçların kayıtları.

Edited by GARYOSAVAN
0

31 minutes ago, GARYOSAVAN said:

Oyunda -1/+1 BR'ye göre eşleşme olmasına karşın oyuncu sayısı azaldığında, eşleşme süresini kısaltmak için -1.3/+1.3 eşleşmeler olmaktadır. BR 6.0 olan tanklar BR 7.3 olan tanklarla eşleşebilmektedir. Durumu kendi lehinize çevirmek için 7.0 veya 7.3'lük tankınızın yanına 6.3 ve/veya 6.7'lik tank koyarak bu maçlara düşme şansınız vardır. Bu tür maçlarda maksimum dört oyuncu BR 7.0 - 7.3 olurken diğerleri 6,3 - 6.7 aralığından seçilmektedir. Uygulamalı göstermek için bir seri videoda çektim. Sistemin bu şekilde çalışmadığını iddia eden veya bu küçük detayı bilmeyen oyuncular olabilir diye. ;)Youtube üzerinden  "War Thunder - BR Sistemini Trollemek #X" serisi videolarda bunları görebilirsiniz. Reklam amaçlı değil, sistemin nasıl çalıştığını göstermek için roundun başından sonuna kadar alınmış bir kayıttır. Bu seris 1-2-3-4-5... devam etmektedir, günlük olarak yaptığım bir olaydır. ;)

Videoyu izledim ancak 1.3 farkın olduğunu gösteren birşey görmedim videoda. Ben mi göremedim acaba.    https://wiki.warthunder.com/index.php?title=Matchmaker 

Linkte eşleştirme olayı anlatılıyor. 1.3 lük fark olamaz. Sadece Arcade hava savaşlarında olabilir.

0

1 hour ago, GARYOSAVAN said:

Oyunda -1/+1 BR'ye göre eşleşme olmasına karşın oyuncu sayısı azaldığında, eşleşme süresini kısaltmak için -1.3/+1.3 eşleşmeler olmaktadır. BR 6.0 olan tanklar BR 7.3 olan tanklarla eşleşebilmektedir. Durumu kendi lehinize çevirmek için 7.0 veya 7.3'lük tankınızın yanına 6.3 ve/veya 6.7'lik tank koyarak bu maçlara düşme şansınız vardır. Bu tür maçlarda maksimum dört oyuncu BR 7.0 - 7.3 olurken diğerleri 6,3 - 6.7 aralığından seçilmektedir. Uygulamalı göstermek için bir seri videoda çektim. Sistemin bu şekilde çalışmadığını iddia eden veya bu küçük detayı bilmeyen oyuncular olabilir diye. ;)Youtube üzerinden  "War Thunder - BR Sistemini Trollemek #X" serisi videolarda bunları görebilirsiniz. Reklam amaçlı değil, sistemin nasıl çalıştığını göstermek için roundun başından sonuna kadar alınmış bir kayıttır. Bu seris 1-2-3-4-5... devam etmektedir, günlük olarak yaptığım bir olaydır. ;)

kesinlikle bilgi yanlışı var.

1- hiç bir şekilde 1.3 eşleşme olamaz. oluyorsa bu bir hatadır. rapolayın hesabını görelim. 

2- uzunca bir süredir eşleşmede yalnızca en yüksek mp değerine sahip tanka bakılır. hiç bir türlü diğer tankların etkisi olmaz. böyle bir şey olduysa 1. maddeden ötürüdür ve şansa o tankların alındığına tesadüf etmiştir.

bu şeyin yaşanmasının çok basit sebepleri var. en yoğun yaşananı da moda göre muharebe puanı olayını oyuncuların bilmemesi. bazıları da uçaklardan ötürü çuvallıyor. sosyal medya da falan da görüyorum bunu çok sık

ayrıca videolarda 1.3 aralığa dair bi şey ben de görmedim ben. 

1 hour ago, turxtar said:

Videoyu izledim ancak 1.3 farkın olduğunu gösteren birşey görmedim videoda. Ben mi göremedim acaba.    https://wiki.warthunder.com/index.php?title=Matchmaker 

Linkte eşleştirme olayı anlatılıyor. 1.3 lük fark olamaz. Sadece Arcade hava savaşlarında olabilir.

onda da 1.3 fark olmaması lazım. benim bildiğim onda da artık sadece en yüksek değere bakılıyor. güncel olmayabilir link.

0

2 hours ago, turxtar said:

+-1.3 farklı eşleştirmeleri benimde yaşadığım olmuştu ve bu yüzden bu sınır düşürülse diye yazmıştım.ancak gelen açıklamalar ve seninde şimdi gönderdiğin linke bakıldığında kural olarak +-1.0 olduğu ifade ediliyor.her oyunumu videoya çekme gibi alışkanlığım yok.ancak anladığım kadarıyla bazen yaşadıklarımızı dile getirdiğimizde şüpheyle yaklaşılıyor.arkadaşın bahsettiği eşleştirme tarzı olabilirmi belki oyuncu yetersizliğinde alt birim olarak uygulanan bir çözüm olabilir bilemiyorum.ancak videoları bende izledim.bahse konu ortalama adına birşey yakalayamadım.belkide bende olayı kaçırmış olabilirim bilemiyorum.

Edited by TR_sToRm
0

1 hour ago, syndrome23 said:

1- hiç bir şekilde 1.3 eşleşme olamaz. oluyorsa bu bir hatadır. rapolayın hesabını görelim. 

2- uzunca bir süredir eşleşmede yalnızca en yüksek mp değerine sahip tanka bakılır. hiç bir türlü diğer tankların etkisi olmaz. böyle bir şey olduysa 1. maddeden ötürüdür ve şansa o tankların alındığına tesadüf etmiştir.

bu şeyin yaşanmasının çok basit sebepleri var. en yoğun yaşananı da moda göre muharebe puanı olayını oyuncuların bilmemesi. bazıları da uçaklardan ötürü çuvallıyor. sosyal medya da falan da görüyorum bunu çok sık

onda da 1.3 fark olmaması lazım. benim bildiğim onda da artık sadece en yüksek değere bakılıyor. güncel olmayabilir link.

bende slottaki uçak tank tüm araçların için en yüksek değere bakıldığını yanına ne koyarsanız koyun bir şey ifade etmediğini biliyorum.doğruysa tabi.

Edited by TR_sToRm
0

Dediğim gibi bu video serisi şeklinde, diğer videolarda 5.7 Tiger H1/E vs 7.3 T-54 1951 girdiğim maçlar oldu. Onlarda günü gelince yayınlanacak, yayın planını bozmak istemedim.

1.53 Patch'inden önce düzenli eşleşme aralıkları şu şekilde idi:

1.7-2.7

2.7-3.7

3.7-4.7

4.7-5.7

5.7-6.7

6.7-7.0

Şuan ise:

5.0-6.0

6.0-7.0

6.3-7.3 eşleşmeler oluyor. Ancak bu aralıkta zaman zaman 5.7 vs 7.3 olduğunu ben kendim gördüm 6.7 vs 8.0 maçlara da denk geldim. Daha detaylı inceleme için squad (6.7 + 7.0 veya 5.7 +  6.7 BR'li araçlar ile 2 veya daha fazla kişi squad yapmışta olabilir) halinde giren kişilerde mi bu durum var bir daha bakacağım.

0

arkadaşlar bu panter II nin BR si niye arttırıldı.almanlarda hızlı ve etkili bir araç vardı onuda BR sini arttırıp paçavra ettiler.tabi işin şakası hala paçavra olmuş değil ama almanların ağır hareket kabiliyeti olan araçlarının yanında efsane bir araçtı.bence BR sinin arttırılması iyi olmadı.şimdi çok üst düzey araçlarla karşılaşmak zorunda kalıyor efsaneyi biraz bitirdiler sanki.

0

45 minutes ago, GARYOSAVAN said:

Dediğim gibi bu video serisi şeklinde, diğer videolarda 5.7 Tiger H1/E vs 7.3 T-54 1951 girdiğim maçlar oldu. Onlarda günü gelince yayınlanacak, yayın planını bozmak istemedim.

1.53 Patch'inden önce düzenli eşleşme aralıkları şu şekilde idi:

1.7-2.7

2.7-3.7

3.7-4.7

4.7-5.7

5.7-6.7

6.7-7.0

Şuan ise:

5.0-6.0

6.0-7.0

6.3-7.3 eşleşmeler oluyor. Ancak bu aralıkta zaman zaman 5.7 vs 7.3 olduğunu ben kendim gördüm 6.7 vs 8.0 maçlara da denk geldim. Daha detaylı inceleme için squad (6.7 + 7.0 veya 5.7 +  6.7 BR'li araçlar ile 2 veya daha fazla kişi squad yapmışta olabilir) halinde giren kişilerde mi bu durum var bir daha bakacağım.

dediğim gibi hata o. ben olmamıştır demiyorum ama net hatadır bu. dxdiag ve log gönderin şikayet edelim olduğunda. 

58 minutes ago, TR_sToRm said:

+-1.3 farklı eşleştirmeleri benimde yaşadığım olmuştu ve bu yüzden bu sınır düşürülse diye yazmıştım.ancak gelen açıklamalar ve seninde şimdi gönderdiğin linke bakıldığında kural olarak +-1.0 olduğu ifade ediliyor.her oyunumu videoya çekme gibi alışkanlığım yok.ancak anladığım kadarıyla bazen yaşadıklarımızı dile getirdiğimizde şüpheyle yaklaşılıyor.arkadaşın bahsettiği eşleştirme tarzı olabilirmi belki oyuncu yetersizliğinde alt birim olarak uygulanan bir çözüm olabilir bilemiyorum.ancak videoları bende izledim.bahse konu ortalama adına birşey yakalayamadım.belkide bende olayı kaçırmış olabilirim bilemiyorum.

aynı şekilde dediğim gibi bu bir hatadır. normalde olmaması gerekli

0

Uzun zamandır pek AB oynamadım, orası için birşey diyemem ama RBde kesinlike 1.3 BR eşleşmesi olmuyor. Ancak MM çok saçma maçlar kurmuyorda değil misal 7-6 maçı kuruyor bir tarafta 4 tane 7 diğer tarafta 7 yok en yüksek 6.7 var ama en düşük BRde 6 oluyor yani fark yine 1 BR. Sonra bir tarafta 10 tane 6.7 diğer tarafta 10 tane 6 olduğu falanda oluyor. MM şuanki maç kurma şekli şöyle:

Yine 7-6 maçından örnek vereyim;

1- Maçtaki araçlar arasında en fazla 1 BR fark olabilir.

2- 7 sayısı en fazla %25 yani 4 tane olabilir ama her iki takımdaki 7 sayısı eşit olmak zorunda değil hatta bir tarafta hiç olmayabilirde.

3- Emin olmamakla beraber top BRler arasında en fazla 0.3 BR olabilir diye bir kural olduğunu düşünüyorum...

4- Yok...

Maçtaki 7-6.7-6.3-6 sayılarını eşitleme yani takımlar arası güç farkını dengeleme amacı güden herhangi bir kural bulunmuyor. Tier hesabını kaldırınca MM ilkokul çocuğunun hazırlayabileceği bir seviyeye indi. Bu hali kabul edilemez bence daha detaylı bir sisteme ihtiyacımız var, denge sorununun bu kadar büyümesinin nedenlerinden biride bu yoksa bir kaç yanlış ayarlanmış OP tank harici 1 BR fark hiçte fazla değil..

Kısaca dengesizliğin asıl nedenlerinden biri bariz MM bence, takımlar arası BR farkının bir şekilde dengelenmesi lazım. Misal bir tarafa daha fazla 7 koyuyorsa diğer tarafa daha fazla 6.7 koyarak bu güç farkını dengelemeli. Şuanki MM 4 tane 7 + 12 tane 6.7 vs 1 tane 6.7 + 15 tane 6 şeklinde maç kurabiliyor hangi tarafın kazancağına iddaa oran verse 1.001 verir herhalde...

Edited by Ggoddkkiller
0

2 hours ago, syndrome23 said:

hocam ben daha önce gördüm yazdımda foruma ben 4 br li yak 3 tüm 5.3 br li yak 3p vardı

0

20 hours ago, syndrome23 said:

dediğim gibi hata o. ben olmamıştır demiyorum ama net hatadır bu. dxdiag ve log gönderin şikayet edelim olduğunda. 

aynı şekilde dediğim gibi bu bir hatadır. normalde olmaması gerekli

zaten %100 her maçta oluyor diye bir şey yok.bazen karşılaşılıyor.hatta bazende abartıyor oyun. maça girerken tanktan atlayıp kaçıyor tüm mürettebat :D hata olcaktır tabiki buna şüphe yok.ama kesinlikle olmaz dememek lazım bazı şeylere.sizinde dediğiniz gibi hatalar oluyor olacaktır da.kaldı ki çok fazla hatta %100 gerçekçilik te aramamak lazım.bazı kabul edilebilir kurallar uygulanabilse yeterli.gaijin sonuçta bir işletme ve kar amaçlı.ancak kar edeceğiz derken bazı olayları abartmaması lazım diye düşünüyorum.örneğin uzun zamandır AB tank oynamıyordum.5.7 almanlarla gireyim dedim fantazi olsun amaçlı.karşı takımda ve bizim takımda t34 ,t29 ler yığılmış.arkadaş t34 lerin gücünü kanıtlayacağız millet buna abansın yada parayla satalım diye diyede t34 ve t29 lar 6.7 yapılıp böyle maçlara konmamalı mesela.hadi benimkiler hepsi 5.7 benden daha alt BR li oyuncular var her iki takımdada.hepimiz çerezlikiz mesela :D  

0

gaijin e teşekkürler.......

http://warthunder.com/tr/news/910-yasaklı-eklentilere-karşı-önemler-tr/ 

hile kullanılmasının mümkün olmadığı kesin kurallar olduğu inancının aksine gaijin kendi yayınladığı bildirimle , hile programlarının kullanıldığını kabul ederek 568 kişinin yasaklı eklenti kullandığının tespit edildiğini ve kullanıcıların süresiz men edildiklerini bildirdi.

pek çok kez sikayetçi olduğumuz konu hakkında kesin ve ciddi bir adım atılmış olması bizim gibi hileye bulaşmadan oyun zevkini adil bir şekilde yaşayanları bence mutlu etmiştir.ayrıca yanlış bildirimlerin cezalandırılacağı gibi bir kanıyı da ortadan kaldırarak şüpheli görülen her durumun bildirilmesi gerektiğini ve nasıl bildirilmesi gerektiğinide bu bağlantıda paylaştılar.

tebrikler gaijin...

ayrıca beyler ho229un 30luk mermileriyle t54 imha edilebilirmi .gerçekçi savaşta başıma geldi çok şaşırdım.

Edited by TR_sToRm
1

27 minutes ago, TR_sToRm said:

gaijin e teşekkürler.......

http://warthunder.com/tr/news/910-yasaklı-eklentilere-karşı-önemler-tr/ 

hile kullanılmasının mümkün olmadığı kesin kurallar olduğu inancının aksine gaijin kendi yayınladığı bildirimle , hile programlarının kullanıldığını kabul ederek 568 kişinin yasaklı eklenti kullandığının tespit edildiğini ve kullanıcıların süresiz men edildiklerini bildirdi.

pek çok kez sikayetçi olduğumuz konu hakkında kesin ve ciddi bir adım atılmış olması bizim gibi hileye bulaşmadan oyun zevkini adil bir şekilde yaşayanları bence mutlu etmiştir.ayrıca yanlış bildirimlerin cezalandırılacağı gibi bir kanıyı da ortadan kaldırarak şüpheli görülen her durumun bildirilmesi gerektiğini ve nasıl bildirilmesi gerektiğinide bu bağlantıda paylaştılar.

tebrikler gaijin...

ayrıca beyler ho229un 30luk mermileriyle t54 imha edilebilirmi .gerçekçi savaşta başıma geldi çok şaşırdım.

Ho 229'da 90 mm zırh delebilen APCR mermiler var. Ve bunu dakika 400-450 kez ateşliyor, yani oyunda delemeyeceği tank yok.  Mausu bile çatısından imha edebilir.

0