galakty

Polish Community Co-Ordinator
 • Content count

  8,791
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

4,069 Outstanding

4 Followers

About galakty

Profile Information

 • Gender
  Male

Recent Profile Visitors

4,285 profile views
 1. Odmiana „Artigliere” to prototypowa modyfikacja bombowca P.108 przeprowadzona w 1943 roku, by umożliwić maszynie wykonywanie misji przeciwokrętowych. Choć próby wykazały satysfakcjonujące osiągi, kapitulacja Włoch przesądziła o przerwaniu dalszych prac projektowych. Historia▼ W lutym 1943 roku powstała eksperymentalna wersja P.108, której zadaniem miało być niszczenie jednostek wodnych. Odmiana otrzymała oznaczenie P.108A Artigliere, a uzbrojenie główne stanowiło działo kalibru aż 102 mm. Armatę kalibru 102 mm i długości lufy 40 kalibrów opracowano na podstawie sprawdzonego działa kalibru 90 mm wykorzystywanego przez armię i marynarkę Włoch. Większy kaliber miał zaowocować zwiększoną skutecznością przeciw okrętom. Szybkostrzelność dochodziła do 20 strzałów na minutę, a w magazynku bębnowym mieściło się 12 sztuk amunicji. Na pokładzie samolotu ogółem mogły znaleźć się 53 pociski, a armata mogła być przeładowywana w locie. Instalacja takiego uzbrojenia jednak była okupiona większa masą, ze względu na brak miejsca i udźwigu artyleryjskie P.108 nie mogły przenosić bomb. Choć w licznych testach maszyna sprawdzała się dobrze i był na nią popyt, burzliwe wojenne losy i nieustające zmiany priorytetów doprowadziły do utraty zainteresowania tym projektem. W końcu zamiast całej serii samolotów powstał tylko jeden prototypowy P.108A. Po kapitulacji Włoch w 1943 roku maszyna trafiła do Niemiec w 1944 roku, gdzie została zniszczona podczas alianckiego nalotu. W War Thunder P.108A zasili środkowe ery włoskiego drzewa. Choć to pokaźna czterosilnikowa maszyna, samolot jest wytrzymały dzięki w pełni metalowej konstrukcji. Możliwe są zatem bardzo agresywne podejścia do celu, bowiem solidna konstrukcja umożliwia lot nawet z krytycznymi uszkodzeniami, co pozwala na bezpieczny powrót do bazy. Nie trzeba chyba dodawać, że działo kalibru 102 mm będzie poważnym zagrożeniem i dla czołgistów, i dla marynarzy. Jeden celny strzał może wystarczyć, by nawet najlepiej opancerzony cel zamienić w luźną formację płonących odłamków. Warto jednak pamiętać o ograniczonym zapasie amunicji, lepiej zatem ściągać spust tylko, gdy jest się pewnym, że pocisk dosięgnie celu. Nawet bez amunicji P.108 jest groźny, bowiem nadal może wykorzystywać trzy zawieszone pod kadłubem torpedy. Baczcie na niebo, kapitanowie, bowiem nie wiecie, co może się tam czaić! Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 P.108A trafi do War Thunder w nadchodzącej aktualizacji 1.69 Regia Aeronautica, lądując w III erze włoskiego drzewka. Dowództwo zdecydowanie zaleca dodatkowe ćwiczenia przeciwlotnicze dla kapitanów okrętów, jak tylko pogoda na to pozwoli. Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie! Przedsprzedaż włoskich samolotów!
 2. Chodziło mi o plik konfiguracyjny, mógł mieć wpisane TGA, a skiny jako DDS i nie czytał, bo nie miał czego.
 3. W folderze z danym skinem, pliczek .blk.
 4. W pliku konfiguracyjnym masz dobre nazewnictwo? Musisz zmienić z TGA na DDS (i pliki dds muszą mieć odpowiednie rozszerzenie oczywiście).
 5. Regia Aeronautica – jedna z najliczniejszych sił lotniczych Drugiej Wojny Światowej już niedługo dołączy do War Thunder! Przedstawiamy wam główne nowinki, które nadejdą wraz z aktualizacją 1.69. Oprócz dodatkowych maszyn dla istniejących krajów poznacie całkowicie nowe drzewko rozwoju – Włochy! 38 NOWYCH SAMOLOTÓW 9 NOWYCH CZOŁGÓW 2 NOWE MAPY Blogi Deweloperskie Breda Ba.65 K14 Sd.Kfz 234/2 Puma Fiat G.55 Centauro CANT Z.1007 Alcione М60А2 Starship PB4Y-2 Privateer Т-55A Ba.88 Lince Fiat G.91 Włoskie lotnictwo C.205 seria 3 BR.20 DR C.202EC S.M.79 seria 8 Bf 109G-14/AS F-84G-21-RE Nowe czołgi Churchill Mk I Vickers Mk 1 Obiekt 268 Chi-To Późny T95E1 Dodawanie nowych nacji to nie codzienność w War Thunder, więc nasuwa się kilka pytań. Przygotowaliśmy odpowiedzi na wybrane z nich: Informacje dotyczące wprowadzenia nowych sił do gry:▼ Kiedy rozpoczną się zamknięte testy włoskiego lotnictwa i jak będą wyglądać? Włoskie drzewko będzie otwarte od samego początku dla osób, które zakupiły paczki bądź zostały Testerami (poniżej dowiecie się, jak nim zostać). Wraz z przebiegiem testów gracze otrzymają możliwość badania kolejnych poziomów. Pełna lista maszyn zostanie opublikowana podczas premiery aktualizacji. Jak zostać testerem? Sposoby na zdobycie statusu Testera zostaną podane w najbliższych dniach, lecz już teraz możesz zakupić jeden z zestawów przedsprzedażowych, w skład których wchodzą unikalne bonusy. Kilka włoskich maszyn jest już w grze. Co się z nimi stanie? Pozostaną na swoim miejscu dla graczy, którzy je zakupili. Wszelkie postępy zostaną zachowane tylko dla nich. Dla nowych graczy znikną z niemieckiego drzewka i pojawią się we włoskim. Czy zestawy będą dostępne w sprzedaży później? Pozostaną przez pewien czas, aczkolwiek unikalne bonusy nie będą już dostępne. Przedsprzedaż Fiat CR.32 bis Przedsprzedaż Fiat G.55S 9.99 KUP 29.99 KUP Zestaw zawiera: Fiat CR.32 bis (Era I, Włochy) - dostępny w aktualizacji 1.69 Bonus: oznaczenie Sagittario, 1. Stormo CT Bonus: tytuł w grze Legionnaire Konto Premium na 7 dni 500 Złotych Orłów Zestaw zawiera: Fiat G.55S (Era IV, Włochy) - dostępny w aktualizacji 1.69 Bonus: oznaczenie Scarecrow, 22 Gruppo Autonomo CT Bonus: tytuł w grze Centurion Konto Premium na 15 dni 1000 Złotych Orłów Regia Aeronautica — już niedługo w War Thunder! Zespół War Thunder
 6. Pogromca czągów.
 7. Przy pierwszej publikacji nie było wszystkich pytań, zostały dołączone w późniejszym czasie i po prostu nie naniosłem zmian (a raczej dodatkowych pytań).
 8. PB4Y-2 Privateer to ciężki bombowiec patrolowy marynarki, który powstał jako dalece posunięta modyfikacja maszyny B-24 Liberator. Nowa sekcja ogonowa, zmienione silniki, udoskonalone stanowiska defensywne, czego chcieć więcej od latającego okrętu piratów? Historia▼ PB4Y-2 Privateer powstał na bazie bombowca B-24 Liberator, by spełnić wymagania marynarki. Pierwszy prototyp ukończono we wrześniu 1943 roku. Maszyna wzbogaciła się w dłuższy kadłub z zupełnie nowym ogonem poprawiającym sterowność. Wybrane silniki były pozbawione turbosprężarek, niepotrzebnych w operującej na niewielkich wysokościach maszynie, lecz i tak rozwijały większą moc od poprzednich. Przybyły dwa WKM-y M2 Browninga i w maszynie było ich teraz aż 12, a rozstawienie wieżyczek obronnych zmieniono tak, by zapewnić lepsze pokrycie górnej półsfery. PB4Y-2 Privateer zadebiutował w boju w marcu 1945 operując w ramach 119 eskadry bombowców patrolowych bazującej na Filipinach. Maszyny prowadziły ofensywne poszukiwania wrogich jednostek wzdłuż chińskich wybrzeży okupowanych przez Japonię. Płatowiec był też wykorzystywany podczas zimnej wojny, konfliktu w Korei i pierwszej wojny indochińskiej w siłach USA i Francji. Po wycofaniu ze służby maszyny były wykorzystywane przez straż przybrzeżną aż do późnych lat 60., a Privateery operowały i współcześnie, bowiem w 2002 roku były wykorzystywane w akcjach gaszenia pożarów. W grze nisko latający bombowiec z pewnością zainteresuje entuzjastów lotnictwa morskiego. Sześć wieżyczek obronnych ze sprzężonymi Browningami strzeże nieba nad kadłubem i z pewnością zniechęci wrogów siedzących na ogonie. Lepiej nie dać im zanurkować pod płatowiec i trzymać się blisko powierzchni wody, bowiem spodniej strony samolotu nic już nie chroni. Różnorakie zestawy bomb przydadzą się przy atakowaniu baz i konwojów wroga. Maszyna jest nietuzinkowa, gdyż to pierwszy ciężki bombowiec morski w War Thunder, który był projektowany właśnie do wypełniania tej roli. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 PB4Y-2 Privateer będzie wyśmienitym dodatkiem do IV ery amerykańskiego drzewka, więc ładujcie KM-y i malujcie czaszki na kadłubie — podniebny pirat wyrusza na łowy! Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie!
 9. Pomimo późnego wejścia do służby, włoski myśliwiec M.C.205 Veltro starł się pod niebem Italii w walce z najnowocześniejszymi myśliwcami alianckimi i dzielnie stawił im czoła. Poznajcie jeden z najlepszych włoskich myśliwców II Wojny Światowej, który pojawi się wraz z aktualizacją 1.69. Historia▼ W 1941 roku doskonały myśliwiec M.C.202 Folgore, w starciu z nowszymi i znacznie bardziej zaawansowanymi technicznie alianckimi adwersarzami, zaczął zdradzać pierwsze oznaki starzenia się konstrukcji. Niemal natychmiast włoscy projektanci podjęli się próby znalezienia sposobów na ulepszenie istniejącej konstrukcji Folgore, aby wypełnić lukę niezbędną na opracowanie zupełnie nowej konstrukcji. Wynikiem tego przedsięwzięcia był fenomenalny MC.205 Veltro. Veltro (Chart) stanowił kolejne ogniwo w ewolucji MC.202 Folgore. Samolot zaprojektowano w czasie, gdy Włochy musiały stawić czoła spotęgowanym alianckim nalotom i walczyły o utrzymanie przewagi w powietrzu. Ulepszona konstrukcja samolotu pozwalała na prowadzenie walki na dużych wysokościach i znacznie poprawiła niedostatki w sile ognia, charakterystyczne dla poprzedniego modelu. Nowy, jednosilnikowy, całkowicie metalowy jednopłat był wizualnie bardzo podobny do swojego poprzednika, przejmując jednocześnie wiele z jego zalet takich jak zwinność i wytrzymałość. Jednocześnie, pod maską kryła się włoska wersja silnika Daimler-Benz DB605, która sprawdziła się wcześniej w późnych wersjach dobrze znanego Bf-109. Dodatkowo ulepszona została także siła ognia. Zamontowane w skrzydłach karabiny maszynowe zastąpiono działkami MG 151/20 kal. 20 mm. Z uwagi na fakt późnego włączenia MC.205 Veltro do działań wojennych, zbudowano jedynie około 260 egzemplarzy tej maszyny. Niemal wszystkie samoloty skierowano na śródziemnomorski teatr działań, gdzie wykonywały zadania ochrony strategicznych miejsc, początkowo wysp Sycylii i Sardynii, a później samego Rzymu. Tak czy inaczej, w odróżnieniu od swojego poprzednika i dzięki wielu dokonanym usprawnieniom, samolot okazał się bardzo skuteczny w rozpędzaniu alianckich rajdów bombowych, będąc jednocześnie równorzędnym adwersarzem dla samolotów P-51D Mustang, co było zupełnie niewykonalne dla Folgore. W War Thunder, Veltro ponownie otrzyma szansę na udowodnienie swojej skuteczności. Jak można było się spodziewać, w pilotażu Veltro będzie bardzo zbliżony do M.C.202, do którego przekonało się wielu graczy. Zestrzeliwanie przeciwników z M.C.205 nie będzie stanowiło większego wyzwania. Umieszczone w skrzydłach działka kal. 20 mm dysponujące zacnym zapasem amunicji sprawią, że nawet najtwardszy przeciwnik dwukrotnie się zastanowi, nim zdecyduje się rzucić mu wyzwanie. Uwaga! Chociaż osiągi Veltro uległy poprawie, pociągnęło to za sobą zwiększenie masy maszyny. Samolot będzie miał problemy w długotrwałej walce manewrowej oraz z przechwytywaniem szybkich przeciwników. Veltro, podobnie jak jego niemiecki kuzyn Bf-109, sprawdzi się doskonale w zaskakujących atakach z wykorzystaniem przewagi wysokości, tzw. taktyce Boom and Zoom. Wykorzystanie doskonałych właściwości pilotażowych i siły ognia samolotu do ataku na niczego niespodziewających się przeciwników skutkować będzie ich gwałtownym końcem. W War Thunder, samolot ten pojawi się wraz z aktualizacją 1.69 w dwóch wariantach: M.C.205V Serii 1 - Wczesna wersja produkcyjna uzbrojona w karabiny maszynowe M.C.205V Serii 3 - Późna wersja produkcyjna ze zwiększoną siłą ognia Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 W skrócie, M.C.205 Veltro stanowić będzie kręgosłup nowo formowanego włoskiego drzewka rozwoju. Zapewni pilotom dobry myśliwiec zdolny do nawiązania walki z każdym przeciwnikiem. Bądź pierwszym pilotem, który przetestuje nową maszynę dostępna w aktualizacji 1.69! Do zobaczenia na polu bitwy! Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie! Przedsprzedaż włoskich samolotów!
 10. Dokonaliśmy poważnych zmian oraz poprawek do lokacji Kubań, którą już doskonale znacie. A więc, co się zmieniło? Podczas prac nad tą mapą myśleliśmy przede wszystkim o zbalansowaniu jej pod względem możliwości użycia różnych takty przez czołgistów. Teren stał się mniej pagórkowaty (zniknęły najwyższe miejsca) lecz zachowaliśmy nieco naturalnych osłon, umożliwiających ukrycie się, bądź dokonanie manewru flankowania. Dodaliśmy ścieżkę do małego jeziora, przez które amfibie mogą przepłynąć i zaskoczyć wroga z niespodziewanego kierunku. Z drugiej strony mapy umieściliśmy opuszczony obóz, z barakami i barykadami. Tutaj w gąszczu murów i przeszkód drużyny mogą ścierać się na krótki dystans. Mamy nadzieję, że nowa wersja znanej już lokacji przypadnie wam do gustu! Mapa zostanie dodana w aktualizacji 1.69: „Regia Aeronautica”! Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie!
 11. Z radością przedstawiamy M60A2 Starship — czołg podstawowy zbudowany na podwoziu M60. Wyróżnia go dobra zwrotność, ponadprzeciętny pancerz i potężne uzbrojenie, które zamontowano również na czołgu M551 Sheridan. Historia▼ Prace nad M60A2 rozpoczęły się w latach 60. Czołg miał być przejściowym etapem niemiecko-amerykańskiego projektu budowy czołgu podstawowego MBT-70. Do produkcji seryjnej wszedł na przełomie lat 1974 i 1975. Jego konstrukcja opierała się na podwoziu M60 i zaprojektowanej od podstaw wieży o niskim profilu z pancerzem o grubości maksymalnej 290 mm (!). Uzbrojenie pojazdu stanowiło działo M81 kal. 152 mm, które mogło działać jako wyrzutnia kierowanych przewodowo rakiet przeciwczołgowych MGM-51 Shillelagh. Czołg był napędzany silnikiem wysokoprężnym Continental AVDS-1790-2A o mocy maksymalnej 750 KM. Przy masie bojowej 52 t mógł rozwinąć prędkość 48 km/h na drodze i 28 km/h w terenie. Produkcja M60A2 nie trwała długo — został on szybko wyparty przez M60A3. Wiele egzemplarzy starszej wersji zostało zmodernizowanych lub przebudowanych na pojazdy specjalistyczne, np. mosty czołgowe. Chrysler wyprodukował ok. 530 czołgów M60A2. Ta maszyna z pewnością zostanie doceniona jako dodatek do linii amerykańskich czołgów średnich. Zadowalające opancerzenie i potężne uzbrojenie w połączeniu z przyzwoitą mobilnością czynią ten pojazd bardzo wszechstronnym. Szukacie czołgu do dalekiego wsparcia ogniowego nacierających czołgów ciężkich i podstawowych? Żaden problem, ładujcie rakiety i osłaniajcie sojuszników. A może sprzymierzeńcy dostali się w ogień przeciwnika i są przygwożdżeni? Wykorzystajcie mobilność czołgu, by zaatakować wroga z flanki i ostrzelać go pociskami kumulacyjnymi. Czy czołgi ciężkie nieprzyjaciela powstrzymały rajd sojuszników w lekkich pojazdach? Spieszcie im z pomocą, ściągając ogień na siebie, na wieżę M60A2 można bez obaw przyjąć kilka strzałów, nie przyprawiając załogi o ból głowy. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 Przydomek statek kosmiczny pojazd zawdzięcza zastosowanej technologii z okresu podboju kosmosu. Nie wniesie jednak do gry żadnych nowości, a jedynie połączy doskonale znane właściwości czołgów dostępnych w grze. Jesteśmy przekonani, że gracze szybko przyzwyczają się do nowego pojazdu i polubią go ponad wszystkie inne. Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie!
 12. Zaktualizowano dźwigary skrzydeł oraz zbiorniki paliwa – od teraz są mniej odporne na ostrzał z pocisków kinetycznych. Wcześniej nie mogły zostać uszkodzone przez pociski AP do kalibru 20 mm. Pociski kinetyczne (7,5 mm - 13 mm) od teraz tracą mniej energii wraz z dystansem lub przy penetracji konstrukcji samolotów. Zaktualizowano efekt powstawania odłamków dla pocisków AP (przy braku penetracji), od teraz do obliczeń używanych jest więcej danych. Zaktualizowano przegrzewanie dla dział lotniczych M5 kal. 75 mm - wcześniej potrafiły się zaciąć po 2-3 strzałach. Zaktualizowano taśmę przeciwpancerną dla działka N-37D 37 mm - od teraz zawiera tylko pociski AP-I. A33 Excelsior - zwiększono ilość pocisków z 35 do 64, źródło: David Fletcher, ''The Universal Tank''. British Armour in the Second World War, Part 2. Łatka dotyczy wszystkich platform, o ile nie wykazano inaczej w rejestrze zmian. Powyższa lista obejmuje najistotniejsze zmiany wprowadzane wraz z nową wersją gry. Część zmian i poprawek może nie być wymieniona. Gra jest ciągle ulepszana, a część zmian może zostać wprowadzona bez przeprowadzania aktualizacji klienta.
 13. Przywrócono wsparcie dla HTC Vive. Wyeliminowano błąd nie pozwalający na wybranie dystansu eksplozji rakiet w menu przed bitwą. Poprawiono stabilność klienta. Łatka dotyczy wszystkich platform, o ile nie wykazano inaczej w rejestrze zmian. Powyższa lista obejmuje najistotniejsze zmiany wprowadzane wraz z nową wersją gry. Część zmian i poprawek może nie być wymieniona. Gra jest ciągle ulepszana, a część zmian może zostać wprowadzona bez przeprowadzania aktualizacji klienta.
 14. Breda Ba.65 Nibbio to włoski dwumiejscowy samolot wielozadaniowy, zaprojektowany do wypełniania szerokiego spektrum zadań bojowych. Po przejściu chrztu bojowego pod niebem Hiszpanii i Afryki Północnej, Ba.65 przygotowuje się do poszerzenia szeregów Włoskich Sił Powietrznych w War Thunder wraz z aktualizacją 1.69 „Regia Aeronautica”! Historia▼ Breda Ba.65 Nibbio (Latawiec) to włoski, dwumiejscowy samolot bojowy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, zaprojektowany z myślą o elastyczności działania. Samolot miał wypełniać szerokie spektrum zadań bojowych obejmujące loty szturmowe, jak i przechwytywanie wrogich samolotów. Jednakże, z uwagi na niedostatki osiągów, w późniejszym okresie Ba.65 wypełniał jedynie zadania szturmowe. W przeciwieństwie do pierwszych pozytywnych opinii jakie samolot zebrał po swoim dziewiczym locie w 1935 roku, maszyna ta była raczej mało popularna wśród załóg z uwagi na trudność w pilotażu i obsłudze. Niemniej jednak, między rokiem 1935 a 1939 zbudowano ponad 200 samolotów Ba.65. Samolot walczył na kilku teatrach wojennych w tym w Hiszpanii i Północnej Afryce, a kilka wersji sprzedano za granicę, do Chile i Iraku. Ba.65 wejdzie w skład włoskiego drzewka w wersji K-14, wyposażonej w wieżyczkę Typu L z karabinem maszynowym Breda-SAFAT kal. 7,7 mm. Wyróżniającą cechą tego modelu była otwarta wieżyczka, bardziej komfortowa i zapewniająca strzelcowi lepszą widoczność, pozbawiona jednak osłony. Z drugiej strony, pilot będzie dysponował czterema, umieszczonymi w skrzydłach karabinami maszynowymi zdolnymi razić zarówno cele powietrzne, jak i naziemne. Ponadto, samolot ten będzie w stanie przenosić ładunek bomb do 1000 kg rozmieszczonych w luku bombowym i pod zewnętrznymi pylonami. Ba.65 będzie fundamentem przyszłej linii włoskich samolotów szturmowych i jednym z pierwszych samolotów dostępnych do zbadania. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 Z przyjemnością prezentujemy również nowy model pilota, zaprojektowany specjalnie dla włoskiego drzewka rozwoju. Model ten, nazwany przez nas „Mario” zainspirowany został prawdziwym włoskim lotnikiem z okresu II wojny światowej, dziadkiem Francesco Pergolininiego, naszego konsultanta historycznego dla włoskich maszyn. Oto co Francesco opowiedział nam o swoim dziadku: „Nazywał się Umberto Pergolini. Wstąpił do Regia Aeronautica pod koniec lat trzydziestych. Początkowo był strzelcem pokładowym w AP.1 a później w Ba.65. Krótko szkolił się na pilota, lecz gdy Ba.65 przerobione zostały na samoloty jednomiejscowe, znów został strzelcem/mechanikiem latającym na Caproni i SM.79. Służył w 159a Squadriglia, 12 gruppo, 50o Stormo bazującej w Afryce Północnej. Od 8 września 1943 roku był mechanikiem samolotów C.205 Veltro. Wrócił do Włoch z Sardynii, z której został ewakuowany w słynnej akcji, gdzie 4 ludzi dokonało przelotu jednomiejscowym samolotem. Znajdował się w tym samym samolocie co słynny włoski As Visconti, siedzący w czasie lotu na kolanach naszego bohatera. Po zakończeniu wojny, aż do lat osiemdziesiątych służył jako chorąży w jednostce transportowej, biorąc udział w akcjach Narodów Zjednoczonych w Afryce i Bliskim Wschodzie”. Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie! Przedsprzedaż włoskich samolotów!
 15. Sd.Kfz 234/2 Puma jest niemieckim pojazdem opancerzonym opracowanym pod koniec 1941 roku, w wyniku pozytywnych doświadczeń z wykorzystania samochodów pancernych podczas operacji w Polsce i Francji. Ośmiokołowa Puma jest uzbrojona w armatę KwK 39 kalibru 50 mm i rozwija prędkość nawet 90 km/h. Historia▼ Po podpisaniu traktatu wersalskiego w 1919 roku, Niemcy nie mogły produkować czołgów ani innych ciężko opancerzonych pojazdów. Zapisom nie podlegały jednak samochody pancerne, więc to na rozwoju tych jednostek lądowych skupili się niemieccy inżynierowie. Kiedy wybuchła II Wojna Światowa, świetne osiągi tych mobilnych i solidnie uzbrojonych samochodów zrobiły wrażenie na niemieckim dowództwie. Pojazdy miały jednak pewne wady, postanowiono więc opracować nowy wóz o specjalnym zastosowaniu. Sonderkraftfahrzeug 234 Puma miał być rozwiązaniem wszystkich problemów. W latach 1943-1945 powstało ponad 450 egzemplarzy różnych odmian Pum. Choć Puma nie jest pierwszym samochodem pancernym w War Thunder, wprowadzenie tej właśnie maszyny na pewno uraduje graczy. Dotąd jedynie Brytyjczycy mieli w swoim parku maszynowym samochody pancerne, a i to głównie stosowane przeciw lotnictwu, bowiem ich uzbrojenie nie sprawdzało się najlepiej przeciw ciężej opancerzonym adwersarzom na ziemi. Sd.Kfz 234 jest natomiast uzbrojony w armatę kalibru 50 mm znaną już z późniejszych odmian Panzerów III, przyszli dowódcy mogą więc oczekiwać korzystnej balistyki pocisków i niezgorszej szybkostrzelności, zapewniających dobre wyniki w starciach. Celnemu i szybkostrzelnemu działu towarzyszy solidna platforma uzbrojenia, bowiem Puma jest szybka i mobilna. Silnik Tatra V-12 rozpędza pojazd do prędkości 90 km/h na utwardzonym podłożu, co sprawia, że niemiecki samochód pancerny jest jednym z najszybszych pojazdów w War Thunder. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 Puma przoduje w zaskakujących atakach z flanki. Lepiej unikać starć czołowych i skupić się na manewrach okrążających wroga. Szybkostrzelna armata będzie w sam raz do upiększenia wrogich maszyn o otwory z boków i z tyłu! Sd.Kfz 234/2 Puma będzie nietuzinkowym dodatkiem do niemieckiego drzewka, gdzie trafi do I ery już w aktualizacji War Thunder 1.69! Do zobaczenia w boju! Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie!
 16. Drodzy Gracze, nowe oznaczenia można już odblokowywać i kupować. Emblematy będą dostępne do odkrywania przez dwa tygodnie, po czym zostaną zastąpione nowymi. Ale gracze, którzy je zdobyli, zatrzymają je na zawsze! Dodaliśmy już do gry oznaczenia, które będziecie mieli okazję zdobywać do 31 maja. Możecie je obejrzeć w menu dostosowywania maszyny, w dziale „aktualnie do zdobycia”. Śledźcie nowości, a nie przegapicie żadnego interesującego oznaczenia! Oznaczenie 740 Pułku artylerii przeciwlotniczej, ZSRR « Wygraj 40 razy (20 dla BR i BS) z aktywnością powyżej 80% prowadząc czołgi ZSRR Oznaczenie Bird, 1. Stormo « Wygraj 40 razy (20 dla BR i BS) z aktywnością ponad 65% pilotując dowolny samolot Oznaczenie Claw, 163 Squadriglia CT « 200 Złotych Orłów Oznaczenie Skull, 279 Squadriglia AS « Zniszcz 60 (30 dla BR i BS) maszyn kontrolowanych przez graczy pilotując niemieckie samoloty, bądź kup za 200 Złotych Orłów Oznaczenie 9 Dywizji Pancernej « Zajmij 20 stref prowadząc czołgi brytyjskie lub kup za 200 Złotych Orłów Oznaczenia stworzone przez Colina 'Fenris' Muira oraz Jeja 'CharlieFoxtrot' Ortiza Wymagania związane z oznaczeniami można sprawdzić po najechaniu kursorem na wybrany emblemat w menu dostosowywania maszyny. By zdobyć oznaczenia, należy używać maszyn z II-V ery w bitwach losowych i wydarzeniach. Oznaczeń nie można zdobywać w Nieskończonej Konfrontacji. Poprzednie oznaczenia zostaną przeniesione do wskazanych działów, gdzie będą widoczne dla graczy, którzy je zdobyli albo kupili:Show/Hide▼ Pistol Pakin Gremlin, 93 Dywizjon, RAAF Bagpiping Roo, 460 Dywizjon, RAAF Panther and Fleur de Lis, Lt Aubrey Stanhope, 335FS, 4FG, 8AF, USAAF Oznaczenie Green Hornet, 675 BS, 417 BG, 5AF, Nowa Gwinea, 1944, USAAF Napis Green Hornet , 675 BS, 417 BG, 5AF, Nowa Gwinea, 1944, USAAF Zespół War Thunder
 17. P.108B był rewolucyjnym czterosilnikowym ciężkim bombowcem w siłach powietrznych Włoch podczas II Wojny Światowej. Pod wieloma względami maszyna mogła się mierzyć z najbardziej zaawansowanymi samolotami Aliantów. W aktualizacji War Thunder 1.69 i wy będziecie mieli okazję poznać ten ciekawy płatowiec! Historia▼ Piaggio P.108B był jedynym włoskim czterosilnikowym bombowcem używanym podczas wojny, od 1941 roku aż do kapitulacji w 1943 roku. Pierwsze egzemplarze opuściły linie produkcyjne w 1939, po tym, jak zakłady Piaggio podpisały kontrakt z Regia Aeronautica. Choć maszyna była droższa od innych samolotów, mogła przenieść większy ładunek bomb, miała większy zasięg i wymagała mniejszej załogi. Problemy z silnikami i brak stosownej doktryny działań w połączeniu z niewielką liczbą bombowców sprawiły jednak, że P.108B ponosiły duże straty. Dość powiedzieć, że po kapitulacji w 1943 roku sprawne były tylko dwa samoloty z wyprodukowanych 24. W War Thunder P.108B sprawdzi się najlepiej na niewielkiej lub średniej wysokości, rozwijając prędkość 419 km/h na 4000 m. Jak na tak dużą maszynę, samolot jest naprawde wytrzymały i zniesie przeciążenia nawet 6 G. Oprócz możliwości zabrania 3,5 ton bomb, pod kadłubem mogą znaleźć się nawet 3 torpedy, cele morskie powinny bać się zatem tak samo, jak te na lądzie. P.108B bez wątpienia wyróżnia się uzbrojeniem, bowiem na zewnętrznych silnikach znalazły się zdalnie sterowane wieżyczki obronne z wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi. Defensywne stanowiska są też w sekcji dziobowej i spodniej kadłuba. Gracze mogą już znać podobne rozwiązania z amerykańskich bombowców takich jak B-29 czy A-26, jednak to włoska maszyna była jednym z prekursorów zdalnie sterowanych wieżyczek. W zbliżającej się aktualizacji zadebiutują obie wersje produkcyjne P.108B: Serie 1 i Serie 2. W drugiej, projektowanej pod kątem nocnych misji, usunięto nosową wieżyczkę na rzecz zwiększenia ilości zabieranego paliwa i zainstalowania dodatkowego opancerzenia. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 Nowy latający behemot wnet zawita do War Thunder, już w aktualizacji 1.69 nowe drzewko będzie mogło pysznić się czterosilnikowym ciężkim bombowcem. Ustawcie zatem swoje celowniki bombowe i przygotujcie się na loty tym nieprzeciętnym płatowcem! Do zobaczenia w boju! Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie! Przedsprzedaż włoskich samolotów!
 18. Orły i konto premium od razu po zakupie.
 19. Zawsze można przebrnąć przez pierwszą erę na AB.
 20. T-62 ma WR na poziomie 55%, podczas gdy Chieftain ma 60%... To jak to w końcu jest? Chyba jednak potrzebują zgodnie z Twoim założeniem.
 21. Od kilku miesięcy istnieje ta zasada.
 22. Fiat Aeritalia G.91 „Gina” był włoskim lekkim samolotem myśliwsko-bombowym powstałym w ramach programu NBMR-1 NATO, którego celem było stworzenie lekkiego, małego myśliwca uderzeniowego o drugorzędnym znaczeniu mogącego przenosić zarówno uzbrojenie konwencjonalne, jak i jądrową broń taktyczną. Samolot miał ponadto operować z nieutwardzonych pasów startowych i być niewymagający pod względem konserwacji i obsługi naziemnej. Historia▼ Prototyp Giny był wyposażony w silnik Bristol Orpheus Mk.801 o ciągu maksymalnym 2200 kg i pozwalał na rozwinięcie prędkości do 1080 km/h na wysokości 1520 m i prędkość wznoszenia początkowego 30 m/s. Samolot miał zaledwie 10 m długości przy masie startowej ok. 4700 kg, co czyni go jednym z najmniejszych powojennych myśliwców odrzutowych w grze. Uzbrojenie G.91 składało się z 4 karabinów maszynowych Browning M3 kal. 12,7 mm skierowanych do przodu zamontowanych w panelach po bokach kadłuba. Ponadto istniała możliwość podwieszenia kilku pylonów z 38 rakietami lub dwóch bomb o masie 500 lb (454 kg). Choć początkowo odrzucony przez wiele krajów członkowskich NATO, w szczególności przez Francję i Wielką Brytanię, którym to państwom zależało na wdrożeniu własnych konstrukcji, samolot został przyjęty przez RFN, Włochy, a ostatecznie również przez Grecję i Portugalię. Pierwszy lot prototypu miał miejsce w roku 1958 a ostatni samolot został wycofany ze służby dopiero w roku 1995. W różnych wersjach (w tym licencyjnych i szkoleniowych) powstało 770 egzemplarzy G.91. Dzięki niewielkim rozmiarom i imponującym osiągom G.91 będzie groźnym przeciwnikiem dla innych powojennych myśliwców z napędem odrzutowym i będzie godnie reprezentował włoską myśl techniczną w grze. Ten mały urwis zna niejedną sztuczkę, upewnijcie się, że potraficie w pełni wykorzystać jego wszechstronność. Wykorzystajcie udźwig, zrzućcie małą niespodziankę między linie wrogich wojsk lądowych, albo rozpętajcie piekło posyłając w kierunku nieprzyjaciela salwę rakiet. Po wszystkim możecie z łatwością ścigać inne samoloty i brać udział w starciu już sześciu głównych nacji. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 Czy nowa maszyna wytrzyma konkurencję i zdobędzie sympatię wirtualnych pilotów? Miłośnicy włoskiej technologii, macie powody do radości — wkrótce będziecie sami mogli się o tym przekonać! I koniecznie zostawcie jakiś komentarz pod artykułem, bo… naprawdę warto. Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie! Przedsprzedaż włoskich samolotów!
 23. Podczas potyczek zawsze ktoś wygrywa, lecz najpierw ktoś musi stworzyć warunki tego pojedynku. Dzisiaj zaprezentujemy wam pięć najlepszym prac dostarczonych na konkurs misji PvP! Będziecie mogli uruchomić misje grając pojedynczo lub z przyjaciółmi w Bitwach Niestandardowych. By móc je uruchomić, gracz udostępniający rozgrywkę musi mieć na koncie zakupiony przedmiot o wartości ponad 10$. Uruchom misję Wojownicy walczą o śmiesznie uformowaną piłkę i starają się przy tym nie pokaleczyć, ot taka forma rugby. W War Thunder pojazdy opancerzone strzelają do siebie by zdobyć piłkę. Zasady są identyczne. Zabierzcie M5A1, stwórzcie dwie drużyny i strzelcie gola! 1 miejsce Аutor: Dm_G Nagrody: 8 000 , tytuł w grze oraz maszyna premium do wyboru! +4000 Zostanie rozważona do wprowadzenia w grze! Uruchom misję Wojna to nie tylko niekończące się pojedynki, ale również taktyka, wsparcie sojuszniczych wojsk i wykonywanie ważnych zadań. Zdarza się również, że dwie kolumny nieprzyjacielskich sił spotykają się na skrzyżowaniu dróg i tracą szansę na osłabienie zapasów wroga. Zniszczcie wrogą kolumnę i ocalcie swoją – oto cel misji. 2 miejsce Аutor: aizenns Nagrody: 6 000 , tytuł w grze oraz maszyna premium do wyboru! Zalecenia autora Bardzo łatwo zniszczyć pojazdy, postarajcie się wzmocnić swoją kolumnę bądź umieścić ją w różnych miejscach. Spróbujcie udoskonalić tę misję według waszej opinii by móc umieścić ją w grze! Uruchom misję Następna misja również nie jest typowym PvP. Tym razem nie musicie przejmować punktów, a poruszać się wraz z nimi na dynamicznie zmieniającej się mapie. Miejcie pogląd na sytuację i nie siedźcie nerwowo za skałą, oczywiście jeśli nie macie za zadanie się bronić. 3 miejsce Аutor: GreatInka Nagrody: 4 000 , tytuł w grze oraz maszyna premium do wyboru! +4000 Zostanie rozważona do wprowadzenia do gry! Uruchom misję Misja przypomina typowe PvP, gdzie jedna drużyna broni się, a druga atakuje. Obrońcy muszą utrzymać kluczową pozycję, podczas gdy przeciwnik może ją przejąć tylko, gdy wcześniej zajmie dwie z trzech pozycji pomocniczych. Zajęte punkty pozostają pod władzą wroga, nie można ich odbić! 4 miejsce Аutor: RideR2 Nagrody: 2 000 , tytuł w grze oraz maszyna premium do wyboru! +4000 Zostanie rozważona do wprowadzenia do gry Zalecamy zapoznanie się z innymi pracami tego autora, warto! Uruchom misję W powietrzu nie ma budynków ani osłon, co może utrudniać stworzenie dobrej misji PvP. Rozwiązaniem tego problemu było w tym przypadku stworzenie atrakcyjnej walki w prawdziwym kotle, zawierającym nie tylko graczy, lecz również setki maszyn SI. Obydwie drużyny mają te same zadanie – zatopić flotę wroga! 5 miejsce Autor: reia2998 Nagrody: 1 000 , tytuł w grze oraz maszyna premium do wyboru! +4000 Zostanie rozważona do wprowadzenia do gry Pytanie: Kiedy ujrzymy misje w grze? Odpowiedź: Postaramy się już niedługo, lecz przedtem musimy dokładnie je sprawdzić oraz zoptymalizować. Jeszcze raz dziękujemy za nadesłane prace! Dzięki Wam serwis LIVE rośnie w zawartość z dnia na dzień. Nie wyrzucajcie swoich prac, rozwijajcie je nadal i użyjcie w przyszłych konkursach! Zespół War Thunder
 24. Nasi gracze od dawna mają możliwość rozgrywki w czołgach serii T-54, a już niedługo bo w aktualizacji 1.69 dołączy do nich następca, długo wyczekiwany T-55A! Historia▼ Czołg średni T-55 wszedł do służby w Związku Radzieckim na początku okresu Zimnej Wojny jako następca przestarzałego już T-54. Większość założeń projektowych sięgało źródła u poprzednika, wnosząc jedynie drobne poprawki. Pojazd nadal używał zawieszenia z T-54, zmieniono natomiast rozkład pancerza w związku z wprowadzeniem dodatkowego wyposażenia. Ze względu na to, że maszyna miała operować w warunkach zagrożenia bronią masowego rażenia, posiadała pancerz pokryty od środka materiałem przeciwradiacyjnym – spowodowało to również zwiększenie odporności na powstawanie odłamków na wskutek niepenetrujących strzałów oraz zmniejszenie stożka gazu pocisku HEAT. Ulepszono również działo, które odtąd miało stabilizację i nosiło oznaczenie D-10T2S. Wraz z postępem czasu coraz więcej przestarzałych T-54 było modernizowanych do wersji T-55, przez co można spotkać się z oznaczeniem T-54/55. Łącznie wyprodukowano ponad 12 tyś sztuk czołgów T-55 w różnych wariantach między latami 1958 a 1969. W War Thunder T-55A będzie przecierał dalsze szlaki wytyczone przez swojego poprzednika. Gracze doświadczą tej samej mobilności, lecz tym razem ze stabilizacją działa co pozwoli na szybkie ataki z flanki. Do dyspozycji zostanie oddany również nowy typ amunicji – BOPS 3BM-25 oraz KS 3BK-17. Pierwsza z nich to pocisk APDS-FS, a druga to HEAT-FS ze zmniejszoną szansą na rykoszet. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 Podsumowując, T-55 będzie doskonałym pojazdem do szybkich i groźnych ataków z flanki, tak jak jego poprzednik T-54, a stabilizacja z pewnością pokaże na co stać tego drapieżnika. Nowy czołg znajdzie swoje miejsce w drzewku w linii średnich czołgów już w aktualizacji 1.69! Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie!
 25. Czyli sądzisz, że w 5 minut potrafię nadgonić stronę EN i ich blogi? To miłe, ale tak szybki nie jestem.
 26. Pewnie tylko Niemców było stać na wlewanie oleju, ruskie jeździły na suchych trybach Niestety ale muszę Cię zmartwić, bo DM przekładni jest jeden dla wszystkich czołgów i posiada możliwość zapłonu. Wpływ na postrzeganie większej palności niemieckich czołgów wynika zapewne z tego, że skrzynka leży z przodu. Prawie każde przebicie dolnej płyty = zapłon. Np. T29 ma skrzynkę z tyłu, spróbuj mu strzelić w tyłek, również się zapali. A tam jest przekładnia, silnik jest głębiej, a to amerykański czołg!
 27. Olej w skrzynce przekładniowej można zapalić.
 28. Technikum. Na 4 roku mieliśmy do wyboru specjalizację.
 29. Operacje miałem, resztę też, w sumie wszystkie operacje na binarnych były, oprócz właśnie MiB - może nauczyciel pominął, skoro wycięli z egzaminu. A widzisz, ja nie miałem wcale HTML bo... To było w specjalizacji. A ja wybrałem systemy bazodanowe. Za to PHP/Javę trochę musiałem skubnąć, ale tylko minimum wiedzy. Na egzaminie pisemnym miałem właśnie proste skrypty i programy, ale na zasadzie "wskaż błędny skrypt / wskaż błędną linię" lub "podaj ile wyniesie wartość zmiennej X po Y cyklach" bądź też "wskaż skrypt który jest napisany w języku X". Generalnie same podstawy, chociaż niektóre algorytmy i pętle wymagały większej wiedzy (zazwyczaj ludzie popełniali pomyłki, bo nie wiedzieli czy wartość zwiększa się przed wejściem, czy po).
 30. Może jako ciekawostka, lub nauczyciel "starej daty"? Ja tego nie miałem, żadnych MiB nie pamiętam ze szkoły, za to operacje na bramkach NOR i tym podobnych chyba do końca życia nie zapomnę... Z drugiej strony miałem innego nauczyciela, co kazał nam programować na kartce, za każdy błąd ocena w dół. Na PC sobie chociaż skompilujesz i zobaczysz błędy, poprawisz i działa, a tak nawet głupiego średnika zapomnisz i klapa. Po prostu miał taki styl i odsiewał w pierwszym semestrze, przez niego 5 osób z klasy się wypisało. Również na egzaminie nie miałem MiB, za to z konwersji było kilka zadań na arkusz.
 31. Nawet w szkołach stricte informatycznych nie używa się już tych jednostek, podstawa programowa coraz bardziej ucina takie zagadnienia. Ja jeszcze pamiętam "ręczne" operowanie na bramkach logicznych na 0 i 1 (w sumie nie wiem komu to potrzebne, bo dzisiaj wszystko się kopiuje z internetu i modyfikuje, nikt od podstaw nie pisze) i późniejsze przeliczanie ich na inne systemy. Kilka roczników później już tego nie miało...
 32. Zawsze jakieś wytłumaczenie porażki. Na AB często jest "strzelił mnie przez murek", tylko znacznik widać przez murek i nie problem trafić.
 33. Czołg mogę polecić, opad ma spory, ale reload powoduje że nawet na Kursku da się wstrzelić.
 34. Na RB miałem max 10 fragów przy braku zgonów, bodajże Pz III N (ten z haubicą premium).
 35. Nierozważne, fakt.
 36. 14 fragów na czołgowym AB bez zgonu i nikt mnie nie nazwał oszustem, jeszcze za słabo?
 37. W lotniczych AB nie liczy się najwyższy BR w slocie, tylko średnia, na którą jest wzór. Więc różnica to cały czas maksymalnie 1.0. Pominę epitety, jeśli chcesz uzyskać odpowiedź to zachowaj kulturę.
 38. Wydarzenie jest dla "pływaków", jeśli ktoś nie ma wyższych er, to może wziąć udział takim słabszym. Pomyśl też o innych graczach. Gdyby nie było tego samolotu, to zaraz ktoś by narzekał, że są tylko mocne, a takich małych samolocików nie dają.
 39. Nie ma limitu na zmianę nicku, lecz tylko pierwszy raz jest darmowy.
 40. Nazwa konta łamała regulamin, dlatego została zmieniona. Przed zmianą pseudonimu na nowy zalecam przeczytanie regulaminu, by sytuacja się nie powtórzyła.
 41. A ja na He 51 strąciłem 3 samoloty, w tym 2 na raz Wiesz, ciężko by samolot o różnicy bagatela 2.4 BR nie był słabszy, właśnie po to jest klasyfikacja.
 42. A tak, o: przejmujcie i utrzymujcie strefy na wodzie poprzez wylądowanie w pobliżu lotniskowców.
 43. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 Od 12 maja 17:00 do 15 maja 09:00 Dostępne będzie wydarzenie „Pływaki”! Wykorzystajcie wszystkie umiejętności pilotażu – przejmujcie i utrzymujcie strefy na wodzie poprzez wylądowanie w pobliżu lotniskowców. Dostępne są tylko samoloty, które mogą lądować na wodzie, rzecz jasna! Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów. Dostępne maszyny:▼ OS2U-1 OS2U-3 PBY-5 Catalina PBY-5a Catalina He 51B-2/H BV 238 PBY-5a Catalina (ZSRR) МBR-2 Catalina Mk IVa (Brytania) Sunderland Mk IIIa Sunderland Mk V F1M2 H6K4 H8K2 H8K3 N1K1 Kyuofu Zespół War Thunder
 44. CANT Z.1007bis Alcione jest włoskim bombowcem średnim z okresu II Wojny Światowej. Trzysilnikowiec w konfiguracji tak lubianej przez Włochów nieco przypomina SM. 79 Sparviero, jednak przewyższa go niektórymi parametrami. Bombowiec CRDA CANT Z.1007 Alcione rodem z Włoch był używany głównie w pierwszej połowie II Wojny Światowej. Podobnie jak podstawowy konkurent, SM.79 Sparviero (wł. krogulec), „Zimorodek” również wyposażony był w trzy silniki. Historia▼ Prace projektowe ruszyły w 1935 roku, jednak prototyp wzleciał dopiero dwa lata później. Po wstępnej przedprodukcyjnej serii Z.1007 wprowadzono znaczne zmiany w płatowcu, przede wszystkim montując mocniejsze silniki. Nowa odmiana została wprowadzona do służby w 1939 roku pod oznaczeniem Z.1007bis i stała się najliczniej produkowaną wersją samolotu. W 1941 powstała późniejsza odmiana wyposażona w podwójne usterzenie pionowe. W 1943 powstała ostatnia modyfikacja, Z.1007ter z jeszcze potężniejszym silnikami i usprawnioną wieżyczką defensywną. Ogółem powstało 561 egzemplarzy Z.1007. CANT Z.1007 Alcione po raz pierwszy został wykorzystany bojowo w 1939 roku. 174 eskadra zwiadowcza prowadziła rozpoznanie i manewry dywersyjne u wybrzeży Brytanii. Pierwsze loty bombowe zaczęły się w 1940 roku, kiedy 2 listopada grupa dziesięciu Z.1007 zbombardowała greckie miasto Janina. Kolejne bombardowania greckich miast były okupione stratami wielu maszyn, bowiem obrona była zażarta. W latach 1941-42 Z.1007 wraz z SM.79 były wykorzystywane podczas oblężenia Malty. Jednak i tutaj straty były duże, włoskie bombowce zaprojektowane przed wojną nie mogły skutecznie oprzeć się atakom nowych brytyjskich Spitfire’ów Mk V. Po częściowej kapitulacji Włoch 3 września 1943 roku, Z.1007 które przetrwały znalazły się w rękach rządu Mussoliniego. Płatowce były wykorzystywane do 1944 roku, pomimo ich godnego pożałowania stanu technicznego, jednak wnet trafiły na złomowiska. Kilka późniejszych Z.1007 trafiło do Chorwackich Sił Powietrznych z Niemiec, gdzie samoloty były wykorzystywane jako maszyny treningowe. Płatowce spisano ze stanu w 1945 roku. Włoski CRDA CANT Z.1007 nie miał większego wpływu na przebieg II Wojny Światowej głównie z uwagi na niewielką liczbę wyprodukowanych egzemplarzy, nawet w porównaniu z SM.79 Sparviero. Zimorodek pozostał w cieniu Krogulca. Z.1007 przewyższa jednak SM.79 pewnymi właściwościami, stąd też z pewnością zasługuje na miejsce w War Thunder. W grze gracze na pewno docenią wytrzymałość płatowca, w końcu trzy silniki to więcej niż dwa, a także jego uzbrojenie: wielkokalibrowy karabin maszynowy Scotti-Isotta-Fraschini M1933 znajduje się w górnej wieżyczce, a pod kadłubem kryje się jeszcze KM Breda-SAFAT kalibru 12.7 mm. Wszystkiego dopełnia para KM-ów po bokach kadłuba. Z.1007bis Alcione przenosi ładunek do 1200 kg bomb. Właściwościami lotnymi Z.1007bis przypomina SM.79 Sparviero, zarówno pod względem rozwijanej prędkości, jak i zwrotności, na pewno więc będzie popularną maszyną. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 Do gry trafi para Z.1007: wcześniejszy Z.1007bis i późniejszy Z.1007bis ze zdwojonym usterzeniem pionowym. Oba trafią do podstawowych gałęzi włoskiego drzewka w aktualizacji War Thunder 1.69 Regia Aeronautica. Wypatrujcie nowości, by wiedzieć, co nasz zespół twórców gry ma w zanadrzu! Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie! Przedsprzedaż włoskich samolotów!
 45. Od 11 maja 15:00 do 25 maja 15:00 Zyskajcie dodatkowe przy płatnościach Razer zGold! Piloci i czołgiści! Od teraz przyjmujemy płatności zGold – wirtualną walutę dostarczaną przez Razera dla graczy. By uczcić wprowadzenie tej płatności przygotowaliśmy dla was specjalną ofertę. Jeśli nie wiecie o co chodzi, zapraszamy na ich stronę by zdobyć więcej informacji! Możecie zdobyć dodatkowe Złote Orły podczas zakupów w Sklepie Gaijin używając Razer zGold przy poniższych paczkach: 25,000 + 5,000 30,000 ZŁOTYCH ORŁÓW 20,000 + 4,000 24,000 ZŁOTYCH ORŁÓW 15,000 + 3,000 18,000 ZŁOTYCH ORŁÓW 10,000 + 2,000 12,000 ZŁOTYCH ORŁÓW 5,000 + 1,000 6,000 ZŁOTYCH ORŁÓW 2,500 + 500 3000 ZŁOTYCH ORŁÓW Od 11 maja 15:00 do 25 maja 15:00 Otrzymacie specjalne oznaczenie za dowolny zakup przy pomocy Razer zGold! Pamiętajcie, że bonus dotyczy tylko płatności z użyciem Razer zGold! Oferta nie dotyczy Japonii oraz Tajwanu. Wesołych zakupów! Zespół War Thunder
 46. Wyeliminowano błąd powodujący wyświetlanie blasku oraz cieni patrząc na słońce, gdy samolot znajdował się w chmurach. Łatka dotyczy wszystkich platform, o ile nie wykazano inaczej w rejestrze zmian. Powyższa lista obejmuje najistotniejsze zmiany wprowadzane wraz z nową wersją gry. Część zmian i poprawek może nie być wymieniona. Gra jest ciągle ulepszana, a część zmian może zostać wprowadzona bez przeprowadzania aktualizacji klienta.
 47. Wspomagaj się lornetką, wymaga nieco wprawy.
 48. Obstawiam nieznajomość regulaminu. Masz pytanie => PW do moderatora. Wyjaśni się sporo rzeczy. Zobacz nazwę tematu, jest to Denerwująca gra. Wiesz dlaczego tamten został zamknięty? Bo ostatnie kilkadziesiąt stron nie było na temat, zresztą jak tutaj. Wystarczyło kilka dni i mamy to samo, kłótnie, filmy, porady, znowu kłótnie, wyzwiska, znowu film jak ktoś dobrze gra, potem że ktoś nie umie grać, potem znowu kłótnie, o, znowu film. 99% zawartości tego tematu to przepychanki słowne między kilkoma graczami, nic więcej tutaj się nie dzieje.
 49. Panowie, wystarczy. Pod każdym artykułem historycznym toczą się te same wojenki. Temat nie może być otwarty, bo zaraz ludzie przekrzykują się. Rozumiem, że coś może mieć zły wydźwięk, ale ocenianie tamtych ludzi, którzy umierali za nas nie jest na miejscu i nie nam ich oceniać. Tak, na pewno oni wiedzieli, że nie warto iść na Berlin z Rosjanami, bo w sklepie nie będzie towarów na półkach... Na pewno gdy ginęły ich rodziny, bliscy, myśleli o czymś takim. Wtedy liczyły się inne wartości i ludzie mieli inny cel. Zamykam wątek, bo możecie tak dyskutować miesiącami o to co było lepsze, a i tak nigdy nie dojdziecie do porozumienia. Jeśli chcecie podyskutować o tym, która okupacja jest lepsza, piszcie do siebie prywatnie.
 50. Włoski szturmowiec nazwany po drapieżniku wzleciał nad teatry wojny już na początkowym stadium konfliktu. Pomimo jego skromnej historii bojowej Ba.88 mógł pokazać pazur w pewnych okolicznościach. Ba.88 Lince („lynx” – „ryś”) to włoski samolot szturmowy produkowany przez doskonale znany zakład Breda. Pierwszy lot odbył w październiku 1936 roku, a produkcja seryjna ruszyła trzy lata później. Historia▼ W domyśle samolot miał spełniać rolę ciężkiego myśliwca, lecz po wyposażeniu prototypu w uzbrojenie stało się jasne, że nadwaga skutecznie osłabi zdolności manewrowe rysia. Chrzest bojowy maszyna przeszła 16 czerwca, dokonując ataku na francuskie lotniska. Po zmasowanych nalotach przeciwko Francji, dywizjony na których wyposażeniu znalazły się Ba.88 zostały skierowane do Libii. Silniki Piaggio P.XI-RC40 nie były jednak przystosowane do operowania w wysokich temperaturach przy suchym i zapylonym powietrzu, co skończyło się totalną porażką. Po klęsce poniesionej w Libii, pozostałe Ba.88 nie były dłużej używane w walkach, a wysiłki poniesione na modernizacjach spełzły na niczym. Między 1939 a 1940 rokiem wyprodukowano 147 egzemplarzy, z czego 25 przerobiono na Ba.88M. Jednakże nie osiągnęły one gotowości bojowej, ponieważ w 1943 roku Włochy skapitulowały. W grze Ba.88 Lince ujrzy lepsze światło, a to za sprawą doświadczonych w bojach weteranów gry! Również zawodność silników rysia nie będzie stanowić problemu, co pozwoli na skupienie się na celach misji. Na uzbrojenie ofensywne Lince'a składają się trzy karabiny maszynowe Breda-SAFAT kalibru 12,7 mm, a do obrony służy wieżyczka skierowana do tyłu wyposażona w karabin kalibru 7,7 mm. Warto odnotować, że niewiele maszyn tej klasy wyposażonych jest w uzbrojenie defensywne, co powinno pozwolić na zwiększenie przeżywalności Ba.88. Gdy będzie to potrzebne, Linx może zabrać ładunek bombowy: 3x 50 kg, 3x 100 kg lub 2x 250 kg, co sprawi że piloci na pewno znajdą dla niego zastosowanie i przyjmą go z otwartymi rękoma. Wada w postaci nadwagi jednak pozostaje, więc pilnujcie by nie stracić napędu! Na jednym silniku raczej daleko nie zalecicie… Ostrożnie! Włoski szturmowiec zawita do gry w aktualizacji 1.69 Regia Aeronautica, a swoje miejsce odnajdzie w pierwszej erze drzewka rozwoju. Historia nie oszczędziła tej maszyny, lecz w grze zyska nowe życie, szczególnie dla fanów włoskiej myśli technicznej. Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie!
 51. Musisz mieć 3 erę w drzewku rozwoju, gdziekolwiek.
 52. Jak-3T ma inne działko od 9T, nie ma możliwości by niszczyć czołgi (z wyjątkiem lekko opancerzonych ciężarówek i otwartych przedziałów). Temu działku bardzo blisko do wersji z Migów-9/15, a więc broni przeznaczonej do strącania samolotów.
 53. Polska flaga nad Berlinem Jak zwykle bywa w historii II Wojny Światowej, większe operacje prowadzone przez aliantów zachodnich bądź sowietów nie mogły obejść się bez polskiego wsparcia. Tam gdzie zawodzili inni, Polacy byli klinem, torującym drogę pozostałym siłom sprzymierzonych. Wiele bitew potwierdza tę tezę. Choćby Falaise czy Monte Cassino. Ale nie tylko na zachodzie Polacy byli tymi, którzy pierwsi rwali się do walki, oj nie. Jako, że kolejny raz obchodzimy rocznicę zakończenia II WŚ, nasz zespół postanowił potwierdzić tę tezę również dla frontu wschodniego i to nie przy byle bitwie o Lenino, ale przy ostatniej operacji prowadzonej na wschodnim froncie: operacji berlińskiej. Siły Ludowego Wojska Polskiego wchodziły w skład 1. Frontu białoruskiego – dobrze znana 1. Armia LWP oraz 1. Samodzielna Brygada Moździerzy, podlegająca dowództwu 47. Armii. Naczelny Dowódca LWP – Michał Rola Żymierski Wiadomo, że zdobycie Berlina miało nie tylko cel strategiczny, ale również propagandowy. Dlatego zdobywca stolicy III Rzeszy z pewnością stałby się bardzo poważaną i wielbioną osobą. Żukow, stojący na czele 1. Frontu białoruskiego był niewątpliwie pretendentem do tego tytułu, ale na horyzoncie pojawił się inny zawodnik. Iwan Koniew prowadzący 1. Front ukraiński mimo znacznej odległości miał do pokonania mniej przeszkód. Ostatecznie wygrał Żukow, ale przez ambicję poniesione zostały zdecydowanie większe straty. Ale trochę od tematu odskoczyliśmy. Ostatecznie kosztem dużych strat przełamane zostały siły Niemców na wzgórzach Seelow i ofensywa mogła w końcu ruszyć. Pierwsze siły pojawiły się w przedmieściach Berlina, po czym przy morderczym ostrzale i podczas wyniszczających walk ulicznych dążących do zamknięcia kotła berlińskiego, wreszcie pierwsze siły radzieckie weszły do miasta. Nie jest to do końca prawda, bo owszem, pierwszymi siłami, które weszły do stolicy były elementy 47 Armii... Tak. Dobrze myślicie. Pierwsza 24 kwietnia do Berlina weszła 1. SBM. Tutaj też jak widać Polacy byli przodem. Cała 47 Armia ruszyła następnie w stronę Spandau, a następnie 1 SBM wysłana została do wsparcia w przejmowaniu przedmieść oraz zabezpieczeniu Poczdamu. Pozycje oraz kierunki ataku sił polskich oraz radzieckich Ostrzał wzgórz Seelow z dział Zis-3 podczas operacji 1. Armia LWP osłaniała północne skrzydło Frontu. W dniach 24 i 25 kwietnia przeprowadzili wraz z siłami 3. Armii Uderzeniowej natarcie przez Kanał Hohenzollernów, odpychając Niemców od Berlina, równocześnie dając możliwość 2. Armii pancernej przeskok do Spandau, co pozwoliło na domknięcie kotła. Czołgi T-34-85 Po operacji wydzielono 1. Dywizję Piechoty, 2. Pomorską Brygadę Artylerii Haubic oraz 6. Warszawski Samodzielny Zmotoryzowany Batalion Pontonowo – Mostowy do udziału w szturmie na centrum Berlina. 30 kwietnia Polacy dołączyli do sił w mieście i rozpoczęli atak z kierunku zachodniego i północno – zachodniego w stronę parku Tiergarten i Politechniki. Po przedostaniu się do parku ruszyli w stronę Bramy Brandenburskiej, gdzie połączyli się z elementami 8 Armii Gwardyjskiej. Dorobek sił polskich był niemały. Zajęcie większości budynków Politechniki, kilku kompleksów fabrycznych i stacji metra zwieńczono w końcu umieszczeniem polskiej flagi na kolumnie zwycięstwa 2 maja. Nieco później pojawiła się także razem z radzieckim sztandarem na Bramie Brandenburskiej. Niewyjaśnioną sprawą do dzisiaj jest flaga na Reichstagu, chociaż jest wiele przesłanek, że faktycznie Polacy byli pierwsi, którzy flagę tam umieścili. Tym niemniej jak widać, nie tylko na zachodzie, ale również i na wschodzie Polacy byli szpicą, która torowała drogę siłom sojuszniczym. Dlatego ten artykuł dedykuję swojemu dziadkowi, Michałowi Martyniakowi, który należał do tej szpicy, jako działonowy 1. SBM , oraz wszystkim tym, którzy sami, lub których krewni walczyli i ginęli nie tylko w Berlinie, ale na każdym froncie II WŚ. To jest Wasze święto i mimo, że ten czas jest czarną kartą w historii świata, to wy budowaliście i nadal tworzycie świat, w którym żyjemy. Dlatego wyciągajmy wnioski z historii i nie popełniajmy więcej tych samych błędów, bo mimo, że to radosne święto, było jednak okupione ofiarą niezliczonej rzeszy ludzi. Autor: Piotr Korzeniowski, Polski Dział Historyczny War Thunder Student Technologii Chemicznej na Politechnice Poznańskiej. W wolnym czasie czynnie uczestniczy w życiu uczelni, z zamiłowania dziennikarz, militarysta i pasjonat historii XX wieku. Na jego historyczne upodobania miały wpływ książki, głównie dotyczące uzbrojenia oraz maszyn Państw Osi. W wolnych chwilach pisze własną książkę, recenzje znanych i nieznanych lektur, jest operatorem i reporterem mediów studenckich.
 54. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 Wojownicy! Dzisiaj świętujemy Dzień Zwycięstwa. Nie przegapcie swojej szansy na udział w specjalnych wydarzeniach oraz na zdobycie słynnej broni – Katiuszy MLRS BM-13 na podwoziu US6! Od 6 maja 13:00 do 10 maja 13:00 Oręż zwycięstwa! Legendarna Katiusza jest do zdobycia. Jesteście gotowi? Więcej informacji → Od 8 maja 13:00 do 10 maja 13:00 Oznaczenie „Gwiazda zwycięstwa” Za każde trzy bitwy rozegrane przy pomocy pojazdów ery 3 lub wyższej z aktywnością ponad 70% otrzymacie specjalne oznaczenie. Od 8 maja 13:00 do 10 maja 13:00 Finał Kronik War Thunder Gracze którzy ukończyli zadania czołgowe 8 maja otrzymają dekorację 3D PPsZ 1942. Od 5 maja 13:00 do 10 maja 13:00 Zniżki do 50% w grze oraz na oficjalnej stronie 30% zniżki na wszystkie alianckie maszyny, w tym premium. 50% zniżki na konto premium trwające 90 oraz 365 dni. Specjalne zestawy ze zniżką 50%. Więcej informacji → Od 7 maja 17:00 do 10 maja 13:00 Wydarzenie PvE – Zdobycie Berlina W misji PvE waszym zadaniem będzie zniszczenie wojsk broniących Reichstagu. Podążajcie za wytycznymi i zdobądźcie Berlin! Szczegóły misji▼ Wydarzenie można znaleźć w zakładce „Wydarzenia i Turnieje” Każdy gracz otrzyma: Т-34-85 (D-5Т), Т-34-85, Su-85M, IS-2 mod. 1944. Misję możecie rozpocząć każdym czołgiem oprócz IS-2, który będzie dostępny po zdobyciu odpowiedniej ilości punktów. Wydarzenie będzie dostępne przez okres obchodzenia święta. Wydarzenie nie jest dostępne dla graczy PS4. Liczba sesji jest ograniczona, co może wydłużyć czas oczekiwania. Łącznie udział może wziąć 4 graczy. By wziąć udział musisz posiadać chociaż jeden czołg Ery IV. Za zwycięstwo otrzymasz specjalny baner: Od 5 maja 17:00 do 10 maja 13:00 Turnieje z okazji Dnia Zwycięstwa Wszyscy gracze którzy osiągnęli 3 erę w drzewku rozwoju otrzymają dwa bilety po 60 bitew na udział w turniejach. Dodatkowo jeśli zdobędziecie wysokie wyniki otrzymacie: Top 200 czołgistów Top 200 pilotów Pojazd premium SU-76M Samolot premium I-301 Więcej informacji →
 55. Od 5 maja 17:00 do 10 maja 13:00 Piloci i czołgiści! Z okazji Dnia Zwycięstwa przygotowaliśmy specjalne turnieje dla was, zapraszamy do wzięcia udziału! Wszyscy gracze którzy osiągnęli 3 erę w drzewku rozwoju otrzymają dwa bilety po 60 bitew na udział w turniejach. Nagrody Bądź jednym z 200 najsilniejszych pilotów, a otrzymasz samolot I-301. Za bycie najlepszym czołgistą zostaniesz nagrodzony działem samobieżnym SU-76M. Za każdy 3 zwycięstwa otrzymasz oznaczenie „Gwiazda Zwycięstwa”. Za każde 5 zwycięstw otrzymasz „Trofeum Zwycięzcy” zawierające jedno z poniższych: Turniej czołgowy: Turniej lotniczy: Działo samobieżne premium SU-76M; Losowy kamuflaż na pojazd biorący udział w turnieju; 3 Zapasowe użycia na pojazd biorący udział w turnieju; Bonusy 30% SL oraz PB ; Samolot premium I-301; Losowy kamuflaż na samolot biorący udział w turnieju; 3 Zapasowe użycia na samolot biorący udział w turnieju; Bonusy 30% SL oraz PB ; Zasady Turniej dostępny w Trybie Zręcznościowym. Jedno odrodzenie w turnieju lotniczym. Trzy odrodzenia w turnieju czołgowym. Dozwolone są drużyny. Każdy gracz, który osiągnął 3 erę otrzyma bilety na obydwa turnieje. Turnieje są niezależne, na każdy z nich otrzymacie bilet o wartości 60 bitew. Każda bitwa zużywa 1 wejście niezależnie od wyniku końcowego. Pierwszych 200 graczy otrzyma nagrody. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w przeciągu tygodnia od zakończenia turniejów.
 56. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 Chcecie zdobyć te nagrody! Nim nadejdzie 9 maja, a raz z nim świętowanie Dnia Zwycięstwa, będziecie mogli wykorzystać swoje umiejętności, by walczyć w chwale i zdobywać nagrody godne zwycięzców! Kroniki II Wojny Światowej właśnie się rozpoczęły! Od 14 kwietnia 17:00 do 10 maja 15:00 Wygrywajcie w bitwach i zdobywajcie niespotykane dotąd maszyny premium i inne nagrody! Otwórz kalendarz kronik DLA CZOŁGISTÓW DLA PILOTÓW Matilda ZiS-96 A33 Excelsior PV-2D Harpoon Jak-3Т Model w trakcie tworzenia. Jak zdobyć: Za zdobycie 6 Nagród Kronik dla czołgistów Za zdobycie 11 Nagród Kronik dla czołgistów Za zdobycie 6 Nagród Kronik dla pilotów Za zdobycie 11 Nagród Kronik dla pilotów Dowiedz się więcej o maszynach:▼ Pierwsze dostawy czołgów brytyjskich czołgów Matilda dla ZSRR w ramach programu pożyczki-dzierżawy wykazały słabość armaty 2-funtowej. Radzieccy inżynierowie próbowali pozbyć się problemu, montując armatę ZiS-5 kalibru 76 mm, specjalnie dostosowaną do wieży brytyjskiego czołgu. Wkrótce i wy się przekonacie, jak sprawuje się Matilda z działem niczym z KW-1! Ciężki brytyjski czołg szturmowy miał być uniwersalną maszyną, przewyższając Churchilla pancerzem, a lżejszego Cromwella mobilnością. Wystarczy dodać wyśmienitą brytyjską armatę kalibru 75 mm, a powstanie jeden z najlepszych czołgów w grze, jeśli chodzi o swoją erę! Dwusilnikowy szturmowiec w służbie US Air Force, który był produkowany pod koniec wojny. Wytrzymały, nieustępliwy i zwrotny jak na swoje przeznaczenie samolot przenosi pokaźny ładunek bomb, rakiet, a nawet i torpedy! W tej maszynie konstruktorzy postawili na uzbrojenie ofensywne, gdyż w nosie maszyny kryje się aż 8 browningów. Radziecki myśliwiec wyposażony w działko kalibru 37 mm i parę działek kalibru 20 mm jest w stanie w mig wystrzelić kilogramy ołowiu, znacznie więcej od maszyn z Niemiec i krajów Sprzymierzonych. Niezwykłe połączenie wspaniałych osiągów z gargantuicznym uzbrojeniem tworzy nową gwiazdę na niebie w War Thunder! Pozostałe nagrody: Szczęki Potwora Szczęki Tygrysa Szczęki Rekina Szczęki Dzika Szczęki Krokodyla StG 44 Typ 100 Lanchester Mk 1 M3 „Grease gun” PPSz-42 Trofeum Kronik Każde trofeum zawiera jedno z poniższych: « Karta bonusowa 100-900% Karta bonusowa 100-900% Losowy talizman dla maszyny II-IV ery Losowe malowanie dla maszyny II-IV ery 10 ponownych użyć maszyny II-IV ery 5 Unikalnych oznaczeń Szczęki 5 dekoracji 3D Karabiny i pistolety maszynowe Jak zdobyć: Za każde 2 Nagrody Kronik dla czołgistów i pilotów Za każde 3 Nagrody Kronik dla pilotów Za każde 3 Nagrody Kronik dla czołgistów Jak zdobywać Nagrody Kronik II Wojny Światowej By zdobywać nagrody, należy brać udział w stadiach wydarzenia Kroniki II Wojny Światowej i wypełniać nagradzane zadania. Wystarczy ukończyć 3 wybrane zadania z 5 możliwych. Zadania dla czołgistów do wykonania w pojazdach: Zadania dla pilotów do wykonania w samolotach: Zniszcz 40 wrogów (x2 BR, x3 BS); Zdobądź osiągnięcie Pomocna dłoń, pomagając w niszczeniu wrogów kompanom z oddziału 5 razy; Wygraj 10 razy z aktywnością przynajmniej 70%; Czterokrotnie ukończ bitwę na pierwszym miejscu tabeli wyników (przy wygranej bądź przegranej); Zniszcz 12/6/3 przeciwników w jednej bitwie (odpowiednio BZ, BR, BS) dowodząc pojazdem. Zniszcz 30 wrogów (x2 BR, x3 BS); Zdobądź osiągnięcie Pomocna dłoń, pomagając w niszczeniu wrogów kompanom z oddziału 4 razy; Wygraj 10 razy z aktywnością przynajmniej 60%; Czterokrotnie ukończ bitwę na pierwszym miejscu tabeli wyników (przy wygranej bądź przegranej); Zniszcz 10/3/2 przeciwników w jednej bitwie (odpowiednio BZ, BR, BS) lecąc samolotem. Warunki: Zadania można wypełniać w bitwach w ramach wydarzenia Kroniki II Wojny Światowej, widocznych w zakładce Wydarzenia i turnieje. By zdobyć Nagrodę Kronik, należy wypełnić 3 z 5 zadań dla pojazdów lub samolotów. Każde stadium jest aktywne przez 2 dni, a trzeciego dnia o godzinie 13 pojawia się nowe. Nagrody Kronik wyróżnione na złoto w menu gry uznawane są za wypełnione. By zdobyć czołg należy zgromadzić odpowiednią liczbę nagród Kronik dla czołgistów, a by zdobyć samolot należy zgromadzić odpowiednią liczbę nagród Kronik dla pilotów. W sklepie w grze można kupić nagrody Kronik za stadia, które się przegapiło wcześniej. Progres można śledzić w zakładce Osiągnięcia → Kroniki II Wojny Światowej.
 57. Stworzony w 1930 roku Martin B-10B w testach osiągał niebagatelną prędkość 333 km/h, dzięki czemu mógł wyprzedzić wiele popularnych wówczas dwupłatowców. Projekt był takim sukcesem, że Martin otrzymał prestiżową nagrodę Coiler Trophy za wkład w rozwój lotnictwa, a amerykański rząd zamówił najpierw 48 maszyn, a potem złożył jeszcze kilka sporych zamówień. Do połowy lat 30. Martin B-10B i B-12A tworzyły rdzeń amerykańskich sił bombowych. Wnet jednak w wyścigu o technologiczną przewagę pojawili się jeszcze bardziej zaawansowani zawodnicy. Myśliwce zyskiwały na prędkości, a B-10B został metaforycznie przyćmiony nim jego farba straciła połysk. Od 1937 B-10B były zastępowane przez nowocześniejsze Boeingi B-18 Bolo. Ten bombowiec brał udział w wojnie, bowiem był wykorzystywany w kilku skrzydłach bombowych na Filipinach. Ale i B-10B miał okazję się wykazać, gdyż eksportowe wersje były wykorzystywane w Holenderskich Indiach Wschodnich, Chinach i Tajlandii zarówno w lokalnych konfliktach, jak i drugowojennych walkach. Pobierz | 1280x1024 | 1920x1080 | 2560x1440 W War Thunder B-10B trafi do I ery amerykańskiej linii bombowców. Osłonięte stanowisko strzeleckie na dziobie i spora owiewka grzbietowej wieżyczki nadają maszynie charakterystyczny wygląd. Co ciekawe, wskaźniki temperatur głowic silnika oraz oleju były zamontowane bezpośrednio na gondolach silników, aby je odczytać pilot wyglądał na boki. Jak na swoją erę, B-10B ma wyśmienitą prędkość maksymalną i może uciec niektórym wrogim myśliwcom, jednak nie wszystkim. Do podjęcia równej walki przyda się uzbrojenie: karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm, jeden w dziobie, jeden z tyłu i ostatni w stanowisku na spodzie kadłuba. Martin B-10B może przenosić bomby 250-, 500-, 1000- i 2000- funtowe, a maksymalna masa ładunku bombowego to właśnie 2000 funtów (nieco ponad 900 kg). Krzepki bombowiec wnet zawita do gry w nadchodzącej aktualizacji, więc baczcie na nowości, mamy jeszcze sporo do zaprezentowania! Zespół War Thunder Poprzednie Blogi Deweloperskie!
 58. Nie ma tematu, więc zakładam! Taktyka raczej oczywista, strzelić i nie dać się trafić, ale... Mam dylemat w sprawie amunicji. Na razie i tak jest pełny stock, ale jakiej Wy używacie? Z wkładką wybuchową, APCR, czy może HEAT?
 59. Maszynka mocna, wytrzymała, dużo bomb, karabinów.