Kamil6431

Member
 • Content count

  188
 • Joined

 • Last visited

medal

Community Reputation

132 Neutral

1 Follower

About Kamil6431

 • Rank
  Warrant officer
 • Birthday 03/31/1998

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Poland

Recent Profile Visitors

1,815 profile views
 1. Nigdzie nie pisałem, że jestem pro uber graczem, znam swoje mizerne możliwości i błędy Chodzi mi o to, jak bardzo znerfiony został względem tego, co było 2 miesiące temu.
 2. W sumie masz rację. Zmieniłem słowa na "g" na ich niewulgarny odpowiednik na "k", coby nie było że wulgarnie
 3. Gorsze egzemplarze odnawiali, ten jest wręcz w pięknym stanie. - Wyraża więcej niż tysiąc słów
 4. Wróciłem sobie z SB na RB (GF) i wziąłem go na GF RB, żeby mieć czym latać. 2 miesiące temu był całkiem ok, miał wady i zalety, ale był bardzo przyjemny. Teraz lata jak kał wystrzelony z procy, skręca gorzej jak kał w ściekach i w sumie strzela kałem. 20-30 trafień z 20mm jest niczym, wraży samolot dalej sobie leci i ma nas tam, skąd kał (nie MiG, a taki zwykły) wychodzi. Taka sama sytuacja jest z 37mm (czy to AP czy HE). Skręcanie trwa pół bitwy, już nie wpomnę o jego odporności... Niby fajnie, ktoś puszcza nam serię po skrzydle, ale żyjemy, jesteśmy sterowni więc lecimy na lotnisko. Komedia zaczyna się gdy jesteśmy niedaleko lotniska, samolot magicznie przestaje być sterowny, już nie wspomnę o próbie podejścia do lądowania... Klapy urywa przy 430 km/h, 2 miesiące temu spokojnie wytrzymywał 470 km/h... Dostał mega nerfa... Wspomnę tylko, że samolot prawie wymaksowany, nawet mam więcej modułów niż 2 miesiące temu... Mam tylko nadzieję, że MiG-15 będzie lepszy. Serdecznie nie polecam.
 5. Bierz Gothica Co do fps u mnie też się pogorszyło, na Tunezji szybki obrót kamery przycina nieco obraz, ale za to internety są ok (UPC Śląsk).
 6. Skoro już o Francji mowa, to mogliby dodać taki fajny bajer używany np. w Wojsku Polskim - te niewielkie flagi na wieży, wskazujące czym uzbrojony jest czołg (czerwony amunicja ostra, zielony ćwiczebna). No i przykładowo na poligonie testowym byłaby zielona flaga, a w bitwach czerwona (nie licząc Francji, która wszędzie miałaby białą flagę )
 7. Turcja na pewno z chęcią przytuli tereny Syrii, pewnie jedyne co ich blokuje to obecność i pomoc Rosji w Syrii. Zresztą i tak tureckie wojsko prowadzi działania zbrojne na terenie Syrii, jak to mówią, żeby walczyć z ISIS. Wyszli też z inicjatywą stworzenia stref bezpieczeństwa na terenie Syrii, oczywiście ta cała koalicja i syryjscy rebelianci są za, przeciwko był ONZ i Syria. Zresztą dla Syrii każdy potencjalny wróg mniej to dar z nieba, bo walczą już z ISIS, rebeliantami, a teraz dochodzi do incydentów z udziałem Izraela...
 8. Bardzo mądre posunięcie ze strony Rosji. Szkoląc Kurdów automatycznie zapewniają SAA bezpieczeństwo, bo tworzą z terenów zajętych przed Kurdów bufor między Turcją a Syrią. Zresztą niedawno chyba były informacje, że tereny odbite przez SAA z rąk ISIS mają trafić do Kurdów.
 9. Zwracaj też uwagę na tytuły graczy (te dopiski pod nickiem). W bitwach czołgowych możesz zdobyć tytuł Czołgisty, Pancerniaka i Postrachu Czołgistów (kolejno 100, 5000, 10000 fragów). Więc jeżeli widzisz kogoś z tytułem Czołgista, możesz śmiało podejrzewać, że ma mniej doświadczenia niż ktoś z tytułem Pancerniaka czy Postrachu Czołgistów. Wiadomo, nie każdy te tytuły ustawia, ale jeżeli już są ustawione, to warto zwrócić uwagę.
 10. Teoretycznie L15A3 powinien zadawać większe obrażenia, bo kaliber większy i sam pocisk większy, APFSDS jest raczej cieńszy niż APDS. W praktyce walka APDS/APFSDS wygląda tak samo, trzeba trafiać we wrażliwe punkty, różnić się może jedynie ilość odłamków, ale i tak raczej nie są to jakieś duże różnice. Tutaj musiałby potwierdzić ktoś, kto ma T-62 i Chieftaina - ja ze swoich obserwacji stwierdzam, że Chieftain strzelający we mnie robi podobne obrażenia co ja strzelając w niego.
 11. Aż mi się przypomnieli 4 pancerni i pies, gdzie Pantery były grane przez ISy No ale traktorek się gibie realistycznie
 12. A dokładniej 115mm U-5TS "Młot", zindeksowana przez rosyjski Departament Obrony numerem 2A20. Rozegrałem T-62 jakieś na oko ~50 bitew i mogę stwierdzić, że to działo jest genialną nagrodą za męki przeżyte na 100mm z T-54. Nie żeby ruska 100 była zła, ale na V erze niedomaga (dochodzi też wysoka cena za APDS), za to 115mm jest świetna. Najnowocześniejsze pociski APFSDS, najwyższa prędkość wylotowa (1650 m/s), najlepsze pod względem penetracji HEATFS (440mm) i stabilizacja. Do minusów można zaliczyć długie przeładowanie - ze względów na konstrukcje T-62, oraz to, że na stockowym czołgu pociski lubią czasami uciec tam, gdzie nie chcemy. Plusem który może okazać się ważny w przyszłości jest to, że armata została przystosowana do strzlania za pomocą ppk, a gama pocisków (kierowanych jak i niekierowanych) jest dość pokaźna. Jako ciekawostę można dodać to, że istniał też pocisk rodzaju szrapnel (z ang. shrapnel), który w WT widoczny jest tylko na I erze.. Osobiście z chęcią podejmę się stworzenia takiego spisu radzieckich dział, bo tylko na nich jako tako się znam i tylko to drzewko mam wybadane.
 13. To, czy czołg tafiony HEATem wybuchnie, jest (praktycznie, a nie technicznie rzecz biorąc) kwetsią szczęścia. Tym bardziej w erze ppk których nie powstrzymuje nawet pancerz reaktywny. Oczywiście, są przypadki które przytoczyłeś, ale nie możesz zapominać o przypadkach, które nie zakończyły się zbyt kolorowo (T-80 w Czeczeni, Abramsy i T-72 na Bliskim Wschodzie). Przy aktualnych systemach kierowania ppk, trafić w skład amunicji nie jest ciężko, a w przypadku Abramsa wystarczy, że właz oddzielający załogę od amunicji jest otwarty i już nie jest różowo. Zresztą mimo zasady działania pocisków/głowic HEAT, która na papierze (przynajmniej dla mnie) wyglądają dziwnie, czołowe armie świata coraz bardziej przywiązują wagę do ochrony swoich pojazdów i rozwijania samych w sobie pocisków/głowic. Doskonałym przykładem są rosyjskie systemy Arena i Afghanit, czy chociażby modyfikacje Abramsów do wersji A2 sep v2/3. Widać, że HEATy odgrywają dużą rolę, więc jest się czym przejmować.
 14. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale nie odnoszę się do ludzi którzy tutaj piszą, a konkretnie do Kowana, bo nie rozumiem co go tak śmieszy i czy widzi w tym coś złego. Podejrzewam, że nie wiesz co Kowanowi w głowie siedzi, więc jednak proponowałbym poczekać na jego odpowiedź...
 15. No tak, bo to przecież wina gracza, że ppk z IT-1 nie potrafi spenetrować górnej płyty Leoparda, albo to, że Kugelblitz jest w stanie przeżyć wybuch 1 tonowej bomby która wybucha metr od niego. Narzekać trzeba, bo gdyby nikt nie narzekał, to twórcy mieliby całkowity monopol, a tak społeczność ich w pewnym stopniu ogranicza. BTW dobry gracz nie musi się chwalić tym, że jest dobry. Nie zorum mnie źle ani nie obraź się, ale takie chwalenie się jakim to się jest pro uber graczem z perspektywy kogoś, kto Cię nie zna, wygląda na usilne dowartościowywanie się. Czy w graniu jedną nacją jest coś złego, że nazywa się ich nubami? Wady czołgów można też doskonale poznać walcząc przeciwko nim.
 16. Antywirus to podstawa, tym bardziej jeżeli korzystasz z banku przez internet. Masz wygenerowany link do launchera, powinien Ci zadziałać: https://aws-yup3.gaijinent.com/wt_launcher_1.0.1.762.exe
 17. Ranking tego pokroju można wsadzić sobie między gacie, bo jest to Twój ranking, w którym ułożyłeś sobie działa według własnego widzimisię. Żeby zrobić porządny i obiektywny ranking dział, musiałbyś uwzględnić i przedstawić wszystko, a nie tylko własne odczucia z gry. Pociski/prędkości pocisków/arsenał pocisków, dodatki w postaci stabilizacji, podzielenie tego na ery itp. Co najważniejsze, trzeba napisać te dane, a nie rzucić tylko kaliber i nację. Aż mi zrobiłeś smaka na zrobienie rankingu radzieckich dział. Jak już wrzucasz taki własny ranking, to nie zapomnij napisać, że jest to ranking wg Twojej opinii i uznawaj go za jeden z najbardziej rzetelnych dla Ciebie, a nie ogółem. Bo czyjaś opinia, a opinia kogoś innego, suche fakty czy statystyki to coś całkiem odmiennego.
 18. Jedyne zdjęcia, a raczej obrazki jakie osobiście na szybko znalazłem. Barwami mniej więcej pasuje do tego, co w WT nazywają trójbarwnym kamuflażem pustynnym, do kupienia za złote wrony. Chociaż realnego zastosowania tego kamuflażu nie szukałbym jako pustynnego. Nie zmienia to faktu, że darmowa dwubarwna wersja pustynna raczej nie powinna pojawiać się w radzieckich maszynach, może jedynie poza zimnowojennymi, gdzie faktycznie występowały chociażby na uzbrojeniu innych armii.
 19. Mi to bardziej wygląda na minę, niż na bombę, stąd taka fala uderzeniowa. Oczywiście klasyka gatunku pasuje tutaj idealnie:
 20. Powitać. Na początek musisz zdecydować, na jakim trybie chcesz grać. Jeżeli szukasz realizmu, to od razu uciekaj na bitwy realistyczne, które aktualnie są dobrze przystosowane na nowych graczy. Rozgrywka jest nieco mniej chaotyczna niż zręcznościówki, poprawkę na odległość musisz obliczać sam, a wrogowie nie są oznaczeni na czerwono (oznaczeni są tylko sojusznicy) - tutaj warto dodać, że między czołgami friendly fire jest wyłączony, więc nawet jak się pomylisz/nie zauważysz znacznika sojusznika i strzelisz do swojego, to nie stanie się nic złego (to zdarza się dość często, ponieważ jako nowy gracz pewnie nie znasz sylwetek czołgów wroga). Jeżeli nauczysz się kto jest wróg, a kto swój, znajdziesz maszynkę w której czujesz się dobrze, możesz próbować sił na symulacji (zero znaczników, sam musisz rozpoznać kto jest wrogiem, a kto sojusznikiem). Problemem symulacji jest dziwny system losowania, ponieważ nie działa tak jak na AB/RB, bo dołączasz do jednego z dwóch wydarzeń, które mają z góry narzucone maszyny i strony, a 'sety' maszyn powtarzają się co dwa dni. Najlepiej oczywiście spróbować każdego trybu na własnej skórze i wybrać ten, który będzie pasował Tobie. Żeby oszczędzić orłów i Twojej cierpliwości, warto żebyś przeczytał poradnik dotyczący amunicji, bo nie liczy się tylko penetracja. (cześć z zimnowojennymi pociskami na razie Ci się nie przyda (może, że na czołgu premium) i może służyć raczej jako ciekawostka) Ważnym też jest ogarnięcie slotów na pojazdy tak, żeby w przyszłości nie tracić orłów na niepotrzebne szkolenie załogi. Teraz może Ci się wydawać, że to głupie, bo koszty szkolenia załóg są śmiesznie małe, ale na wyższych erach to już są większe sumy. Jak dla mnie przechodząc na 2 erę warto ustalić, który slot będzie "głównym" slotem, z którego będziesz korzystał najczęściej i w którym będziesz umieszczał najlepsze pojazdy. Slot którym grasz najwięcej zdobywa najwięcej doświaczenia, przez co załoga jest lepsza. Później możesz ustalić sobie slot który będzie odpowiadał za drugi rzut, za samolot (jeżeli tryb realistyczny i jeżeli masz zamiar z niego korzystać) i za maszyny przeciwlotnicze. Co do ekip - ludzie powiadają, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Jest w tym trochę prawdy, bo więcej satysfakcji da Ci poszukanie odpowiedzi, testowanie i sprawdzanie, niż podsunięcie odpowiedzi pod nos. Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz zadawać pytań, bo forum do tego służy i jest pełno ludzi którzy Ci pomogą. Chwała Ci jako nowemu graczowi za to, że odwiedziłeś forum, bardzo dobre posunięcie na początek gry.
 21. Jeżeli nie straszne Ci tracenie czasu na ponowną instalację, to odinstaluj grę za pomocą Revo Uninstaller (tak, żeby żadne wpisy nie zostały, instrukcje co i jak są w internecie, tylko klikać ostrożnie bo da się tam popsuć parę rzeczy) i zainstaluj WT ponownie.
 22. Na T-62 i IT-1 działa wyśmienicie, z tym, że mają dwuosiowe stabilizatory, a wg changeloga M5A1 ma tylko jednoosiowy. Żaden problem.
 23. Dla tego pisałem, żeby pominąć te pseudo mapy. Na SB na mapach naprawdę dużych (El Alamein, Las Hurtgen, czy nawet Europa Wschodnia gdzie spawny są rozciągnięte) może by się przyjęło, bo odległości są naprawdę duże. Co do RB możesz mieć rację, że nieco to przesadzone, bo tam te mapy jednak są mniejsze niż na SB. Oczywiście, zawsze znajdzie się obejście, ale chyba lepsze to niż nic.
 24. Nie ma się co dziwić, że niemieckie maszyny takie słabe staty mają. Banda Wittmannów wciąż przekonywana o swojej cudownej broni wchodząc do bitwy wyłącza myślenie. Widzę to codziennie na V erze (SB) - bo Niemec zdziwiony, że jak sobie Leopardem/Panterą II stanął na samiutkim środku pustyni to po 5 sekundach dostał kilka pocisków na siebie i nawet nie wiadomo kto i kiedy go zabił. Grają jeżdżąc na pałe, zamiast wykorzystać zalety swoich pojazdów. Podobnie było kiedyś z Tygrysem II na RB, wszyscy tak pewnie nim wyjeżdżali, po czym dostawali buły od pojazdów ze 152mm i 122mm. IT-1 57% WR na RB, na SB rozegrałem ledwie parę bitew. T-54 '49 67% WR na SB Gram rozważnie, nie jeżdżę na pałe, wiem w co celować i z jakiej amunicji strzelać. Głównie chodzi o nieszarżowanie, a Leopardem pewnie kusi szarżować, bo ma prędkość i obrót wieży.
 25. To już lepiej ten czas nieśmiertelności zwiększyć do 30 sekund, a wrogów będących przykładowo 1km od spawna (poza tymi małymi pseudo mapami) oznaczać w jakiś wyraźny sposób? Na AB niech to będzie permamente podświetlenie na jakiś jaskrawy kolor, a na RB/SB na przykład świeca dymna/raca w miejscu, gdzie stoi czołg. Jeszcze + dla lotnictwa, bo taki delikwent jest pieknie oznaczony, a czołg spawnując się od razu wie, gdzie jest wróg.
 26. Po ostatniej większej aktualizacji nie da grać się ze zmienionymi plikami gry, nawet uruchamiając grę przez aces.exe i tak uruchomi się launcher i przeskanuje pliki. Domyślne dźwięki zaczęły mnie nudzić, więc poszukałem i jednak jest możliwość gry ze zmodowanymi dźwiękami. Nie wiem, czy sposób jest już znany na Polskim forum, ale sam go nie znałem, więc może komuś jednak się przyda. Pobraną paczkę dźwięków rozpakowujemy do folderu "mod" w folderze "sound" (War Thunder/sound/mod). Po wgraniu w folderze mods muszą znajdować się pliki .fsb lub .fev (przynajmniej w przypadku paczki B0risa). Następnie w głównym folderze War Thunder znajdujemy plik config.blk (dla bezpieczeństwa oczywiście robimy kopię) i otwieramy go (wystarczy nawet notatnik). Na dole dokumentu znajdujemy wpisy sound {...} (u mnie występuje wpis "speakers5.1, u Was może być to inny wpis, domyślnie jest "auto"!) sound{ speakerMode:t="speakers5.1" fmod_sound_enable:b=yes } Dodajemy do tego wpis włączający obsługę modów: enable_mod:b=yes Gotowy wpis wygląda u mnie tak: sound{ speakerMode:t="speakers5.1" fmod_sound_enable:b=yes enable_mod:b=yes } Kopiując powyższy wpis zwróćcie uwagę na to, jaką wartość macie w "speakerMode:t", I gotowe, teraz uruchamiając grę launcher nie będzie nic pobierał i podmieniał, a zmodyfikowane dźwięki działają od razu. Testowałem na paczce B0risa, nie wiem jak z paczką "Epic Thunder" Modyfikacje można wyłączyć zmieniając wpis na "enable_mod:b=no" Sposób pochodzi z moddb.com (bezpośredni link), napisany przez Pana Nikolay Savichev, "Gaijin Entertainment Corporation, Chief technical officer" Jeżeli przydatne, to można podpiąć.